Herkes Bir Gün Iş Güvenliği Uzmanı Olacak

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında civiluzman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. civiluzman

  civiluzman Guest  Herkes iş güvenliği uzmanı olsun. Herkes
  - Tüm mühendisler, mimarlar
  - Tüm kimyagerler
  - Tüm fizikçiler
  - Tüm biyologlar
  - Tüm teknik öğretmenler( aa pardon onlarda artık birer mühendis)
  Yetmez yetmez, çeko okuyanlar, muhasebeciler, veterinelerde olsun, hatta liseden mezun olan herkes olsun. Olsun ki böyle bir meslek dalı kalmasın. Herkes her işi yapabilir aslında yetkinliği olsada olmasada (her işi yaparım abi ) öyle bir ülke burası.

  Uzman sayımız 500 000 olsun ne güzel çok mutluyum. Osgblerde 1000 liraya çalışsınlar, sağa sola 50 liraya risk değerlendirmesi yapsınlar hatta parayada gerek yok fırına risk değerlendirmesi yapan 30 ekmek alsın, kuaföre yapan 5- 10 kere traş olsun, kasaba yapan 2 kilo pirzola alsın yeter hem böylece fatura kesmeye de gerek kalmaz. Ne güzel bir meslektir bu iş güvenliği uzmanlığı.


   
  hasanyildiz84, Uygar Avcı, odasdemir ve 11 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  ben apartman aidatı karşılığında oturduğum apartmana isg uzmanı olmayı düşünüyorum..
  aylık 50-60 tl ye isg uzmanı..:)

   
 3. ok1

  ok1 TÜİSAG Üyesi

  mantıklı :D

     

   
 4. YAŞAR SALUR

  YAŞAR SALUR TÜİSAG Üyesi

  bu yazının bazı yerleri rahatsız edici bence teknik öğretmenlerin yanına düştüğünüz ibare çirkin hım şunuda söyleyim ben bu hakkımı kullanmıyorum ve kullanmayı düşünmüyorum ama bu verilen hak tartışıldı incelendi uygun görüldü sizin bizim temsilcilerimiz verdi bu kararı ve saygı göstermek zorundasın çok rahatsız oluyosanız bu konudan bence mahkemelere başvurun burda dillendirmekle elinize hiç bişey geçmez saygılarımla..

   
  izmir35 ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
 5. civiluzman

  civiluzman Guest

  Yani bu yazıdan şu sonucu çıkarmak büyük başarı bravo

     

   
 6. seart

  seart TÜİSAG Üyesi

  Ben bu verilen hakki hak olarak goremem arkadas fen edebiyat mezunlarina formasyon teknik ogretmenlere muhendislik bu ne curcuna bu ne hakki peki muhendisin ve egitim fsakultesi mezunlarinin hakki ne olacak simdi bazilari yaziyor bizim gordugumuz egitim daha iyi Ben onu bilemem dogu olabilir yanlista olabilir ama sen o bolumu secerken bilmiyormuydun biliyordun Boyle olacagini simdi kimileri de diyorki bizim sizin sectikleriniz vermis bu karari karar verilebilir ama dogru degildir muhendisleri de doktor dis hekimi eczaci yapsalar bir kursla dogru olurmu yani

   
  odasdemir, OGNSZMS, ediko ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. Arkadaşlar, bu konunun tamamen ilmi çerçevede ve de saygı ile devam etmesini arzu ediyorum.
   
 8. onur.isg

  onur.isg TÜİSAG Üyesi

  Doğruyu yanlışı yasalar belirler,yasalar kişiye özel değil toplumun geneline hitap eder etmelidir.yasalarda senin için iyi olan benim için kötü,benim için iyi olan senin için kötü bir durum teşkil etmiş olabilir.Demokratik bir ülke burası ve mahkemeler var isteğen her türlü dava açabilir,bu konuda herkes özgürdür.Sen mesleğinde en iyisi ol,konuşmaktansa çalışmak ve icraat etmek ve çalışmak en doğrusu.   
  uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
 9. Ömer GÜLTEKİN

  Ömer GÜLTEKİN TÜİSAG Üyesi

  bende teknik öğretmenim ve okuduğumda benide çok rahatsız etti. Her ne kadar ülkede çıkan yasalara kanunlara onaylamasamda sonuçta verilmiş bir hak. nasıl ziraat mühendisleri sınıf öğretmeni olduysa bir teknik öğretmende ki alanında ve fark derslerini vererek mühendis olabilecek.
  asıl vurglamak istediğiniz konuya gelince evet herkes İSG birde uzmanı oluyor. bunun piyasayı düşürmesinden çok yapılan işin kalitesi ve niteliği düşmesi çok daha önemli. Nitelikli peronel yetiştirme ki oda eğitim sonucu olacak bir durum malasef ülkemizde göz ardı edilen bir durum.

     

   
  uzmannn ve gevele bu yazıya teşekkür etti.
 10. YAŞAR SALUR

  YAŞAR SALUR TÜİSAG Üyesi

  28 şubat magduruyuz imam hatipler yüzünden biz meslek lisesi mezunlarının hakları çalındı kimsenin sesi çıkmadı o zaman   
 11. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Keşke herkes uzman olsa işçi ölümleri olmasa. Mesela bir işyerinde her bölümde bir uzman çalışsa, ailelerin ocakları sönmese.

  Bu açıdan hiç baktınız mı ?   
 12. denizdeniz

  denizdeniz TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar sayın üyenin yazısını bir daha ve başlığından bağımsız okuyun ve coğu yerde haklı olduğunu göreceksiniz,

   
 13. Bende burada siyaset sezdim nasıl olacak şimdi sayın teknik öğretmen !!
   
  hasanyildiz84 bu yazıya teşekkür etti.
 14. eski

  eski TÜİSAG Üyesi

  yakında herkes uzman olabileceği için sınavı kaldırılar,2-3 bin tl ye uzmanlık sertifikası alınır ohh miss .

   
 15. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  Olaya bir de ben yorum yazayım dedim...
  1. Teknik öğretmenlikle mühendislik arasında hiç bir bağ yok öncelikli olarak bunu bilin alınan bu saçma ve gereksiz karar disiplinler arası hiyerarşiyi ezmiş bir öğretmeni bir mühendisin işlerini yapar duruma getirmiştir. Bir işin her zaman iyi yapılabilmesi için herkesin kendi işini yapması doğru olanıdır.

  2. Ziraat mühendisleri öğretmen oldu evet oldu neden oldu diye soran yok ona hak verildi bize neden verilmesin mantığı saçma öncelikli olarak o dönemde ciddi öğretmen açığı olması ve mühendis sayısının özellikle ziraat mühendisi arkadaşların ciddi iş sorunları nedeni ile bu şekilde bir uygulamaya gidildi. sizin meslek kuruluşlarınız olsaydı da bastırarak alsaydı haklarınızı diyorum bazen.
  bu iki madde ile teknik öğretmen mühendis mevzuu açıklık kazasın ve bu şekilde mühendis olan arkadaşlar kendilerini mühendis olarak hissetmesin, bu yolla mühendis olanlar sadece sistem dayatması sonucu bu mesleğe sahip oldular. En azından piyasayı düşürmeyin.

  3. İş güvenliği evet herkesin bilmesi gerekli bir konu olmasına rağmen herkesin profesyonel olarak çalışabileceği bir meslek dalı değildir. bu iş sürekli takip çalışma ve eğitim gerektirir. fakat şu an para kazanma hırsı yüzünden bu işi ele ayağa düşürmüş kuruluşlar ve kurumlar türkiyede sinek gibi türemektedirler. bu konuya bakanlığın acilen el atarak bu sistemin çökmesine engele olmalıdırlar. Eğer ki el atılmaz ise türkiyede iş güvenliği çinde iş güvenliği yapmakla aynı kıvamda olacaktır. Bu duruma sizin bizim yapacağımız birşey olmamasına rağmen meslek örgütü olarak olaya yaklaşmak daha güçlü bir etki yaratacaktır.

  Birlik olmanın zamanıdır arkadaşlar bu konuda tek çatı altında toplanmak yaptırım gücümüzü artırarak mesleği iş edinenlere haksızlıklara karşı durmak için güç oluşturacaktır.

  saygılarımla.   
  hasanyildiz84, Reinarubia, OGÜN. ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. YUK-MAK-MUH

  YUK-MAK-MUH TÜİSAG Üyesi

  Selamlar,
  Ben de iş güvenliği eğitimine katılıp iş güvenliği sertifikası aldım. Fakat bir çok mühendis gibi bu sertifikayı çalıştığım sektörde uyulması gereken kurallar nedir? nasıl iş güvenliği sağlanır? işin doğrusu nedir? yasal haklarımız nelerdir? sorularına cevap alabilmek ve mesleğime daha vakıf olabilmek amacı ile iş güvenliği uzmanı oldum.Bu açıdan evet herkez (özellikle mühendisler) birer iş güvenliği uzmanı olmalı. Çünkü çalıştıkları firmada genellikle bölüm sorumlusu / yetkilisi konumundadırlar. Fakat son dönemlerde çıkan mühendisliğin temeline yönelik yeni değişiklikler bu mantaliteyi tamamen çökertmekte ve öğretmen- mühendis mutasyonu evrimine sokmaktadır. Eğitimci mühendislerin üretim aşamasında proje yönetimindeki iş akışını eğitimci gözü ile nasıl yöneteceğini zamanla göreceğiz. Eğitim şart :)

   
 17. zkb

  zkb TÜİSAG Üyesi

  Sayın arkadaşlar ister kızın, ister kızmayın. okul bilgilerimi ve bölümü paylaşmayacağım ama size şukadarını söyleyeyim benim öss puanımın yarısı hatta neredeyse 3 de 1 i bile bu ülkede mühendis olmak için yeterli bir puan. bu sene kuzenim yerleşti ordan biliyorum. hemşirelik, ebelik öğretmenlik hiçbir bölüm tutmadığı için gıda mühendisi olacak. mühendislik mesleğinin karizması bir kere baştan çizik zaten. ben 11 senenlik ortaöğretim eğitimimi hep 5.00 ile bitirim, eşşek gibi öss kastım, kuzenim hep yaydı, ikimiz mühendis olduk-olacak. (kuzenim adına çok seviniyorum, o ayrı) ADALETSİZLİK bir kere burda başlıyor zaten. sonra neden hakim, savcı, doktor saygı görüyor mühensiler göremiyor diye melül melül bakmamak lazım, BU ÜLKEDE BAŞKA ALTERNATİFİ OLMAYAN KİŞİLER MÜHENDİS OLABİLİYOR. ne acı aslında. bir de üzerine teknik öğretmenler ekleniyor. hiç kusura bakmayın sizin adınıza yine de sevinsem de bizim adımıza İKİNCİ BÜYÜK ADALETSİZLİK oluyor bu durum. heryer mühendis kaynıyor zaten, eksik mi var sanki.

   
  Reinarubia ve sefers bu yazıya teşekkür etti.
 18. zkb

  zkb TÜİSAG Üyesi

  öncelikle fakülte puanları gözden geçirilmeli, EBE OLAMAYAN İNSAN MÜHENDİS HİÇ OLAMAMALI,BİR MÜHENDİSLİK BİR ALTERNATİF OLMAMALI, mühendis olmayı hedefleyen insan biraz mesleğe ilgi duymalı ve biraz alın teri dökmeli.

   
  Reinarubia bu yazıya teşekkür etti.
 19. Gökhan Güleser

  Gökhan Güleser TÜİSAG Üyesi

  yanlışı yanlış ile telafi etmek daha büyük bir yanlıştır. zamanında ziraat mühendisleri sınıf öğretmeni oldu o halde teknik öğretmenler de mühendis olabilir demek çok saçma. bırakın teknik öğretmenleri falan yeni açılan mühendislik fakültelerinin sayısı, mevcutların kontenjanları bile insanı zaten yerlerde sürünen itibarı kalmayan bu meslek açısından derin endişelere sevkediyor.

  mühendis olmak bu kadar kolay olmamalı, ülkede bu sayıda mühendise ihtiyaç olmadığını herkes biliyorken insanlar bari mühendis olayım diyerek meslek seçmemeli. hele hele iş güvenliği konusu apayrı bir olay her mühendisin her sektörde iş güvenliği uzmanı olamayacağı da gayet açık. yapılan düzenlemeler ileride branşlaşma getirilmesi için yapılıyorsa sözüm yok lakin bu iş için mühendis olmak ön şart olmalı diye düşünüyorum.

   
 20. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Yazık, daha mesleği icra edemeden "mesleki tükenmişlik sendrumu"

   
  biolog bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica