Habersiz Maaş Kesintisi

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Remzi ELİKILIÇ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Remzi ELİKILIÇ

  Remzi ELİKILIÇ TÜİSAG Üyesi  Evet arkadaşlar,

  Bazı şirketlerde yaşanan maaş kesintileri konusunda sizlerinde bilgi ve yorumlarından faydalanmak istiyorum.

  Maaş günü hesaplarına yatan paralarının eksik olduğunu gören çalışan nasıl bir yol izlemeli.

  Kanun açık ve net;

  4857 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu 24.madde II/e "İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse," e göre işçiye haklı nedenle derhal fesih hakkı tanıyacaktır. Maddesi uyarınca çalışan haklı fesih elde ediyor.

  Çalışanın bu durumda noterden ihbarname çektirmesi gerekir mi?
  Yoksa direk maaş kesintisini kabul etmediğine dair yönetime dilekçe verse de olur mu?

  Bu konuda önceden yaşanan tecrübe vs var ise lütfen paylaşınız.


   
 2. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi


  Böyle hassas bir konuda genel bir değerlendirme yapmak sizi yanlış yönlendirebilir. Hele hele "haklı fesih hakkını" kullanmayı düşünüyorsanız daha dikkatli olmak lazım.

  Aşağıdaki kanun maddelerini oku, istediğini bulamaz isen ayrıntılı sor ayrıntılı cevap vereyim. Ve sorarken de lütfen ayrıntılı tarif yap.

  Not: haklı fesih hakkından yararlanarak işten ayrılmayı düşünmeden önce, işten atılıp ihbar ve kıdem tazminatı olarak atılmayı düşün.


  Ücret ve ücretin ödenmesi


  Madde 32 - Genel anlamda ücret bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır.


  (Değişik ikinci fıkra: 17/4/2008-5754/85 md.) Ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkak kural olarak, Türk parası ile işyerinde veya özel olarak açılan bir banka hesabına ödenir.
  .....
  Ücret en geç ayda bir ödenir. İş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmeleri ile ödeme süresi bir haftaya kadar indirilebilir.

  İş sözleşmelerinin sona ermesinde, işçinin ücreti ile sözleşme ve Kanundan doğan para ile ölçülmesi mümkün menfaatlerinin tam olarak ödenmesi zorunludur.
  .....
  Ücret alacaklarında zamanaşımı süresi beş yıldır.
  Ücretin gününde ödenmemesi

  Madde 34 - Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.

  Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.


  Ücretin saklı kısmı

  Madde 35 - İşçilerin aylık ücretlerinin dörtte birinden fazlası haczedilemez veya başkasına devir ve temlik olunamaz. Ancak, işçinin bakmak zorunda olduğu aile üyeleri için hakim tarafından takdir edilecek miktar bu paraya dahil değildir. Nafaka borcu alacaklılarının hakları saklıdır.


  Kamu makamlarının ve asıl işverenlerin hakedişlerinden ücreti kesme yükümlülüğü

  Madde 36 - Genel ve katma bütçeli dairelerle mahalli idareler veya kamu iktisadi teşebbüsleri yahut özel kanuna veya özel kanunla verilmiş yetkiye dayanılarak kurulan banka ve kuruluşlar; asıl işverenler müteahhide verdikleri her türlü bina, köprü, hat ve yol inşası gibi yapım ve onarım işlerinde çalışan işçilerden müteahhit veya taşeronlarca ücretleri ödenmeyenlerin bulunup bulunmadığının kontrolü, ya da ücreti ödenmeyen işçinin başvurusu üzerine, ücretleri ödenmeyen varsa müteahhitten veya taşeronlardan istenecek bordrolara göre bu ücretleri bunların hakedişlerinden öderler.

  Bunun için hakediş ödeneceği ilgili idare tarafından işyerinde şantiye şefliği işyeri ilân tahtası veya işçilerin toplu bulunduğu yerler gibi işçilerin görebileceği yerlere yazılı ilân asılmak suretiyle duyurulur. Ücret alacağı olan işçilerin her hakediş dönemi için olan ücret alacaklarının üç aylık tutarından fazlası hakkında adı geçen idarelere herhangi bir sorumluluk düşmez.

  Anılan müteahhitlerin bu işverenlerdeki her çeşit teminat ve hakedişleri üzerinde yapılacak her türlü devir ve el değiştirme işlemleri veya haciz ve icra takibi bu işte çalışan işçilerin ücret alacaklarını karşılayacak kısım ayrıldıktan sonra, kalan kısım üzerinde hüküm ifade eder.

  Bir işverenin üçüncü kişiye karşı olan borçlarından dolayı işyerinde bulunan tesisat, malzeme, ham, yarı işlenmiş ve tam işlenmiş mallar ve başka kıymetler üzerinde yapılacak haciz ve icra takibi, bu işyerinde çalışan işçilerin icra kararının alındığı tarihten önceki üç aylık dönem içindeki ücret alacaklarını karşılayacak kısım ayrıldıktan sonra, kalan kısım üzerinde hüküm ifade eder.

  Bu maddede kamu tüzel kişilerine ve bazı teşekküllere verilen yetkileri 2 nci maddenin altıncı fıkrası gereğince sorumluluk taşıyan bütün işverenler de kullanmaya yetkilidir.


  Ücret hesap pusulası

  Madde 37 - İşveren işyerinde veya bankaya yaptığı ödemelerde işçiye ücret hesabını gösterir imzalı veya işyerinin özel işaretini taşıyan bir pusula vermek zorundadır.

  Bu pusulada ödemenin günü ve ilişkin olduğu dönem ile fazla çalışma, hafta tatili, bayram ve genel tatil ücretleri gibi asıl ücrete yapılan her çeşit eklemeler tutarının ve vergi, sigorta primi, avans mahsubu, nafaka ve icra gibi her çeşit kesintilerin ayrı ayrı gösterilmesi gerekir.

  Bu işlemler damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır.


  Ücret kesme cezası

  Madde 38 - İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.

  İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

  Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye’de Kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir.

   
 3. Remzi ELİKILIÇ

  Remzi ELİKILIÇ TÜİSAG Üyesi

  Bu konuyu bilgilendirme amaçlı açtım. Fikir paylaşımı olsun diye. başıma böyle bir şey geldiğinden değil.

  Bu maddelerin hepsini biliyorum zaten. Hatta daha fazlasını. Hatta iki avukat arkadaştan da bilgi aldım. Aynı şeyler söylüyorlar. İşveren çalışandan onay almadan maaşını kesemez. Böyle birşey başınıza geldiyse yüzde yüz haklısınız diyorlar.

  Soru çok açık ve net. Maaşın eksik yattı. Bir açıklama yok, bir cevapta yok.

  Ayrıca lütfen kanun maddelerini kopyala yapıştır yapıp ta, buradan oku vs. demeyin. Bunlara ulaşmak çok kolay zaten. Herkesinde ezbere bildiği şeyler. Bu bilgi kirliliğine yol açıyor.

  Ancak benim istediğim bu tarzda yaşanmışlığı olan varsa cevap versindi. Daha önceden maaşım kesildi ben de mahkeme yoluyla hakkımı aldım diyen var mı? Birçok firmada bu tarz kesintiler oluyor. Bu kanun maddeleri bilindiği, avukatlar haklısınız dediği halde kimse bu hakkını kullanmıyor.

     

   
 4. bedir cinitas

  bedir cinitas TÜİSAG Üyesi

  Yazinizi okudum benim ve is yerindeki arkadaslariminda surekli maruz kaldigim bi konu fakat nereye sorsak nereye danissak saglikli bilgi yada normal bir ilgi bulamadigimiz icin maduriyetimiz devam etmektedir.ben bir yildir unmas unlu mamullerinde calisiyorum her ay bilgi verilmeden duZenli olarak maasdan kesinti yapiliyor sordugumuzda net bilgi almamiz mumkun olmuyor,maas bodrosu verilmiyor.kesintiler iade,eksik kasa,trafik cezasi vb seyler oldugunu soyluyorlar 2015 in 10 ayinda radara dusmusum gecen ay kesecez dediler maas da eksik yatti bende ceza kesilmistir diye dusunmustum bu ay yine kesilmis normalde askari ucret aliyor gozuksekte 600 tl 400 tl 235 tl hatta hic maas alamayip iceri borclanan arkadaslar var ne yapacagiz basbakanlik olsun calisma bakanligi olsun sokayet ettik bi sonuc alamadik 170 i aradim konuyu anlattim sozlesmede varsa keser diyo ev kira olan ve 2 cocuklu biri 600 tl ile nasil gecinir dedigimde o zaman isten cik diyolar .bi isik tutsaniz cok sevinirim

   
  Last edited by a moderator: 13 Mayıs 2016
 5. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  İşveren, çalışanına ücret skalasını gösterir maaş bordrosunu süresi içinde (genellikle maaş öncesi veya maaş sonrası en fazla 1 hafta) vermek mecburiyetindedir. Bu bordroda da tüm detayların kafa karıştırmayacak şekilde belli olması gerekir.

  Maaşından kesinti yapılacaksa; Nafaka, icra vb. özel kesintileri net belli olmalıdır. Ayrıca cezai kesinti yapılmışsa bunun ayrı bir belge ile kayıt altına alınması ve de işçiye de bunu tebliğ etmek gereklidir. Cezai yapılan kesinti de Çalışma Bakanlığına ait Banka hesabına aynen aktarımı zorunludur. Eğer işveren cezai kesintiyi kuralına uygun yapmaz ve bu parayı da Bakanlık hesabına yatırmaz ise; İşçinin şikayeti ile bu işveren yüklü miktarda idari para cezasına çarptırılır.

  İyi çalışmalar.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. Sozlu ısten çıkma maas kesintisi varmı

  ,
 2. Habersiz isten ayrilinca maas yatarmi

Yandex.Metrica