Haber Her 10 Asansörden 7'si Can Güvenliği Riski Taşıyor

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında e-mine tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi  Apartmanlarda kullanılan asansör denetimlerinde her 10 asansörden 7'si can güvenliği riski yüzünden 'kırmızı etiket' aldı ve kullanıma kapatıldı. Şantiyelerde insan-yük taşıyan 'Alimak'lar ise asansör yönetmeliği kapsamında değerlendirilmiyor.
  Cumartesi günü eski Ali Sami Yen Stadı'nın yerine, Torunlar GYO tarafından yapılan rezidans şantiyesindeki kazanın gösterdiği net bir şey var: İnşaat gibi çok tehlikeli sektörlerde şantiyelerin ve şantiyelerdeki bütün iş ekipmanlarının güvenlik kontrolü eksiksiz yapılmadan çalışma başlatılmamalı! Aksi durumda iş kazalarının önü alınamayacak.
  DAHA ÖNCE DE YAŞANMIŞTI
  Aynı şantiyede daha önce de bir işçi inşaat sepetinin halatının kopması sonucu hayatını kaybetmişti. Yine aynı şantiyede çıkan bir yangında güçlükle söndürülebilmişti. Her iki olay da gösteriyor ki, şantiyede alınan iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri maalesef ki yeterli seviyede değil.
  ALİMAK KAZASI NASIL GERÇEKLEŞTİ?
  Bu son iş kazası, 'Alimak' olarak ifade edilen ve şantiye içinde yük-insan taşımak için kullanılan asansörün yere çakılması sonucu gerçekleşti. Alimak'ların yere çakılması çok sık karşılaşılan kaza türü değil. Bu şekilde bir kazanın ancak Alimak sabitlemesinin sağlam yapılmaması veya hareket ettiren dişlilerin yerinden çıkması sonucu gerçekleşebileceği ifade ediliyor.
  ASANSÖR YÖNETMELİĞİ İSE FARKLI
  Alimak'lar, asansör yönetmeliği kapsamında bakıma tabi değil. Bunlar; 'İş Ekipmanlarının Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği' uyarınca kontrolü yapılan iş ekipmanları. Asansör Yönetmeliği'na göre kontrol edilen asansörlerin durumu da pek parlak değil. Asansör yönetmeliği uyarınca yılda bir kez de A tipi muayene kuruluşlarınca kontrol edilen asansörlerde ciddi sorunlar var. Apartmanlardaki bu asansörlerin ortalama yüzde 70'i 'kırmızı' bilgi etiketi alıyor. Yani her 10 asansörden 7'si yüksek risk taşıyor.
  [​IMG]


   
  Last edited: 8 Eylül 2014
  simurgg ve Oğuzhan YAVUZ bu yazıya teşekkür etti.
 2. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  Hayata ne ile bağlı olduğumuzu gerçekten isg uzmanlığını kendisine yol ve ilke edinmişlere sormak lazım,
  Aksi halde bu bilinmezler denkleminin içinden çıkmak mümkün olmayacaktır,
  Yıllık ölüm ve kaza sayıları çok ürkütücü boyutlardadır, bunu inkar etmek bu konuyu bilmiyoruz demektir,
  Yapılması gereken şudur; İSG uzmanlarına tam yetki vererek bu işlerin önlenmesi noktasında radikal adım atılmalıdır,
  Sokakta oynayan çocuktan, çatıda anten ayarlayan teknisyene kadar bu işi yeniden irdelemeli ve kalıcı çözümler üreterek güncel tutmalıyız, yoksa sonuçlar malum,......
  kazsız günler,

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica