Hem Mühendis Hem Uzman Olarak Çalışma Şartları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında omertasdemir89 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kmemel

  kmemel TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar herkess 2500- 3000 diyor ama mülakata gelince asgari ücrete el sıkışıyor. Düşük ücretle çalışanlar olmasa ayda 5000 lira ceza ödemeyi hiçbir firma göze alamaz. Mecbur hakettiğimiz ücreti verirler. Firmalar düşük ücret vermiyor. Ücreti düşüren bizleriz. Komok diyosunuz da ayda 250 lira ek gelir olur diye yemekhaneye sorumlu töneticilik yapan öğretmen tanıyorum ben..


   
  S.Güler, mehmet yıldırım ve Aslı AKBABA bu yazıya teşekkür etti.
 2. kmemel

  kmemel TÜİSAG Üyesi

  Bravo.. Kendinize biçtiğiniz değer asgari ücret+200 liraysa okuduğunuz zamanlara harcadığınız emeğe yazık olmuş doğrusu...

   
  mehmet ünal bu yazıya teşekkür etti.
 3. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  Malesef bu ücret olayına takılı kaldık (bu işin saygınlığına da zarar verir ki sanki kazalar önlensin diye değil sadece yüksek ücret alınsın diye yapılıyormuş gibi) ki başka açılardan bakılacak olunursa talep ettiğimizin de ùstündeki ücretlere bile çalışılacak bir iş değil.Biliyoruz ki Ayda 10 bine çalışmak istemeyen A sınıfı isg uzmanları var ayda 4-5 bine başka işler yapmaktalar kafam rahat olsun diye.Evet işe ihtiyacımız da olabilir ancak bu her koşulu kabulleneceğimiz anlamına gelmez.İSG uzmanı başkaları ölmesin diye kendi geleceğini riske atarak riskleri yoketmeye çalışan biridir.Bombayı durdurmak için kablo seçimi yapmak gibidir bu.Ne zaman ne olacağı belli değil hayatta.Varın gidin calışın üç beş kuruşa umurumda bile değil.Siz kaybedersiniz.Belki ucu bize de dokunur ama en azından diyeceğimizi diyoruz.Elimizden geleni yapıyoruz.Birlikte hareket edelim diyoruz.Neymiş o ücretleri vermezlermiş.İyi de bahsettiginiz ücrete çalışan hiç bir riski olmayan bir sürü çalışan var.Mantık mı bu şimdi.Şu OSGB lere de sınırlama gelmeli istedikleri kadar iş alamamaları lazım.Sertifikası olup şju an iş bulamayanlar neden bulamadığınızı söyleyeyim;OSGB ler ilanlara saldırıyor ,işleri onlar alıyor.Ancak çalıştıracak uzman bulamayana kadar devam eder bu.Siz gidip oralarda çalıştıkça ne siz uygun ücret alacaksınız ne de istihdam olacak bu alanda.Sonrada isg uzmanı OSGB lerin işçisi konumuna gelecek.

     

   
  ediko bu yazıya teşekkür etti.
 4. Assasinko35

  Assasinko35 TÜİSAG Üyesi

  Hem mühendislik hem de uzmanlık yapacak arkadaşlara "İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği"ndeki 13'üncü maddenin (4)üncü fıkrasını hatırlatmak isterim:
  Madde 13
  (4) İşyerinin çalışanı olan iş güvenliği uzmanına, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez.

  Tehlikeli bir sektörde 50 kişilik bi yerde görevli olmanız durumunda 24 saatten ötürü zaten kafadan 3 işgünü dolu. Ayrıca her işçi başına 10dk*50= 500dk=hadi bir gün de burdan diğelim eder 4 gün. Pazar günü tatıl olduğunu düşünürsek bir mühendisin mühendisliği için 2 günü kaldı. Her mesleğin, uzmanlığın ve mühendisliğin ne kadar derya deniz olduğunu anlatmaya gerek yok. Ancak bu şekilde bile olsa ki - süreleri dikkat ederseniz 50 kişiden kabul ederek en azdan hesapladım - aynı anda hem mühendisliği hem de ISG uzmanlığı yapmayı aklım almıyor. Bilim yerinde durmuyor, yasalar, yönetmelikler değişip duruyor hangi mesleğe yöneleceksiniz bu kadar yoğunlukta?

  Bence para kazanma hırsının önüne bazı şeyler geçmeli. Uzman arkadaşlar da, işverenlerinin aklında uzmanları düşük ücretle iki işe birden koşturma amaçlarının olabileceğini gözönünde bulundurmalı. Bana, iki işi birden yap demek bir planlama mühendisine planlamanın yanında bir de git finansla ilgilen demek gibi geliyor. İşverenler masraftan kurtulma heveslerini az insan istihdam etmekte aramak yerine, ihale kapmak için iktidara yalakalanan ruh hallerinden çıkıp, iktidar edenlere dik durarak enerji, sigorta, gelir vergisi vb üretim masraflarını kısacak adımların atılmasında harcamalıdırlar. Bunu sağlayacak olan daaa en az lisansını bitirmiş ve bir görüş kazanmış insan kitlesinin bilinçli tutumudur.

   
 5. Assasinko35

  Assasinko35 TÜİSAG Üyesi

  Tehlikeli sınıfı örneklediğim için 10dk*50 değil 5dk*50=250dk olacaktı o da yarım gün demektir. Ancak temel anlatılmak istenilen durumu değiştirecek bi süre değil.

     

   
 6. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, işverenler iş güvenliği uzmanlarına yasal gereklilikten dolayı imza attırabilecekleri ve Allah korusun herhangi istenmeyen bir durumda sorumluluğu üzerine yıkabilecekleri insanlar olarak baktıkları sürece alınan ücretin bir anlamı kalmıyor çünkü sürekli huzursuz oluyorsunuz. Aynı firmaya ait 3 ayrı yerdeki işletme için iş güvenliği uzmanlığı ve gıda mühendisliği için toplamda 2500 TL gibi bir rakam telaffuz edildi elimde olmadan güldüm. Varın gerisini siz düşünün.. İşletme başına 1000 TL bile düşmüyor ki her işletmesi için iki ayrı danışmanla çalışan bir yer burası.. Nereden nasıl kar edebiliriz mantığı ile verilen rakam da 2500 TL..

   
  isg.fatos ve kmemel bu yazıya teşekkür etti.
 7. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Olmayacağını söylediğinizde de " 108 TL ye iş güvenliği uzmanlığı danışmanlığı alabiliyormuşuz Ali Tezel öyle söyledi TV " de diyorlar. Böyle bir söylem de bulundu mu Sn. Ali Tezel ?
   
 8. oguzhan

  oguzhan TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği belgesini yeni alan arkadaşlar bence OSGB de 1500 iyi bir rakam,unutmayalım ki deneyimsiz uzmanlarız hepimiz bir mühendis bile işe başlarken komik rakamlarla başlıyor neden bu kadar fiyatın üstünde duruyorsunuz bu konu da kendimizi geliştirirsek ileride tabiki istediğimiz rakamları alırız   
  Murat Tanrıöveri ve Onur ATALAY bu yazıya teşekkür etti.
 9. denizdeniz

  denizdeniz TÜİSAG Üyesi

  aynen katılmasamda destekliyorum

     

   
 10. kmemel

  kmemel TÜİSAG Üyesi

  2500 e gülmen ne hoş arkadaşım. Bir de Kütahya'ya bekleriz. Kahkahaya doyamazsın. Mühendislik için yemek fabrikasında aylık 250 liraya bu yıl hala çalışan var bilesin+ iş güvenliği uzmanı da olacak. Onu da 500 liraya yapacağına adım gibi eminim. risk filan kim takar burda ki!! Ah o okudukları okullara yazık olan insanlar yüzünden bize de yapılan hep saçma maaş tekliflerinden bıktıııım!!!   
  charlesdexter ve ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 11. kadir oran

  kadir oran TÜİSAG Üyesi

  herkese merhaba,

  arkadaşlar daha önce de yazmıştım hem mühendis hemde uzman olarak çalışmakla ilgili. ancak şimdi iş ciddiye bindi firmam için.

  ben bir firmada makine mühendisliği yapıyorum bakım onarım sorumlusuyum. bu firmamın yan kuruluşu var 2 tane daha ve hepsinin SGK sicil numaraları farklı. yani şöyle özetleyeyim; kendi firmamda hem mühendis hemde uzman olarak, ayrıca da diğer iki yan firmamızda da uzman olarak çalışmamı istiyorlar. şöyle bir durum var hem burada (az tehlikeli işyeri ve her birinde 65'er tane çalışan var) İSG adına hiç bir kayıt falan yok yani kanun gereği birşeyler yapmak istiyorlar.

  şimdi sizden ricam ben burada öncelikle ne yapmalıyım?

  sözleşme imzalayınca mevcut işimi parttime olarak göstertip diğer firmalarlada isg uzmanı olarak gösterip 30 prim günümü tamamlamayı düşünüyorum. böyle birşey mümkünmü?

  risk analizi,acil eylem planı,yangın eğitimleri personel eğitimleri gibi yapmam gereken çok şey biliyorum ama zaman kısıtlı programımı nasıl oluşturayım ki yıl içerisinde denetlemeye bile gelince sıkıntı yaşamayayım.

  bir de işçi özlük dosyaları bizim insan kaynakları departmanında yer alıyor. bunlardan kendime de dosyalamak için birer nüsha ayarlamalımıyım?

  sizden önerilerinizi bekliyorum.

  Allah herkese kolaylık versin   
 12. charlesdexter

  charlesdexter TÜİSAG Üyesi

  haklı 2500 e gülen arkadaşı eskişehir sanayisine bekliyorum Koç ilk 1.000 ile universiteyi kazanmış amerikada master yapmış mühendislerine 2250 t.l. maaş veriyor.

   
  kmemel bu yazıya teşekkür etti.
 13. oracle2

  oracle2 TÜİSAG Üyesi

  Merak ettiğim birşey var, muhasebeciye göre aynı işletmede sadece tel meslek kodu girilebiliyor, yani ya çevre mühendisi olarak priminiz yatacak ya da iş güvenliği uzmanı olarak (bu arada işletmede tam zamanlı çevre mühendisi bulunması zorunlu). Bu durumda sizin sgkya kaydınız nasıl yapıldı öğrenebilir miyim? Ben aynı tarzda bir işe başvurdum ama muhasebeciden olumsuz cevap aldım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
   
 14. Elif Tavzar

  Elif Tavzar TÜİSAG Üyesi

  Bildiğim kadarıyla zorunlu çevre mühendisi istihdamı diye bisey yok. Firmadaki işleri genel olarak sen yürütüp bakanlık ile ilgili işlemleri de bir çevre danışmanlık firmasının çevre görevlisiyle yürütebilirsin. Aynı uzmanlık gibi çevre danışmanlığı işi de bir zamanlar bu kadar popüler olup sonrasında ayağa düştü. 200 300 liraya bu işi yapanlar.

   
  turanmst bu yazıya teşekkür etti.
 15. oracle2

  oracle2 TÜİSAG Üyesi

  Bu şekilde çalışan ve yardımcı olabilecek arkadaş yok mu acaba? Teşekkürler   
 16. Elif Tavzar

  Elif Tavzar TÜİSAG Üyesi

  Bu şekilde çalışılabilir tabiki onu muhasebeciler ayarlıyordur. Senin sigortanı belli günler uzman olarak belli günler mühendis olarak yatırması gerekir. Özünü çok iyi bilmiyorum ama böyle çalışan arkadaşlarım var.

   
 17. YUK-MAK-MUH

  YUK-MAK-MUH TÜİSAG Üyesi

  ???

   
 18. oracle2

  oracle2 TÜİSAG Üyesi

  Merak ettiğim birşey var, muhasebeciye göre aynı işletmede sadece tel meslek kodu girilebiliyor, yani ya çevre mühendisi olarak priminiz yatacak ya da iş güvenliği uzmanı olarak (bu arada işletmede tam zamanlı çevre mühendisi bulunması zorunlu). Bu durumda sizin sgkya kaydınız nasıl yapıldı öğrenebilir miyim? Ben aynı tarzda bir işe başvurdum ama muhasebeciden olumsuz cevap aldım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.   
 19. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  oracle2,

  meslek kaydı olarak uzmanın SGK ya kaydında nasıl gözüktüğü önemli değil.
  firmanın yükümlülüklerinin yerine getirilmesinde, uzmanın üst sertifika geçişi için dikkate alınan çalışma süresinde vb. tüm konuarda katip üzerinden yapılan sözleşme geçerli ve dikkate alınan kaynak oluyor.

   
 20. Elif Tavzar

  Elif Tavzar TÜİSAG Üyesi

  Benim çalıştığım şirketin diğer şubesinde çalışan uzman arkadaş hem mühendis hem uzman olarak görev yapmakta. Bulunduğu ilde şirkete ait 2 farklı sicil numarası ile iki firmaya uzmanlık yapmakta. İlk olarak İSG katibe girerken mühendislik yaptığı firmadan sigortası tam yattığı için isg katiple sözleşmesi olmadı. Sonra muhasebeciyle görüştük. Yatırdıkları sigortayı gün bazında yaparak 2 firma üzerinden yatırırlarsa olacağı bilgisini vermişti. Bizde hem mühendislik hem uzmanlık konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmadı

   
  oracle2 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica