Soru - Hazop Risk Değerlendirme Metodolojisi Ve Büyük Kaza Önleme Politika Belgesi Hakkında Kaynak | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Hazop Risk Değerlendirme Metodolojisi Ve Büyük Kaza Önleme Politika Belgesi Hakkında Kaynak

Konu, 'Risk Değerlendirmeleri Hakkında' kısmında İbrahimfzk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. İbrahimfzk

  İbrahimfzk TÜİSAG Üyesi  Selam Arkadaşlar,

  Büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması hakkında yönetmelik kapsamına giren bir işletmede Hazop Analizi yapmam gerekiyor, ayrıca Büyük Kaza Önleme Politika Belgesi hazırlamam gerekiyor bu konularda deneyimi olan arkadaşların bana yardımcı olmalarını rica ediyorum. Her türlü döküman yardımı için iletişim bilgilerimi paylaşıyorum.


   
  Last edited by a moderator: 7 Mart 2014
 2. bilgin1975

  bilgin1975 TÜİSAG Üyesi

  Hazırlayınca bizede bilgi verirmisin..

   
 3. İbrahimfzk

  İbrahimfzk TÜİSAG Üyesi

  Hazırlamama yardım edecek bir hayırsever vatandaş çıkar ve biraz yardım eserse 3 ay içinde hazırlayacağım o zaman elbette bilgi veririm bilgin1975

     

   
 4. Mert Sonmez

  Mert Sonmez TÜİSAG Üyesi

  Dostum profesyonel olarak bu iş ile ilgileniyorum. Yani çalıştığım firmada görevim güvenlik raporları hazırlanması koordinatörlüğü.
  15 kişilik multi disipliner mühendis ekibi ile yaklaşık 6 ayda bir proje tamamlanabilmektedir.
  İşin en çetrefilli ve tecrübe isteyen kısmı modelleme çalışmasıdır ki yönetmeliğin istediği kriterlerde yapılacak modeller için modelleme yazılımları yıllık 150.000 TL gibi fiyatlara sahiptir.

  HAZOP konusuna gelirsek eğer, HAZOP sizin yapabileceğiniz bir iş değildir. HAZOP tesiste kurulacak tecrübeli bir ekibin yaptığı toplantılar bütüdür. P&ID diyagramları incelenerek kritik olan node(düğüm)ler seçilir ve bu nodlardaki tehlike/arıza yaratabilecek parametrelerin değişimi ve etkileri incelenmektedir.
  Ortalama bir kimya tesisinde gerçek bir detaylı HAZOP çalışması yaklaşık olarak haftada bir gün 4 saatlik toplantılar ile 3-4 yıl sürmektedir.
  Bu konuda profesyonel destek almak isterseniz bireysel görüşerek size yardımcı olabilirim.

   
  Agacsakal ve Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
 5. bilgin1975

  bilgin1975 TÜİSAG Üyesi

  neden l matrix ile yapmıyorsunuz.

     

   
 6. Mert Sonmez

  Mert Sonmez TÜİSAG Üyesi

  Çünkü matrix çalışmaları yarı-kantitatif risk değerlendirme metodudur. Yönetmelik kantitatif risk değerlendirme istediği için Hata Ağacı Analizi, Olay Ağacı Analizi metodları ile frekans hesapları yapılır ve modelleme çalışmaları gerçekleştirilir. Bu sayede tam risk analizi denilen ve modelleme sonuçları ile bireysel, sosyal ve alan riskleri belirlenmiş olur.

   
  bilgin1975 ve cem k bu yazıya teşekkür etti.
 7. asistoli

  asistoli TÜİSAG Üyesi

  İbrahim Bey Mert Beyinde söylediği gibi
  "HAZOP sizin yapabileceğiniz bir iş değildir. HAZOP tesiste kurulacak tecrübeli bir ekibin yaptığı toplantılar bütüdür. P&ID diyagramları incelenerek kritik olan node(düğüm)ler seçilir ve bu nodlardaki tehlike/arıza yaratabilecek parametrelerin değişimi ve etkileri incelenmektedir. Ortalama bir kimya tesisinde gerçek bir detaylı HAZOP çalışması yaklaşık olarak haftada bir gün 4 saatlik toplantılar ile 3-4 yıl sürmektedir. "
  kendi başınıza bu işe başlamayın, bu bir ekip işi, yanlışyapacağınız herşeyden dolayı siz sorumlu tutulursunuz.
   
  Agacsakal bu yazıya teşekkür etti.
 8. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba,

  Konuyla direkt bağlantılı olmasa da " BÜYÜK ENDÜSTRİYEL KAZALARIN ÖNLENMESİ VE ETKİLERİNİN AZALTILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK" kapsamında yapılacak risk analizinde HAZOP çalışmalarının kabul edilmeyeceğini, Hata ağacı veya olay ağacı tarzı kantitatif yöntemlerin kullanılması gerektiğini TOBB' da yapılan Seveso II Seminerinde aktardılar. Aktaranlar, bu işler ile ilgilenen baş müfettiş ve 2014 pilot denetlemelere çıkacak uzman ve uzman yardımcıları.

  Bilgilerinize   
 9. Mert Sonmez

  Mert Sonmez TÜİSAG Üyesi

  Şuan 77 üst seviye tesisin güvenlik raporu çalışmalarına koordinatörlük yapmaktayım. Bu konuda ciddi bir bilgi kirliliği başladığını farkettim.
  Bu konuda detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlar olur ise 8-10 kişi koordine olup, bir webinar düzenleyerek sizlere internet üzerinden sunum yapabilirim.
  Bu konuda belki bize İSGfrm yöneticileri de yardımcı olabilirler.

     

   
 10. Agacsakal

  Agacsakal TÜİSAG Üyesi

  İbrahim Bey konuyla ilgili Mert Bey'in ifadelerine katılmakla beraber bu alanda mevcut yönetmeliğe ait tebliğlerin çıkmadığını ve bu analizlerin ne şekilde yapılması gerektiğinin çerçevesinin henüz net olmadığını da aktarmak isterim. Bakanlık öncelikle bu raporlama formatlarınıda tanımlamak zorundadır.

  Prosess güvenlik analizlerinde HAZOR, HAZID, FTA, ETA üzerinden analizler yapılarak (ki bu sizin düşündüğünüz kadar kolay ve bu alanda uzman olmayan birinin rahatlıkla yapabileceği bir konu değil diye düşünüyorum) sonrasında prosesteki ISOLATABLE SECTION'lar tanımlanır ve bunlar üzerinden LOC analizleri gerçekleşir.
  Yapılan analizler sonucu ilgili kaynaklardan tek tek her bir boruya, ekipmana ait frekans değerleri hesaplanır. Bundan sonraki aşamada ise "Consequence analysis" kısmı ile oluşturulan senaryodaki etkiler (flash point, BLEVE, Explosion, fire ball ,toxic gas dispersion etc.) PHAST EFFECT gibi programlar ile simüle edilir.

  Yönetmelik kapsamına giren derken tam olarak anlayamadım alt veya üst seviyeli kuruluş olduğunuzu.

  Konuyla ilgili yakında daha detaylı "Temel" bilgiler aktarbileceğim.

  Saygılar   
 11. Mert Sonmez

  Mert Sonmez TÜİSAG Üyesi

  Yorumunuz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi tebliğler ve rehber dokümanlar henüz yayınlanmadı ancak SEVESO direktiflerine uygun bir yönetmelik olduğu için COMAH direktifini incelemenizi tavsiye ederim. Bu sayede tebliğlerin çıkmasını beklemek zorunda kalmazsınız.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica