Makale : Hastanelerde Kapsamlı Güvenlik Çözümleri

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik gereği sağlık kuruluşlarında EN54'e uygun ürünlerin kullanımı zorunlu tutulmuştur. Güvenliğin ilk maddesi olan, yangın algılama ve alarm sistemi sağlık kuruluşlarının hepsinde yer alıyor. Bu disiplindeki problem, düzenli bakım yapılmaması ve senaryo testlerinin harfiyen uygulanmamasıdır.

Hastaneler konusunda geçtiğimiz yıllarda birçok güvenlik ihlalleri ve hoş olmayan durumlarla karşılaştık. Bunlar meydana gelirken yine bir şeyin farkına vardık ve bir genelge yayınlandı. Güvenlik biraz etkin hale getirilmeye çalışıldı. Bildiğim kadarıyla en son Mayıs 2012'de Çalışanın Güvenliğinin Sağlanması konulu bir genelge yayınlandı. Bu belki ilk bakışta çok normal bir durum gibi gelebilir. Şöyle ki; bir durum oluştu ve çok geçmeden bir aksiyon alınması ve yaygınlaştırılması için genelge yayınlandı. Ancak; durum pek böyle değil, birçok ülkede uygulanan güvenlik unsurlarına biz de dâhil olmuş olduk. Bu konuda öncü olmayı beklemiyoruz elbette; çünkü teknoloji konusunda üretimi olmayan bir ülke olarak yenilikleri icat etmek değil, ancak açık ara takip edebiliriz. Bunu yaparken tek dileğim kayıpların en aza indirilmesi yönündedir. Standartların olmadığı ve sonra herhangi bir sebeple standartların konulduğu ve sonra da bu standartların kontrol ve takip edilmediği bir düzenden; standartların olduğu ve bu standartların sürekli güncel tutulduğu bir ülkemiz olmasını diliyorum. 21. yüzyılda hala karışan bebekler, tahliller, sağlık personelinin uğradığı ağır şiddet ve tacizler, kişisel mahremiyete saygının olmaması, hastaların hastanede sağlık yerine daha farklı semptomlarla karşılaşıp daha ağır rahatsızlıkları yaşamaları gibi yüzlerce belki binlerce olay yaşanıyor. Bütün bu güvenlik ihlallerine değinmişken, bu güvenlik risklerine karşın nasıl önlemler aldığımızı ve kullandığımız teknolojileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yazının devamı ve pdf formatı ekte yer almaktadır.

GUVENLIK_YONETIMI_20161101_40.jpg GUVENLIK_YONETIMI_20161101_41.jpg GUVENLIK_YONETIMI_20161101_42.jpg GUVENLIK_YONETIMI_20161101_44.jpg

Ekli dosyalar

• Hastanelerde Kapsamlı Güvenlik Çözümleri.pdf
    963.7 KB · Görüntüleme: 73
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.