Hemşireler Günü | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Hemşireler Günü

Konu, 'Kutlama Mesajları' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Tarihi çok eski olan hemşirelik mesleği; Eski Mısır, Hindistan, Yunanistan ve Roma’da ilk çağlarda bugünkü biçimde olmasa bile yapılmaktaydı.

  Dünyada modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale (Florans Naytingel) olup, ilk hemşirelik okulunu da 1962 yılında Londra’da açmıştır.

  Ülkemizde ilk olarak "Hilal-i Ahmer Cemiyeti" (Kızılay) 1911 yılında hemşirelik kursları açmıştır. Bu kursları bitiren hemşireler; 1912–1914 Balkan Savaşları ile 1914–1918 Birinci Dünya Savaşı’nda hasta ve yaralı askerlere bakmışlardır. Cumhuriyet sonrası ilk Hemşirelik Okulu İstanbul’da açıldı.

  Bunu 1939 yılında Ankara’da açılan Askeri Hemşirelik Okulu izledi.

  1943’te Verem Savaş Derneği, 1946’da Sağlık Bakanlığı İstanbul’da birer Hemşirelik Okulu açtılar. Daha sonra diğer illerde bu tip okullar açıldı. Bu okullar ortaokul düzeyinde üç yıl, lise düzeyinde dört yıl eğitim vermekteydi. Günümüzde 4 yıllık Sağlık Kolejlerine dönüştürülmüşlerdir. Kolej ve lise mezunlarına eğitim veren 4 yıllık Yüksek Hemşirelik Okulları da halen faaliyettedir. Bu okullardan en ünlüsü İstanbul’daki Florance Nightingale Yüksek Hemşirelik Okulu’dur. Çeşitli üniversitelere bağlı hemşirelik okulları da vardır.

  12 Mayıs’ta hemşireliğin kurucusu Florance Nightingale doğduğu için, ona izafeten "Hemşirelik Haftası"nın başlangıç günü olmuştur.
  12–18 Mayıs tarihleri arasında başta hemşireliğin kurucusu Florance Nightingale (1820–1910)’in özverili, sevecen, gece ve gündüz hizmetleri saygıyla anlatılırken, hemşirelik mesleğinin de kutsallığını vurgulamak gerekir.

  Hemşirelik; insan sevgisiyle dolu, şefkatle, sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslektir.

  Nightingale, Kırım Savaşı sırasında İngiltere’den gelerek, Üsküdar’daki Selimiye Kışlası’nda hemşirelik yapmış ve büyük ün kazanmıştır. 1964 yılından itibaren ülkemizde de her 12 Mayıs Günü "Hemşireler Günü" olarak kutlanmaktadır.

  Hemşire arkadaşlarımızın Hemşireler Günü'nü kutlarım. :alkış::alkış:

  1.jpg


   
  Last edited: 12 Mayıs 2016
  Genco, KübraHemşire ve Dniz bu yazıya teşekkür etti.
 2. Dniz

  Dniz TÜİSAG Üyesi

  İş Sağlığı alanında büyük katkıları olacak olan Hemşire arkadaşların günlerini kutlarım...

   
  KübraHemşire ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 3. KübraHemşire

  KübraHemşire TÜİSAG Üyesi

  Bende bütün meslektaşlarımın hemşireler gününü kutluyorum.hayaller çiçek sepetinden meyveli yenilen çiçek abur cubur çikolata gerçekler sendikalardan gelen tek bir kırmızı karanfil:-D işte hayat..

     

   
  Semra Yılmaz ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 4. Fatma Güleç

  Fatma Güleç TÜİSAG Üyesi

  Değerli meslektaşlarım, hemşireler gününüzü kutlar sağlıklı ve huzurlu meslek hayatı geçirmemizi temenni ederim.

   
  KübraHemşire ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 5. YFŞ

  YFŞ TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Hemşireler Günü kutlu olsun. Saygı duyulması gereken ve tüm zor koşullarda görevlerini yerine getirmeye çalışan bu mesleğe bir ömür boyu gönül vermiş insanların daha fazla destekleneceği yarınlar olması dileğiyle.

     

   
  KübraHemşire ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica