Haber Her Balıkçı Teknesine Bir Doktor

Konu, 'İşyeri Hekimliği ile İlgili Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Her balıkçı teknesine bir doktor

  hbr.jpg

  Yılbaşından itibaren bir çok alanda olduğu gibi balıkçılara da teknelerinde doktor ve hemşire bulundurma zorunluluğu geliyor.

  Yılbaşından itibaren, deniz balıkçısı, berber, kuaför, kavun-karpuz yetiştirenler, kadın ve erkek hamamı dahil 520 bin işyerinde, hekim, iş güvenliği uzmanı ve hemşire çalıştırma mecburiyeti başlayacak. Giresunlu balıkçılar,yılbaşından sonra bir çok alanda olduğu gibi kendilerine de zorunlu hale gelecek doktor ve hemşire bulundurma ile ilgili İş Sağlığı ve Güvenliliği Kanunu'nu değerlendirdi. Büyük balıkçılar, kendileri için bunun bir ihtiyaç olduğunu belirtirken, küçük balıkçılar ise kanunun ekonomik boyutunu düşündüklerini ifade ettiler. Giresun Su Ürünleri Kooperatifi Eski Başkanlarından Balıkçı Murat Gül, yaptığı açıklamada “Henüz kanunla ilgili yeterli bir bilgiye sahip değiliz. Ancak şu bir gerçek ki artık her balıkçı tayfası sigortalı çalışıyor. Zaten balıkçılar sıkı denetimlerden sonra denize açılabiliyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında yılbaşından sonra uygulamaya girecek olan doktor ve sağlık personeli uygulaması çok iyi görünüyor. Ancak pratikte ne kadar uygulanabilir bunu göreceğiz. Fakat büyük tekneler için önemli bir ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz. Küçük balıkçılar içinde ekonomik boyutu nasıl olacaktır bir bilgiye henüz sahip değiliz” dedi. Bazı balıkçılar ise aile hekimi gibi her teknenin de bir doktoru olmasının iyi olacağını belirterek, kendileri gibi denize açılacak doktor ve hemşirenin de denizci eğitimi alması gerektiğini vurguladılar.

  Kaynak: İHA


   
  mekabe, uzmancan, Ufuk Ylc ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  Teknede işyeri hekimi uygulaması biraz fantezi gibi geldi bana. Kanun yapıcılar bu teknelerin karaya çıktığı zaman hekimlik yapılacağını düşünmüş olmalılar, denizde seyir halinde değil sanırım?

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica