Haber Hangi Binaların Yangın Önlemleri Yetersiz?

Konu, 'Yangın Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Hangi Binaların Yangın Önlemleri Yetersiz?
  Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi – TÜYAK 2013 törenle açıldı.
  [​IMG]

  Kılıç: “2007 yılından önce yapılan yüksek binalardayangın önlemleri yetersiz”

  Türkiye Yangından Korunma Vakfı (TÜYAK), Yangından Korunma Derneği ve Sektörel Fuarcılık tarafından üçüncüsü bu yıl 14-15 Kasım 2013 tarihleri arasında düzenlenecek TÜYAK 2013 – Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi düzenlenen törenle açıldı.

  Açılış töreninde konuşan TÜYAK Onursal Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, 2007 yılından önce yapılan; konut olarak kullanılan yüksek binaların tamamında, ofis ve iş merkezi olarak kullanılan yüksek binaların yarısına yakınında yangın önlemlerinin hiç olmadığını ya da çok yetersiz düzeyde olduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç ayrıca İstanbul’da her gün ortalama 60 adet yangının çıktığını ve son yıllarda bu yangınlar arasında endüstriyel yapı yangınlarının sayısında hızlı bir artış gözlendiğini belirtti.

  TÜYAK 2013 – Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi 14 Kasım 2013 Perşembe günü yapılan törenle açıldı. Açılış törenine Türkiye Yangından Korunma Vakfı ile Yangından Korunma Derneği Onursal Başkanı ve TÜYAK 2013 Yangın ve Güvenlik Sempozyum ve Sergisi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, TÜYAK Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Turanlı ve TÜYAK Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

  Odakule’de felaket olabilir

  Törende konuşan TÜYAK Onursal Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, kat sayısı yedinin üzerinde ve yüksekliği 21 metreden yüksek binaların “yüksek binalar” kapsamına girdiğini hatırlatarak, bu binalarda meydana gelen yangınlarda ölü ve yaralı sayısının genelde fazla olduğunu belirtti. İstanbul’da her gün ortalama 60 kadar yangın meydana geldiğini sözlerine ekleyen Kılıç şöyle konuştu:

  “2007 yılından önce yapılan; konut olarak kullanılan yüksek binaların tamamında; ofis ve iş merkezi olarak kullanılan yüksek binaların yarısına yakınında yangın önlemlerinin neredeyse hiç yok, ya da çok yetersiz düzeyde. İstanbul'un tanınmış iş merkezlerinden olan Odakule binasında bile, yangın merdiveni ve yağmurlama sistemi bulunmamaktadır. Odakule’de meydana gelen iki yangının ardından, Bakanlar Kurulu tarafından 2002’de yayımlanan Binaların Yangından Korunma Yönetmeliğine göre üç yıl içinde yangın merdiveni, yağmurlama sistemi yapılması ve yangın güvenlik holleri oluşturulması gerekmesine rağmen, hala yangın merdiveni ve yağmurlama sistemi yapılmamıştır. Zira mevcut merdiven doğrudan ofislere açılmakta, önündeyangın güvenlik holü bulunmamaktadır. Odakule binasına iki adet yangın merdiveni yapılması ve otomatik söndürme sistemi tesis edilmesi hem risk açısından hem de yönetmelikler açısından zorunludur. Günümüzde, hafta içi alt katlarda oluşan bir yangında felaket denebilecek boyutta can kaybı olabilir.

  Yangın kader değil, tasarımla önlenebilir

  Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç ayrıca yangınların kader olmadığını, tasarımla önlenebileceğini belirterek, “Özellikle yüksek binalarda iki şey ölüme sebebiyet verir. Biri duman diğeri ise mimardır. Yangınlar, iyi tasarımla ve iyi alınan yangın güvenlik önlemleriyle başlamadan söndürülmüş olur. Malzeme seçimi hayati önem taşımaktadır. Çünkü yanacak malzeme yoksa yangın da yoktur. Yüksek binalarda yanmaz malzeme ya da zor yanıcı malzemeler kullanılmalıdır.” diye konuştu.

  Tarihi binalar bir gün bitecek

  TÜYAK Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Turanlı ise açılış töreninde yaptığı konuşmada tüm amaçlarının güvenli bir çalışma ve yaşama alanları yaratmak ve toplumun yangın ve yangıngüvenlik önlemleri konusunda bilinçlendirmek olduğunu söyledi. Yangın söz konusu olduğunda “kaza” diye bir kavramı anlamanın mümkün olmadığını sözlerine ekleyen Turanlı, “güncel faydapeşinde koşmanın getirdiği olumsuzlukları kaza olarak tanımlamak akla mantığa sığmayan bir gerçekliktir.” dedi. Özellikle tarihi binaların korunarak gelecek nesillere taşınması gerektiğinin altını çizen Turanlı, “Tarihi yapılarda koruma – kullanma dengesini çok iyi gözeterek bu yapıları geleceğe aktarmamız gerekiyor. Bu dengeyi korumazsak tarihi binalarımız bir gün bitecek.

  TÜYAK 2013, yangına, sabotaja, depreme, iş kazalarına, çevre risklerine karşı, önceden haberalan, algılayan, uyaran ve uygun çözüm bulan yeni cihaz ve sistemleri tanıtmak, günümüz teknolojisine uygun koruma ve önleme sistemlerindeki gelişmeleri ve yeni tasarım esaslarını açıklamak, problemleri tartışmak, üretici ve kullanıcıları bir araya getirmek, konu ile ilgili olanyönetmelik ve standartlardaki gelişmeleri açıklamak amacıyla düzenlenmektedir.

  14-15 Kasım 2013 tarihleri arasında WOW Convention Center’da düzenlenen TÜYAK 2013’te kurulan stantlar sayesinde çeşitli firma ve ziyaretçilerin buluşma fırsatı yakalayacağı sempozyumun hedef kitlesini kamu kurumları, devlet teşekkülleri, belediyeler, sivil toplumörgütleri, endüstriyel tesisler, organize sanayi bölgeleri, itfaiye birimleri, turistik tesisler, oteller,alışveriş merkezleri ve hastaneler oluşturuyor. Sempozyum boyunca yangın güvenliği alanında en son teknolojilerden oluşan yangın güvenliği çözümlerini sergileyen firmalar yeni iş fırsatlarıyaratma şansı bulacak.

  Sempozyuma destek veren kurum ve kuruluşlar arasında İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği (TGÜB), Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD), TMMOB Makine Mühendisleri Odası Genel Merkezi (EMO), Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER), Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği (MTMD), Türkiye İş Güvenliği İş Adamları Derneği (TİGİAD), Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (DOSİDER), Türk Mimar Mühendis Müşavirler Birliği (TMMMB), Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES), İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA), Petrol Sanayi Derneği (PETDER), Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) yer alıyor.

  Kaynak: http://konut.milliyet.com.tr/hangi_binalarin_yangin_onlemleri-konut-insaat-1792074.html   
  Last edited: 27 Mart 2014
  Haldun bu yazıya teşekkür etti.
 2. Atika

  Atika TÜİSAG Üyesi

  risk değerlendirme rehberlerine/örneklerine bakıyorumda işyerinin yangın riskleriyle ilgili pek bir şey göremiyorum. Yapılan şey sadece yangın çıkışlarının nasıl olduğu ile ilgili.
  Kaçış uzaklığı, çıkışların sayısı, binanın yangına dayanıklı olup olmadığı (döşemeler duvarlar vs) bunlarda önemli değilmi arkadaşlar. siz ne düşünüyorsunuz.?

   
 3. romesenko

  romesenko TÜİSAG Üyesi

  evet bence de

     

   
 4. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  Haklısınız risk değerlendirmeleri ve diğer acil durum belirlemelerinin tamamında değil ancak büyük çoğunluğunda yangın güvenliği için basit başlıklar ele alınıyor. Bu sanırım işletmede veya kurumda insan tahliyesinin yapılması öncelik olmasını istemekle alakalı...Ancak bu yeterli olmamalı tahliye sonrası ürün ve malların korunması da öncelik olarak alınmalı.
  Yangın müdahale ekipmanları,
  Yangın müdahale ekipman sayıları,
  Yangın müdahale ekip eğitimleri, bilgileri, konuları,
  ......ve daha başka başlıklar eklenerek risk değerlendirmelerine konu olmalı.
  Bu arada TÜYAKA a çok teşekkür ediyorum.

  Haldun SEBER

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica