Haber Hangi Kaza Iş Kazası Sayılır?

Konu, 'Dünyadan İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Hangi kaza iş kazası sayılır?

  [​IMG]

  Dresden Sosyal Mahkemesi
  'nin aldığı son karara göre iş yerinde çalışanların karşılaştığı her kaza iş kazası olarak kabul edilemeyecek ve kaza sonucu oluşacak masraflar ise iş yerinin sigortası tarafından karşılanmayacak. Karara göre iş yerinde verilen molalarda yeme içme sırasında meydana gelecek yaralanmalardan çalışanlar sorumlu olacaklar.
  Normal şartlarda iş yerlerinde iş kazası olarak kayıtlara geçen kazalardaki yaralanmalar kaza sigortası tarafından karşılanıyor. Ancak bu durum iş yerindeki tüm kazaları kapsamıyor. Konuyla ilgili Dresden Sosyal Mahkemesi'nde görülen bir davada alınan karara göre iş yerinde bir şey içerken yaralanan kişinin masraflarının kaza sigortası olarak değerlendirilemeyeceğine hükmedildi. (Karar numarası: S 5 U 113/13)
  Konuyla ilgili görülen davada, iş yerindeki fotokopi cihazında kopya yapan bir çalışanın buz dolabından çıkardığı alkolsüz bira şişesinden taşan bira köpüğünü şişeden içmek isterken bazı dişlerinin uçlarını kırmasının ardından çalışanın dişlerinin masraflarının kaza sigortası tarafından ödenmesi talebi mahkeme tarafından reddedildi.

  MAHKEMENİN GEREKÇESİ

  Söz konusu davada dişleri kırılan çalışanın kopya çekerken içtiği bira şişesiyle ve kendi özel tasarrufu ile birayı içmesi sonucunda dişinin kırıldığı ve bu masrafların kaza sigortası tarafından ödenemeyeceği kararı verildi. Çalışanların düzenli olarak acıkmaları ve susamalarının söz konusu olduğu iş yerlerinde benzer bir kaza olması halinde kazanın bir iş kazası olarak değerlendirilmesinin mümkün olacağı da mahkemenin gerekçeli kararında belirtildi.

  DİNLENME ODASI SİGORTA KAPSAMI DIŞINDA

  Mahkemenin kararında çalışanların mola yapmak üzere dinlenme odasına gidinceye kadar sigortalı olacakları, ancak dinlenme odasına girdikleri andan itibaren yaşanacak kazalar iş kazası olarak değerlendirilemeyeceği de vurgulandı.


  Kaynak: http://almanyabulteni.de/haberler/hangi-kaza-is-kazasi-sayilir


   
  Last edited: 12 Mart 2014
  adnan gulusen, _ali_ ve emirbuyuran89 bu yazıya teşekkür etti.
 2. halil karadeniz

  halil karadeniz TÜİSAG Üyesi

  bizde olsa farklı olurdu bence

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica