Her Zaman Bir Çözüm Var Mı?

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında A. Ebru Altar Karakuş tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. A. Ebru Altar Karakuş

  A. Ebru Altar Karakuş TÜİSAG Üyesi  Tehlikeyi tespit ettik, riskleri hesapladık ve sıra çözüm için neler yapılması gerektiğini belirlemeye geldi. Bu her durumda mümkün mü? Çözümsüz kalındığında izlenecek yol ne olmalı? Ya da çözüm işyerinin mevcut koşulları içinde yapılabilir görünmüyorsa ne yapılmalı?

  Basit bir örnek. İşyerindeki odaların biri hariç hepsinde pencere mevcut. Pencere olmayan odada 3 personel çalışıyor. Yaklaşık 16m2. Yapay havalandırma sistemi de yok. Sadece iklimlendirme amaçlı klima mevcut. Bu örnekte tek bir oda için yapay havalandırma sistemi kurulsun demek mantıklı mı? O personeli taşıyabileceğimiz başka boş alan da yoksa RD'de tespiti yapıp topu işverene atmak yeterli mi?


   
 2. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Bunuen güzel siz analiz edebilirisiniz...

  Aklıma , orada çalışanların sağlık maruziyetleri varmı, ağıriş mi, üretim mi ofisişi mi,riski yüksek mi kabul edilebilir mibunlarönemlisanırım.

  Ya da o odada yapılan çalışmayla, başka bir bölümdeki iş İKAME edileblir mi. Bu iş yerinde yapılan iş nedir? tehlike sinifı nedir? bunlarıda bilmiyorz... ya da orayı işveren ofisi yapabilir miyiz?:) ya da iş güvenliği uzmanı odası, ...daha çok veri gerek

   
  İbrahim bu yazıya teşekkür etti.
 3. A. Ebru Altar Karakuş

  A. Ebru Altar Karakuş TÜİSAG Üyesi

  Çalışanlar ofis işleri yapıyorlar. İşyeri az tehlikeli sınıfta. Bazı günler günün yarısını bazı günler ise tüm günü dışarıda geçirdikleri oluyor. Tüm gün ofiste oldukları günler de var tabii. Özel bir sağlık problemleri yok. Ofiste taşınabilecekleri başka bir oda yok. (İşverenin ofisi dışında :) )

     

   
 4. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Ebru Hanım,

  Bence her zaman bir çözüm yoktur. Bazı durumlarda insiyatif almak ve bazı riskleri kabul etmek zorundasınız. Çünkü dünyada riski sıfıra indirmek diye bir kavram yok. Bizim de yaptığımız riski en aza indirmeye çalışmak ama hiç bir zaman sıfıra indirilemez.

   
  İbrahim ve Ayşe Ebru Altar bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica