Hem Mühendis Hem Uzman Olarak Çalışma Şartları | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Hem Mühendis Hem Uzman Olarak Çalışma Şartları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında omertasdemir89 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. iguemre

  iguemre TÜİSAG Üyesi  hem mühendis hem iş güvenli uzmanı olarak çalışanlar için 1200 tl çok komik rakam ne yani biz sadece igu olarak çalışacaksak 600 tl mi isteyelim. Yapmayın arkadaşlar yükümlülüğünüz de çok allah korusun bir iş kazası olduğu zaman ilk sizin başınıza gelecekler binlerce lira tazminat ödemek zorunda kalabilirsiniz o zaman iş veren arkanız da olmaz.


   
 2. Orhan KINDIRA

  Orhan KINDIRA TÜİSAG Üyesi

  Piyasayı düşürecek olan da yükseltecek olan da bizleriz. Ben bu işin hakkınca yapılması kanaatindeyim. Çünkü üzerimize aldığımız görev çok kutsal ve çok riskli.
  Yapacağımız çalışmalarla bir insanın karşılaşacağı kazaları önleyeceğiz, belki hayatını kurtaracağız. Bunu yapamadığımız zaman biz isg uzmanlarının geleceği tehlikeye girecek. Bir nevi risk analizi yani ;)
  Tüm bunları düşünerek, hakkımızı koruyarak ve işin hakkını vererek çalışmak gerek. Sadece iki üç kuruş elimize geçsin diye bu kadar riskin altına girilmez bence. Bu düşüncede olan arkadaşlarım lütfen bu işi yaparak bizi de riske atmasınlar.
  Tüm arkadaşalarıma çalışmalarında başarılar dilerim.
  Kazasın günler :)

   
  kmemel bu yazıya teşekkür etti.
 3. inceduygu

  inceduygu TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar gerçekten yapmayın ya hem mühendislik hem isg uzmanlığı 1200 tlmi ? bumudur ? bu kadar sorumluluk altına bu para içn girilirmi ya? ben elektrik mühendisiyim elektrik işi sakattır tek dalgınlığınız adamı öldürür isg de aynı iş kazası demek bide sizin dalgınlığınıza gelip ya yarın yaparım diye düşündüğünüz bir iş bile olsa bunu ertelemenizden olsa bile yandınız demek içeri bilegirebilirz ben bu kadar riski 1200 tl ye almam tanesini işlerin belki yapmayın arkadaşlar ya ne yaptığımızın farkında olalım lütfen

     

   
  Aslı AKBABA bu yazıya teşekkür etti.
 4. MuratA

  MuratA TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar peki şöyle düşünün hem mühendis olarak özel sektörde çalışıyorsunuz ve isg uzmanı belgesi alıp çalıştığınız firmanın isg sorumluluğunu da üstleniyorsunuz ne kadar ücret farkı olmalı. mesela ben 2000tl alıyorum ve 1 ocak itibari ile isg uzmanı olarak işe başlayacam kendi firmamda ek olarak ücret talep etmelimiyim ve ne kadar? fikriniz nedir?

   
 5. inceduygu

  inceduygu TÜİSAG Üyesi

  +1000 tl talep edilmeli bence

     

   
 6. oguzhan

  oguzhan TÜİSAG Üyesi

  Hem Mühendis olarak hem İSG uzmanı olarak çalışan arkadaşlar bu işin citden şakası yok ERZURUM DAN İSG TEKLİFİ ALDIM 2000 TL BATMANDA 2500 TL benim tavsiyem BU işin esiri olursanız bir gün gelir hayatınız alt üst olur ya ciddi ciddi bu işi yapın yada sırf patronu istiyor diye alayım yapayım demeyin

   
 7. umittt

  umittt TÜİSAG Üyesi

  Şimdi benim kanımca burada istenilecek ücret üzerinde etili olacak bir çok faktör var tabi ama bunlardan en önemlisi RİSK SINIFI dır. Bazı işyerleri vardır ki orta tehlikeli sınıfta yer almasına rağmen birçok çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmeden daha tehlikelidir. Mühendis, Kimyageri Teknik eleman olarak çalışırken yaptığımız hatalar ürüne veya müşteri kayıplarına neden olabiliyor. Ama İSG uzmanının yapacağı bir hata ya da kaçınacağı, farkedemeyeceği bir durum BİR İNSAN'ın kaybına, BİR AİLE'nin yıkımına neden olabilir. Ben her zaman olduğu gibi ÖNCE SAĞLIK ve HERŞEYDE KALİTE diyorum.
   
  blade1903 ve İsmailDEMİR bu yazıya teşekkür etti.
 8. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  300-500 gibi komik rakamlarla İSG uzmanlığı yapmak isteyen arkadaşlar yaptıkları işin ne olduğunu bilmeyen insanlardır. hasbel kader uzman olmuşlardır. bu ne yaptığını bilmezlik fazla uzun sürmez. komik rakamlara imza atan arkadaşların başı, iş kazası olmadan da çok ciddi şekilde ağırır. yasalar çok net bir şekilde uyarıyor. yerine getirilmeyen yükümlülüklerin her biri için ceza puanları veriliyor. sonuıçta 100 puana ya da işletmeler için 200 puana ulaşan arkadaş 1 yıl boyunca uzmanlığı elinden alınıyor. 1 senenin sonunda da ancak bakanlık onayıyla tekrar göreve başlayabiliyor. Bu işin iyi yanıydı. kötü yanlarını anlatmaya gerek yok. hemen bir örnek vereyim: bu senenin başlarında istanbulda şantiyenin birinde yangın çıktı ve 6 ya da 7 işçi yanarak can verdi. uzman arkadaş risk değerlendirmesinde durumu fark etmiş ve işverene bilgi vermiş. ancak işveren ciddiye almamış. neticede işveren gökyüzüne hasret, uzman hala dışarda, çalışıyor. aynı kaderi paylaşabilirlerdide. yaptığın işi ciddiye alırsan kazanırsın. bu kazanç da hem maddi hem de manevi olur.

  çok da sıkıntı yaratacak bir durum yok. bu arkadaşlar çok kısa süre içinde kendi kendilerine yok olup gidecekler. hatırlatmakta fayda var ki iş yerinde ne olrsa olsun her şeyden işveren sorumlu. siz iyi birşey yapsanızda yapmasanızda.   
  blade1903, umittt ve shadowefe bu yazıya teşekkür etti.
 9. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  en az talep etmen gereken rakam 1000 tl olmalı diye düşünüyorum.

     

   
 10. einstein

  einstein TÜİSAG Üyesi

  tam zamanlı çalışan bir c sınıfı iş güvenliği uzmanının maaşı en az 3000 tl olmalı.
  tmmob mühendis asgari ücretini 2700 tl brüt açıkları yani net 1900 tl.
  yapılan iş oldukça riskli. bence
  c sınıfı iş güvenliği uzmanı = tam zamanlı = 3000 tl

  B.U.
  İş Güvenliği Uzmanı   
  senel bu yazıya teşekkür etti.
 11. einstein

  einstein TÜİSAG Üyesi

  net 3000 tl demek istesim. brüt değil   
 12. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  Net 3000 TLyi uluslar arası firmalardan almak mümkün ve tabi ki işin esas değeri bu rakam ve civarıdır. ancak taleplerde daha rasyonel davranılmalı. her firma bunu kabul etmeyebilir. Müdürlerine bile 3000 vermeyen firmalar var. 1000 lira gibi rakamlar da işin ağırlığını ve tehlikesini kaldıramayacak rakamlar. Normal bir çevre mühendisine, istihdamları kısıtlı ve ortalama piyasa rakamları düşük olduğu için 1200TL ödeyebilirler, ancak İSG uzmanlığı da var ve o sorumluluğu da alacaksa, tam zamanlı ise 2000-2500 arası bir rakamdan aşağısı asla kabul edilemez.

   
 13. ahu_un

  ahu_un TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım, işveren tabi ki en az maaşa en çok işi yaptıracağı çalışanı seçer, patronların hepsi böyledir. İş tecrübenin az olması veya hiç olmaması da işine gelir, maaşını düşük tutacağından ama işte burada senin tavrın önemlidir, öncelikle mühendis olduğunu unutma..İş güvenliği uzmanlığı da senin diplomana ek, çalışarak elde ettiğin bir başarıdır ve çok büyük bir sorumluluktur, bunları düşün ve ona göre çalışma şartlarını belirt, unutma ki herkes kendi kıymetini kendi belirler
   
 14. meya

  meya TÜİSAG Üyesi

  2000 Tl başlangıç için iyi.Daha sonradan herkes kendi maaşını kendi belirler zaten.

   
 15. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi

  1,5 yıldır hem isg uzmanı , hem çevre görevlisi hem de çevre mühendisiyim 2000TL'den az maaş alıyorum vergi diliminden dolayı,hem de kurumsal bir yerde.piyasada OSGB ler yaygınlaştıkça rekabet artacak ve isg uzmanları çalıştıran iş yerlerinde ücretin çok daha düşeceği kanaatindeyim.   
 16. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  Eğer arkadaşlarımız OSGBlerden de gerekli ücreti isterlerse, OSGBlerde 1000TLye çalışan uzman olmazsa sorun olmayacaktır.

   
 17. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  burada yanlış anlaşma var, ikisi olarak çalışınca da haftada 45 saat çalışıyorsun sadece uzman olarak çalışırsan da. O ücresi saate bölerek düşünün.

   
 18. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  Önümüzdeki süreçte göreceğiz bakalım.İlla ki birinin canının yanması lazım.Birileri hapse girecek ve belgeleri de elinden alınacak .Bir daha bu mesleği yapamayacak.Ayrıca Hapisten çıkınca da başka alanda bir daha zor iş bulur.Siciline işlendi mi.İsini iyi yapınca tehlikesi yok diyenlere de şunu diyeyim; sen işini iyi yapabilirsin ancak bir kaza olduğunda suçlu olmasanda bizim adaleti günah keçisi bulmaktan ibaret olan yargımız işini bazen iyi yapmayabilir ;) Ayrıca kazlar hiçbir zaman yüzde yüzde önlenemez.Ondan sonra diyecek ki o düşük ücrete çalışan : Bana onbinde verseler yapmam bir daha bu işi .Bu konunun edebiyatından sıkılmış da olabilirsiniz.Ancak gerçek bu ve birileri ciddiyetini anlayana kadar anlatmaya devam.2013 isg yılı olacak. 2013*3=6039 , 603:3=201 , 7*13=91 , 201+91=292 => 6039+292=6331 => iş sağlığı ve güvenliği kanunu :)

   
 19. charlesdexter

  charlesdexter TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlarhaklısınız da yeni başlayan bir isg uzmanına kimse 3.000 t.l. net vermez Biraz ülke gerçeklerini göz önünde bulunduralım Patron değilim bende çalışanım Şu an şantiye şefleri 4.000 T.L. civarı alıyor Bilgilerinize.

   
  ediko bu yazıya teşekkür etti.
 20. denizdeniz

  denizdeniz TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar patronların sorumluluk atıkları şamar oğlanları olmayalım bnece maaşten daha önmeli olan yaptırım güçümüz ;biliyorum bizzat bnnede yaşıyorum şantiye şefimimle boğaz boğaza gelediğimiz durumlar oluyor ama sorumluluğumuzun büyüklüğü okadar fazlaki bırakmayı bilmeliyiz sıkıştığımız durumlarda

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica