Duyuru : Hizmet Yönetim Rehberi Ve Kontrol Listeleri - İsgkatip

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba;

19.03.2018 tarihinde İsgkatip'te yayınlanan duyuruda bulunan OSGB Hizmetleri Yönetim Rehberi ile İSG Hizmetleri Yönetim Rehberi ve Bu Rehberlere İlişkin Kontrol Listeleri ekte yer almaktadır.

Kaynak: https://isgkatip.csgb.gov.tr/Logout.aspx

Ekli dosyalar

• İSG Hizmet Yönetim Rehberi.pdf
    477.6 KB · Görüntüleme: 146
  • İşyeri Kontrol Listeleri.pdf
    218.8 KB · Görüntüleme: 164
  • OSGB Hizmet Yönetim REhberi.pdf
    639.3 KB · Görüntüleme: 92
  • OSGB lerin Hizmet Sundukları İşyerleri İçin Kontrol Listeleri.pdf
    242.4 KB · Görüntüleme: 94

erol g

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
İSG hizmet yönetim rehberini inceleyen arkadaşlarımız var mı? Çok çelişkili ifadeler ve yeni yükümlülükler var. 1. maddede yol gösterici nitelikte hazırlanmış olduğu yazılmış.Bağlayıcılığı var mı sizce?

iteq

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu konuyu gündeme getirmeniz iyi olmuş.

Bu dökümanı inceledim. İzlenimim şu ki ; isg profesyonelleri ile dsp , hekim ve uzmanı ifade edilerek ; isg profesyonellerini , işveren için iş güvenliğini sağlamakla görevli bir kişiye dönüştürmüş. İsg profesyonelleri denmiş ama tabii ki bahsedilen konularla tek ilgilenecek uygulamada iş güvenliği uzmanı olacaktır.

Mesela ne diyor rehber ;

4.1. Genel Şartlar İSG profesyoneli; a) Proseslerin istenen girdileri ve beklenen çıktılarını tayin etmeli, b) Proseslerde gecikmeye veya gerçekleşmemeye neden olabilecek riskleri öngörerek, prosesleri risk bazlı koruma altına almalı, c) Prosesler için yetki ve sorumlulukları tayin etmeli,

4.2. Dokümantasyon Şartları 4.2.1. Genel şartlar İSG profesyoneli, sahip olduğu bilgileri güncellemek ve bu bilgilerin gerekli durumlarda paylaşılmasını, korunmasını ve geliştirilmesini sağlamak ile yükümlüdür. Bilginin güvenilirliğini ve ulaşılabilirliğini sağlamalıdır. Söz konusu çalışmalarda hizmetin aksamaması adına aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir: a) Dokümanlarda, değişikliklerin ve güncel revizyon durumlarının gösterilmesinin güvence altına alınması, b) Güncelliğini yitirmiş dokümanların kullanımının önlenmesi.

5.4. İşveren veya çalışan mülkiyeti Görevlendirilen İSG profesyoneli, kendi kontrolü altında olduğu veya kendisi tarafından kullanıldığı sürece işveren veya çalışan mülkiyetini korumalı ve güvenliğini sağlamalıdır. Herhangi bir mülk kaybolur, zarar görür veya bir şekilde kullanım için elverişsiz halde bulunursa, bu durumu ilgili kişiye rapor etmeli ve kayıtların muhafazasını sağlamalıdır

Özellikle şimdi aşağıya yazacağım kısma başka forumlarda da dikkat çekilmiş ;

6.3.2. Düzeltici faaliyet İSG profesyoneli, uygunsuzlukların nedenlerini gidermek ve tekrarlarını önlemek için tedbirler almalıdır

d) Gereken düzeltici faaliyetlerin belirlenmesi ve uygulanması

Süreç içeresinde uygulamaların nasıl olacağını göreceğiz.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
5.4. İşveren veya çalışan mülkiyeti Görevlendirilen İSG profesyoneli, kendi kontrolü altında olduğu veya kendisi tarafından kullanıldığı sürece işveren veya çalışan mülkiyetini korumalı ve güvenliğini sağlamalıdır. Herhangi bir mülk kaybolur, zarar görür veya bir şekilde kullanım için elverişsiz halde bulunursa, bu durumu ilgili kişiye rapor etmeli ve kayıtların muhafazasını sağlamalıdır

Tercüme yaparken uygun kelimeleri bulamamışlar. Kalite ve yönetim sistemleri uygulamasında sık rastlanan bir özensizlik.
Ne demektir "İşveren veya çalışan mülkiyeti" ?
İngilizcesi olsaydı anlayabilirdim belki.

Son düzenleme:

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba;

19.03.2018 tarihinde İsgkatip'te yayınlanan duyuruda bulunan OSGB Hizmetleri Yönetim Rehberi ile İSG Hizmetleri Yönetim Rehberi ve Bu Rehberlere İlişkin Kontrol Listeleri ekte yer almaktadır.

Kaynak: https://isgkatip.csgb.gov.tr/Logout.aspx
Rehber, Kalite yönetim sistemlerini ve ISO 9001 standardına göre hazırlanmış. İçindeki "proses yaklaşımı" "risk bazlı yaklaşım" gibi tanımları açıklamak için bir tarama yaptım. Faydalı olması dileği ile.

Ekli dosyalar

• proses yaklaşımı 1a yy.pdf
    370.8 KB · Görüntüleme: 67

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Kontrol listesinde onaylı defter için "her işyeri ziyaretinde" diyor. Her ziyarette olmak zorunda mıdır?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.