Soru Hidroelektrik Santralleri (hes)

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında krmbz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar selam;

  Uzmanlığını yaptığm bir inşaat şirketler grubu, hidroelektrik santrali işine el attı. Dolayısı ile birden bire kendimi hes içerisinde buldum.

  Konu ile ilgili tecrübem çok yetersiz olduğundan, konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Daha bu işe yeni girmişken, eüaş tarafından; işletmenin risk analizi v.b. bilgilerinin acilen kendilerine gönderilmesini isteyen bir yazı da aldım. Kısacası acilen risk analizi yapmaya başlamam ve diğer gerekli tüm prosedürleri bir an önce tamamlamam gerekiyor.

  Verebileceğiniz her türlü bilgi ve yorum işime yarayacaktır. Yardımlarınızı esirgememenizi rica ederim.


   
 2. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Hiç kimsenin bilgisi yok mu bu konuda?

   
 3. Gül Saraç

  Gül Saraç TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  İşle ilgili yapım metodu vermeden, işin özünü anlatmadan sizden nasıl risk analizi talep ederler anlamadım. Çalışacağınız alanlarda öncelikle hangi işlerin yapıldığını öğrenin ve bilgi talep edin yoksa riskleri görmeniz zorlaşır. Hes söz konusu olunca bir dünya risk analizi ortaya çıkacaktır. Tünellerden mi, bina yapımından mı sorumlusunuz hangi lokasyonlarda görev alacaksınız bilgi verirseniz size yardımcı olmaya çalışırım.

     

   
  alix ve krmbz bu yazıya teşekkür etti.
 4. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Gül Hanım;

  İşletme aslında yeni kurulan bir işletme değil. Zaten uzun zamandır faal olan bir işletme. Sadece ihale ile belli süreliğine işletmesina talip olduk ve aldık. Yani mevcutta kurulu bir düzen ve üretim gerçekleşiyor zaten.

   
 5. h&s

  h&s TÜİSAG Üyesi

  Olsun yine risk analizini tek başınıza hazırlayamazsınız. RA bir ekip ile beraber oluşturulur ki bu durumda sizin hiçbir tecrübeniz olmadığınızdan sadece formu ekipteki kişilerin katkıları ile bilgisayarda toparlayıp yazmak kalıyor. Ayrıca bu iş inşaat tan farklı olup olayın içine process safety girmekte bu da son derece teknik bir konu olup bunu sizden hazırlamanızı beklemeleri konu hakkında ne kadar bilinçsiz olduklarının göstergesi. Yapacağınız tek şey Santral müdürü, operasyon mühendisleri ve teknisyenleri toplayıp beraber hazırlamanız olacaktır.

     

   
  krmbz bu yazıya teşekkür etti.
 6. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bir şekilde halleceğiz ama ne şekilde bakalım.

   
 7. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Bence de bir ekip gerekir.
   
  krmbz bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica