Soru : Hijyen Eğitimi Hakkında Bir Kaç Sorum Var

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Taşeron bir şirkette çalışan bayanlar hijyen eğitimi almış yaklaşık 8 ay oluyor sonra taşeron olarak çalıştıkları kurum bu kişileri kendi bünyesine katıyor ... Almış oldukları hijyen eğitimi geçerli midir? yeniden hijyen eğitimi almalarına gerek var mıdır?

Dniz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
eğitim belgeleri var ve usule uygun ise geçerlidir...

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hijyen Eğitimi Yönetmeliğine göre
MADDE 5 – (1) Bu Yönetmeliğin kapsadığı iş yerlerinde, Genel Müdürlük tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz. İş yeri sahipleri ve işletenleri, çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumludur. Bizzat çalışmaları durumunda iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu eğitimi almaya mecburdur.

Ayrıca Hijyen Eğitimi Belgesi aynı işte çalışıldığı süre boyunca geçerli olduğuna göre ve yukarıdaki maddeye istinaden bu belgeler elinizde mevcut ise yeniden bir eğitim aldırılmasına gerek yoktur.

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
bende olmadığını düşüyorum fakat 6331 sayılı kanun
İşveren değişen ve ortaya çıkan yeni riskleri de dikkate alarak çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde sırasıyla yılda en az bir, iki yılda bir ve üç yılda bir defa çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin tekrarlanmasını sağlamalıdır(Eğitim Yön. madde 6/4). Periyodik olarak iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin tekrarlanmasının haricinde aşağıdaki durumlarda işveren çalışanların eğitim almasını sağlamalıdır(İSG Kanun madde 17/1).

• İşe başlamadan önce,
  • Çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlinde
  • Yeni teknoloji uygulanması hâlinde
  • İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe başlamadan önce(Söz konusu kazanın veya meslek hastalığının sebepleri, korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleri ile ilgili ilave eğitim verilir.),
  • Herhangi bir sebeple altı aydan fazla süreyle işten uzak kalanlara, tekrar işe başlatılmadan önce bilgi yenileme eğitimi verilir.
çalışma yeri ve iş değişikliği olduğu için yapmak gereklimidir ? diye düşünüyorum

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hijyen Eğitimi Belgesi 5 yıl geçerli değil mi?

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Hijyen Eğitimi Belgesi 5 yıl geçerli değil mi?
yani bir hijyen eğitimi almış bir kişi o belgeyi tüm iş değişikliğinde kullanabilir mi ? 5 yılda 5 iş yeri değiştirmişse 5 iş yeri içinde geçerli olurmu ?

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yaptığı iş aynı olduğu sürece geçerlidir. Benim bilgim bu yönde.

Dniz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
iş değiştirmek ayrı iş aynı kalacak şekilde işyeri değiştirmek ayrı olmalı, bu kişiler iş aynı kalmış sadece işveren değişmiş bu durumda tekrar eğitime gerek yok belgesi var ve çalışabilir

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Personelin Hijyen eğitim sertifikasında yaptığı işe göre eğitim alması doğru olacaktır. Ayrıca hijyen eğitim sertifikasını alması bir kez yeterli oluyor.

Ekli dosyalar

• hijyen eğitim sertifikası 001.jpg
    hijyen eğitim sertifikası 001.jpg
    847 KB · Görüntüleme: 210

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
hayat boyu mu ? geçerli hijyen sertifikası ...

Özlem Akarlı

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
hijyen eğitimi meb onaylı kurumlardan hayat boyu geçerli olarak belge alınıyor.

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
hayat boyu mu ? geçerli hijyen sertifikası ...
hijyen eğitim yönetmeliğinde bir süre göremedim.. Sertifikada da geçerlilik süresi yok.. bir kez almak yeterli...Fakat yine de yıllık eğitimlere alarak yılda 1 kez hijyen eğitimi vermek kayıp olmaz aksine yararı olur...

Özlem Akarlı

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
forum konusu açmak istiyrum ama yerini bulamadım yardımcı olabilir misiniz.

yunus er

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
hijyen sertifikaları yaptıkları işe özel olarak 1 kez verilir tekrarı gerekmez.

zaten kimseyi uğraştırmaya gerek yok. büyük bir merakla nedir diye gittiğim hijyen sertifikası eğitiminde el kesisinden akciğer kanseri bulaştıran eğitmen görüp geri dönmüştüm. :(

kübra123

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Hijyen Eğitimi ve Hijyen Eğitimi Sertifikası ömür boyu geçerlidir. Hijyen Sertifikası fiziksel olarak elinizde olduğu sürece tekrar tekrar almanıza gerek yoktur. Ayrıca düzenlenen bütün Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Hijyen eğitimi Sertifikaları e yaygın sistemine kayıtlıdır. Ancak iş yerlerinde ilgili bölüm sorumluları tarafında personellerin tazeleme eğitimlerine alınması faydalı olacaktır. Şahıslar unutmuş oldukları hususları hatırlayabilirler ve farkındalık oluşmuş olabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

benaykt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
Hijyen eğitimi konusunda hangi belgelendirme kuruluşunu tercih ettiniz.

ibayraktar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Taşeron bir şirkette çalışan bayanlar hijyen eğitimi almış yaklaşık 8 ay oluyor sonra taşeron olarak çalıştıkları kurum bu kişileri kendi bünyesine katıyor ... Almış oldukları hijyen eğitimi geçerli midir? yeniden hijyen eğitimi almalarına gerek var mıdıGeçerlidir

Taşeron bir şirkette çalışan bayanlar hijyen eğitimi almış yaklaşık 8 ay oluyor sonra taşeron olarak çalıştıkları kurum bu kişileri kendi bünyesine katıyor ... Almış oldukları hijyen eğitimi geçerli midir? yeniden hijyen eğitimi almalarına gerek var mıdır?
Geçerlidir.

submarine

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar,
Yönetmeliği incelediğimde kapsam olarak geri dönüşüm tesislerine istinaden bir ibare bulunmamakta.
Görüş olarak sunuyorum, sizce de geri dönüşüm tesislerine Hijyen Eğitimi zorunlu koşulması gerekmiyor mu ?

Bu Yönetmeliğin amacı; gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suları üreten iş yerlerinde ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlara yönelik hijyen eğitimi programlarının planlanmasına, eğitimlerin verilmesine, iş yeri sahibinin, işletenlerin ve çalışanların bu konudaki sorumluluklarına, bu iş yerlerinde çalışmaya engel bulaşıcı hastalıkların ve cilt hastalıklarının belirlenmesine ve bu hastalıkların iyileşme hâlinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Atıkların geri dönüştürülmesi sürecinde çalışanlar sürekli olarak atık maddeler ile temas halinde ve biyolojik olarak risk altında.
Gerekli önlemler alınmalı (KKD) ama ayrıca hijyen konusunda bilinçlendirilmeli ve bunun zorunlu koşulması gerektiğini düşünüyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.