Hayat Boyu Öğrenme Merkezlerinin İş Güvenliği Eğitimi Vermesi

ALİ AKSOY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar;

Geçtiğimiz günlerde bir yakınıma Hayat boyu öğrenme müdürlüğüne bağlı çarşamba halk eğitim merkezi tarafından verilen iş güvenliği eğitimi kurs bitirme belgesi elime geçti. Halk Eğitim merkezleri bu faaliyetleri yürütebilir mi? Eğitimleri vermesi durumunda bizler İş Güvenliği Uzmanı olarak neden çalışmaktayız? Halk Eğitim merkezlerinde bu eğitimleri kimler vermeye yetkili gibi konular kafa karıştırmaktadır. WhatsApp Image 2017-02-19 at 20.18.34.jpeg

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eğitimlerin belgelendirilmesi; Alt kısımda madde 15 olarak detayları yazıldığı şekilde olmalıdır. Sizin eklediğiniz sertifika incelendiğinde; Sadece sertifika düzenlenmiş ise bu sertifika tek başına bir şey ifade etmeyecektir. 1. maddenin de yazmış olduğu kriterleri taşıyan ek bir belge mutlak suretle olmalıdır. Bu belge var ise, sertifika geçerlidir. Yok ise geçersizdir.

Halk eğitim merkezlerinin eğitim düzenlemeye yetkisi var mıdır yada yok mudur sorusuna gelince; yönetmelik olmayacağına işaret etmediğine göre eğitimi verebilir. Ancak eğitimi kimlerin verebileceği Aynı yönetmeliğin 13. maddesi açıklamıştır. Bu yeterlilikte uzmanlardan ders alınmış ise geçerlidir ve de yetkilidir.

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

15 (EĞİTİMLERİN BELGELENDİRİLMESİ)
(1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.

(2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır.

_kaanmert

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Olayın çok daha başındasın. Cevap yazmaya erindim valla :)
ÖZETLE: 40 saatlik geçici mesleki belge veriyorlar. MYK daha sistemi oturtamadı ya, yada 220 saatlik kalfalık veya ustalık belgelerini alacak vakit zaten yok. İşte hayat boyu öğrenme bilmem nesi bi dönem eğitim vermeye başladı. İSG belgesi deği lama bu geçici mesleki belge. 40 saat = 24 saat İSG ve 16 saat mesleki. İSG hikaye. Mesleki kısmıda işyerinden bir mühendise verdiriyorlar. Eğitmen olmayı kabu lediyorum biye bir yazı imzalıyor vsvvs. Her neyse kağıttan belge almak için yapılan hikayeden uygulama. En son bu işleri yapan öğretmenler ile görüştüğümde belgelerinizi MYK üzerinden alın bizimki eşdeğer değil dedi. ''O zaman niye yapıyorsunuz kardeşim'' demedim tabi ki :)

valla benimde kafam almadı. Hayat boyu öğrenmenin amacı sanki farklı birşeymiş gibi geliyor ama millet kafasına göre uyarlıyor

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.