Haber Hijyenik Olmayan Pazarcıya Ceza - Tekirdağ

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Hijyenik Olmayan Pazarcıya Ceza

  Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde Hijyen Belgesi almayan pazarcı esnafına denetimlerde kişi başı 200 TL para cezası kesileceği bildirildi.

  1.jpg

  Türkiye genelinde yeni kanun gereği pazarcılara hijyen belgesi alma zorunluluğu getirildi. Çorlu'daki pazarcı esnafına dağıtılan duyuru belgesinde, yeni kanuna göre gıda satan esnafa hijyen eğitimi alma zorunluluğu getirildiği belirtildi. Yönetmelik kapsamında bulunan iş yerlerinde Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişilerin çalıştırılmayacağı aktarıldı.

  2.jpg

  Yine bunun yanında iş yeri sahipleri ve işletmeciler, çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumlu tutuldu. Yönetmelik kapsamında bulunan iş yerleri sahiplerinin 5 Temmuz 2014 tarihine kadar çalışanlarının yönetmelikte belirtilen eğitimi almalarını sağlamakla yükümlü olduğu belirtildi.

  3.jpg

  Çorlu Seyyar Esnaf ve Pazarcılar Odası ve Çorlu Halk Eğitim Müdürlüğü ile birlikte gıda satan esnafın hijyen eğitimi almalarını sağlayarak belgelerinin verileceği kaydedildi. Eğitimin cuma günleri 50'şer kişilik sınıflarda oluşturulup bir gün içerisinde verileceği, tezgah sahibi çalışan tüm elemanların eğitim ve belge almasının çalıştığı sürece zorunlu olduğu ifade edildi.

  Öte yandan kanun kapsamında denetimler 1 Temmuz 2014 tarihi itibarı ile Çorlu'daki semt pazarlarında başlayacak.

  Kaynak: İHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica