Soru - Hem Isg Uzmanı Hem De Mühendis Olarak Çalışmak | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Hem Isg Uzmanı Hem De Mühendis Olarak Çalışmak

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında alp_d tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. alp_d

  alp_d TÜİSAG Üyesi  herkese merhaba, 400 kişilik bir şirkette 10 senedir mühendis olarak çalışmaktayım. bu şirkette hem isg uzmanı hem de mühendis olarak çalışmama devam etmemin bir engeli var mı? çalışma süresi, bordro vb. açılardan...


   
 2. Mustafa YÜCESİVRİ

  Mustafa YÜCESİVRİ TÜİSAG Üyesi

  isig uzmanlığı sözleşmenizi bakanlığa ibraz etmek kaydıyla çalışabilirsiniz. Sözleşmenizi tam zamanlı olarak yapacaksınız.

   
 3. alp_d

  alp_d TÜİSAG Üyesi

  işçi başına 15 dakika diye biliyorum ama, yani başka bir firmayla sözleşme imzalayamam mı?

     

   
 4. Mustafa YÜCESİVRİ

  Mustafa YÜCESİVRİ TÜİSAG Üyesi

  Şuanki iş yerinizde tam zamanlı olarak ssk' nız yatırılmaktadır sanırım. Dolayısıyla başka bir yerle sözleşme imzalayamazsınız.

   
 5. alp_d

  alp_d TÜİSAG Üyesi

  peki kendi işyerimin isg uzmanlığını nasıl yapıcam? iki işi yapamaz mıyım o zaman ssk mı bölünücek?

     

   
 6. öz madenci

  öz madenci TÜİSAG Üyesi

  ben bir firmada tam zamanlı mühendis olarak çalışıyorken başka bir firmada isg uzmanı olarak kısmi sözleşmem onaylandı. bilginize...

   
  AYŞE BAYRAK bu yazıya teşekkür etti.
 7. alp_d

  alp_d TÜİSAG Üyesi

  yani nasıl olucak ?
   
 8. Mustafa YÜCESİVRİ

  Mustafa YÜCESİVRİ TÜİSAG Üyesi

  O firmadan da kısmi SSK piriminiz yatırılıyor mu peki ?   
 9. e_m_r_e_m_x

  e_m_r_e_m_x TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar 2009da çıkan bir yasaya göre şu an aklımda değil aynı anda bir kaç yerde ssk lı görünebiliyorsunuz.Herhangi bir sorun çıkmaz.

     

   
 10. öz madenci

  öz madenci TÜİSAG Üyesi

  evet 8 gün de ordan sigortam yatıyor.   
 11. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  Madenci meslektaşım İSGGM Genel Müdürü bile son seminerde soruya cevabında tam gün çalışan bir mühendis İSG uzmanı sözleşmesi yapamaz diyordu. Ya sizi gözden kaçırmışlar yada söyledikleriyle yaptıkları bir değil.   
  Mustafa YÜCESİVRİ bu yazıya teşekkür etti.
 12. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Birincisi yasada açıkça belirtmektedir ki iş güvenliği uzmanına işi dışında herhangi bir iş yaptıramaz. Siz bunu unutmayın. Tabiki siz yapmak istersenz bunun yolları vardır. Eskiden iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu zaten vardır. Firma kendi içerisinden bu belgeler yasalar çıkmadan mühendisini SGK da iş güvenliği uzmanı olarak göstermekteydi. Hatta hatta çoğu mühendisin böyle göründğünden haberi bile yoktur.

  Yasal olarak izleyeceğiniz yollar şudur;

  400 kişilik şirketin faaliyet konusuna göre tehlike sınıfını belirlersiniz eğer belgeniz buraya bakmaya yetiyorsa kısmı süreli iş sözleşmesini dakika hesabına göre yapabilirsiniz. Geri kalan süreniz part time çalışmak için yetiyorsa mühendislik hizmetinizi part time sözleşme yaparak yerine getirirsiniz. Tabi bu yöntemi hiçbir işveren kabul etmemekte.

  İşverenin izlediği yol ise sizi tam süreli iş güvenliği uzmanı olarak atamak olur. Siz el altından mühendislik hizmetini vermeye devam edersiniz. Bu en çok tercih edilen yöntem.

  Fakat 400 kişi olan bir firmada iş güvenliği yükümlülüklerinden kafanızı kaldırıp ne zaman mühendislik yapabilirsiniz bilemem.

   
  bs-isg bu yazıya teşekkür etti.
 13. erhann

  erhann TÜİSAG Üyesi

  Ali Beyin söylediği doğru ama sadece iş güvenliği mühendisi olarak çalışan bir personelini hangi firma sadece İSG uzmanı olarak değerlendirmiştir ki acaba?
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica