Haber Hisarcıklıoğlu: Ihmaller Yüzünden Işçimizin Zarar Görmesi Kabul Edilemez

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Hisarcıklıoğlu: İhmaller Yüzünden İşçimizin Zarar Görmesi Kabul Edilemez

  1.jpg

  7. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı'nın açılışında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, işçisiyle aynı sofrada yemek yiyen, onunla aile olan bir gelenekten geldiklerini belirterek, 'Birinin parmağının ucuna zarar gelse içimiz kanar. Bu sebeple iş güvenliği bizler için son derece önemli' dedi.

  İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen konferanstaki konuşmasında herhangi bir ihmal yüzünden bir insanın iş göremez hale gelmesi ya da en kötüsü hayatını kaybetmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu 'Biz TOBB olarak bugüne kadar bu anlayışla çalıştık, uygulamaların takipçisi olduk. Bundan sonra da sürece ilişkin her türlü desteği vermeye devam edeceğiz' dedi.

  İşçilerle birlikte çalıştıklarını ve kazanmak için beraber ter döktüklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, 'Bakanlığımız da bu konuda oldukça hassas. Son dönemde İş sağlığı ve güvenliğini müstakil bir kanun haline getirerek, bu konuya verdikleri önemi bir kez daha gözler önüne serdiler. Biz de iş alemi olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın 'önlemek, ödemekten daha ucuz ve insanidir' sloganı ile adım attığı bu yolda kendilerine destek olduk. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun hazırlık aşamasından itibaren, işçilerimizin en sağlıklı ve güvenli koşullarda çalışması, işverenlerimizin ise ekonomik olarak bu düzenlemeden zarar görmemeleri için elimizi taşın altına koyduk. Her ölçekten işletmenin, sanayicimizin, tüccarımızın görüşlerini ilettik. Bakanlığımızla kol kola çalıştık' diye konuştu.

  Çalışma hayatında yapılan bütün düzenlemelerde sosyal diyalog mekanizmasına önem veren Bakanlığın tüm kesimlerin görüşlerini göz önünde bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği kanununu çalışma hayatına kazandırdığını söyleyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları ifade etti:

  'Gerçekten de Bakanımız Faruk Çelik’in vizyonu sayesinde ortaya son derece başarılı iş çıktı. İş sağlığı ve güvenliğinde önemli bir atılım yaptık. Tabii Kanunun yürürlüğe girmesi ile bizim sorumluluğumuz bitmedi. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun tanıtılması, öneminin anlatılması, uygulamaya ilişkin bilgilendirilmelerinin yapılması için çalışmalar yürütüyoruz.

  Bakanlığımızın düzenleyeceği her türlü seminer, toplantı ve konferanstan üyelerimizin ve onlara bağlı işverenlerin haberdar edilmesi için duyurular yapıyoruz, bilgilendirme notları düzenliyoruz.

  Bunlara paralel olarak işletmelerimizden geri dönüşler de alıyoruz. Bildiğiniz gibi işletmelerimizin %98’i KOBİ’lerden oluşuyor. Ekonomimizin bel kemiği olan KOBİ’lerin zarar görmeden işçilerine en iyi ortamı sağlayabilmeleri önceliğimiz olmalı. Bu noktada KOBİ’lerimize, sürece uyum sağlayabilmeleri için destek olmamız lazım. Özellikle, 10’un altında işçi çalıştıran işletmelere verilen devlet desteğinin 50’nin altında işçi çalıştıran tüm işletmeleri kapsayacak şekilde genişletilmesi son derece önemli.'

  İş sağlığı ve güvenliği kanunu ile iş güvenliği uzmanlığı teriminin daha sık duyulmaya başlandığını belirten Hisarcıklıoğlu, kanun uyarınca her işletmenin çalışan sayısına göre kendisine rehberlik edecek en az bir iş güvenliği uzmanının bulunması veya bunlardan hizmet alması gerektiğine işaret etti.

  Hisarcıklıoğlu, 'Biz her fırsatta, mevcut iş güvenliği uzmanlarının sayısının yeterli olmadığını dile getiriyoruz' derken, yeterli sayıya ulaşabilmek için bu uzmanların da yetiştirilmesi, eğitim programlarının artırılması gerektiği üzerinde durdu.

  Bakanlığın bu çağrıya kulak vererek, piyasanın ihtiyaç duyduğu yeterli uzman sayısına ulaşabilmek için çalışmalara başladığını belirten Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:

  'Bu çalışmaların hızlandırılarak piyasadaki iş güvenliği uzmanlarının artırılması ile işletmelerimiz daha rahat nefes alacaktır. Yeni kanunun yükümlülükleri ile işçilerin artık düzenli sağlık kontrolleri yapılıyor, iş yerlerindeki riskler belirleniyor, işçiler düzenli eğitimlere tabi tutuluyorlar. Bu gelişmelerin sonucu olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda ülkemizin başarı grafiği yükseliyor, işçimiz sağlıklı ve güvenli koşullarda üretmeye devam ediyor.'

  Kaynak: http://www.euractiv.com.tr/ticaret-...iscimizin-zarar-gormesi-kabul-edilemez-029602


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica