Haber " Hijyen Eğitimi Yönetmeliği " Uyarısı - Malatya

Konu, 'Eğitim Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  "Hijyen Eğitimi Yönetmeliği" Uyarısı

  1.jpg


  Yeşilyurt Halk Eğitim Merkezi Müdürü Veysel Güler, güzellik, saç bakımı, pazarlama, perakende, yiyecek içecek hizmetleri, toplum sağlığını koruyucu alanında ve gıda sektöründe çalışanların hijyen eğitimini almalarının zorunlu olduğunu söyledi.

  Güler, hijyen eğitimi almayanların ciddi cezalarla karşı karşıya kalacaklarını ifade ederek, "1593 sayılı umumi hıfzı saha kanununun 126 ve 127. Maddesinde yapılan değişikler aşağıdaki iş kolunda çalışanlar için zorunlu olan portföy muaresi kaldırılmıştır. Bunun yerine 05.07.2013 tarihi 28698 sayılı hijyen eğitimi yönetmenliği yayınlanmıştır. Bu yönetmenlik gereğince de daha öncede portföy muaresi olması gereken kişilerin hijyen eğitimi ve belgesi olması zorunlu hale getirilmiştir" dedi.

  Hijyen eğitimi almak isteyenlerin 5 Temmuz'a kadar Yeşilyurt Halk Eğitim Merkezine başvurmalarını isteyen Güler, "Bu yönetmelik derki 1 yıl içerisinde yani 05.07.2014 tarihine kadar ilgili kişilerin kurumların kuruluşların hepsinin hijyen eğitimi alması zorunlu hale geldi ve bu tarihe kadar almaları gerekiyor. Aksi takdirde kişi başı işletmede çalışan her kişi başına 250 TL ile bin TL'ye kadar ceza uygulanacaktır. Yapılacak olan denetimlerde özellikle Sağlık Bakanlığı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının yapacak olduğu denetimlerde hijyen eğitimi sertifikası olmayan kişilerin cezalandırılacağı açık ve nettir yönetmenlikte. Bu kapsamda şimdi belirteceğim alanlarda çalışanların mutlaka 5 Temmuz'a kadar kurumumuza başvurarak hijyen eğitimi almaları gerekiyor" şeklinde konuştu.

  Kaynak: IHA


   
 2. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Hijyen eğitimini kimler verebiliyor ?

   
 3. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

  Sayın Murat Durmuş Bey, resmi gazete' de Hijyen Eğitimi Yönetmeliği eğitimini verenler ilgili yönetmelikte Madde-6 da verilmiştir.

  5 Temmuz 2013 CUMA Resmî Gazete Sayı: 28698
  YÖNETMELİK


  Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından:  HİJYEN EĞİTİMİ YÖNETMELİĞİ  İKİNCİ BÖLÜM  Belge Verilmesi,
  Hijyen Eğitimi, Komisyon Kurulması ve Eğitimlerin Planlanması


  Eğitimlerin veriliş şekli


  MADDE 6 – (1) Eğitimler, Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumları tarafından verilir. İş yeri sahipleri ve işletenleri, komisyonca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bu eğitimleri çalışanlarına kendi imkânlarıyla da verebilir.


  (2) Genel Müdürlük, iş kollarının özelliğine göre komisyonca belirlenen eğitim içeriklerinin eğitim formatına uygun olarak ülke genelinde verilmesini sağlar. Eğitimler sekiz saatten az olamaz.


  (3) Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumlarınca, katılımcılara eğitim sonunda e-yaygın sistemi üzerinde kurs bitirme belgesi verilir. Belgeler, kişi hizmet verdiği sürece geçerli kabul edilir.


  (4) Genel Müdürlük, eğitim ile ilgili yapacağı masrafları karşılamak üzere eğitime katılanlardan ücret talep edebilir. Kurslarda, uygulama yapılması gerekir ise uygulama sırasında kullanılabilecek şahsi malzemeler katılımcılar tarafından tedarik edilir.


  denmektedir. ilgili linktende göz atabilirsiniz. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/07/20130705-3.htm


     

   
  muratdurmus bu yazıya teşekkür etti.
 4. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica