Haber - Hijyenik Alanlarda Tesisat Ve Hava Kalitesinin Önemi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Hijyenik Alanlarda Tesisat Ve Hava Kalitesinin Önemi

Konu, 'Teknik Makaleler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Klima sistemlerinde hassasiyet gerektiren odalarda sıcaklığın ±0,3.nemin ise ±%2 toleransla tutulması küf, mantar ve mikroorganizmaların hızlı bir şekilde üremelerini önlemek için gereklidir.

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılan uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümünü hijyen olarak tanımlayabiliriz, hijyen sadece temizlik değildir, hastalık veya kontaminasyon kaynağı olabilecek mikroorganizmaların tümünün öldürülmesi yada zararlı etki yaratmayacak en düşük düzeye indirilmesidir.

  Hijyenik ve temiz odalardaki taneciklerin canlı veya cansız olması bu canlıların bir kısmında enfeksiyona neden olabilecek mikroorganizmalardan oluşması nedeniyle tanecik kontrolü gerekir. Bu alanlarda havalandırma sistemi validasyonunun doğru şekilde yapılabilmesi için gerekli uluslararası standartlara dayandırılmak ve aşağıdaki testler ile bir butun olarak eksiksiz yapılmalı, uluslar arası standartlara uygun şekilde raporlandırıldıktan sonra ortam steriletisi öyle değerlendirilmelidir.

  Yazının devamı aşağıda yer almaktadır.
  PDF olarak da ekte yer almaktadır.

  BEST_ELEKTRONIK_GUVENLIK_20161001_138.jpgBEST_ELEKTRONIK_GUVENLIK_20161001_140.jpgBEST_ELEKTRONIK_GUVENLIK_20161001_141.jpg


   
  KEZBAN ÇELİK bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica