Hidrolik Platform Eğitimi Tamam Ama Kimlere

Konu, 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' kısmında Şükrü K. Mergen tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Şükrü K. Mergen

  Şükrü K. Mergen TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba,

  Firmamda çalışan ve yüksekte çalışması gereken idari veya atölye tüm personele ''Yüksekte Çalışma'' eğitimi veriyorum. Bu eğitim dahilinde uygulamalarımız uyarınca merdivenden tutun iskele üzerinde, hidrolik platform üzerinde ve hatta sepetli çalışmalarda dahi yapılması gerekenler ve alınması gereken önlemden bahsediyorum.

  Fakat şimdi şirkete demirbaş olarak bir adet hidrolik platform alındı. Bunu kullanmak üzere belirlenmiş personele MMO'dan 2 günlük hidrolik platform eğitimi aldıracağım.

  Platformu kullanacak personelin yanında sadece yukarıda çalışmak üzere çıkan ikinci personele ise bu eğitimi aldırmayacağım. Bu ikinci personel ekipmanı kullanmayacak sadece yukarıda montaj, kaynak gibi çalışmalar yapacağı için benim verdiğim ve içinde platformda yapılan çalışmalarda alınması gereken önlemlerden de bahsettiğim yüksekte çalışma eğitiminin yeterli olduğu kanısındayım.

  Sizce haklı mıyım? Bu konuda yorumlarınızı rica ediyorum.

  Selamlar


   
 2. K.Onur

  K.Onur TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Şükrü Bey aşağıda belirttiğim hususları dikkate alırsanız bir problem yaşamazsınız;
  1-Bahsettiğiniz hidrolik platform çoklukla makaslı veya manlift olarak bilinir.Üzerinde calisacak personelin uygun parasutcu tipi emniyet kemeri vb ekipmanı kullanması gereklidir.
  2-Platform üzerinde 2 kişi çalışacaksa 2 kişininde bu eğitimi alması gerekir.Bunun sebebi Platforma komuta eden personelin başına bişey gelmesi durumunda diğer personelin ekipmana ve arkadasina yardim icin müdahale etmesi için(Örnegin platforma komuta eden personelin platform uzerinde dengesini kaybedip askıda kalmasi)
  3-Her ne olursa olsun platform kullanılırken(firmaniza yeni alindigini soylediniz incelerseniz asagida da platforma acil mudahale etmek icin kumanda paneli ve hidrolik yagi mekanik olarak tahliye icin buton veya kol benzeri tertibat olur şarj bitmesi veya arıza durumunda)aşagida bir personel gorevlendirilir hem calısilan mahali guvenlik altina almis olur hemde acil durumda bahsi gecen tertibati kullanarak platformu asagi indirir.
  Zaten MMO dan gelen mühendis arkadaşta bunları ayrıntıli sekilde egitiminde paylasacaktir.

  Asıl konu su bu platform eger ikinci el alindiysa yukaridaki bilgiler ışığında yol takip edilir egitim verdirilir.Fakat platform 0 ve ilk kullanici sizin firma ise bu ekipmani aldiginiz firmadan ekipmani kullanma yani operator egitimini ucretsiz alma hakkiniz bulunmaktadır.Bu yasal zorunluluktur satıcı firma icin bilginize.Saygılarımla.

   
  RagIp Gökhan Ergür bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica