Soru Risk D. Güvenlik Şirketlerinde Risk Analizi

Konu, 'Destek Hizmetleri Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında zeynebim01 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. deryayran

  deryayran TÜİSAG Üyesi  Mustafa Bey, mesajınız için teşekkürler.. Çok güzel belirtmişsiniz. Elektrik bir tehlikedir diye girmek isterim.. Ayrıca, özel güvenlik hizmetin de, yapılan işe mütakıp bir risk değerlendirmesi. Yani, yapılan iş özel güvenlik hizmeti..Çalışanlardan sorumlu olduğumuza göre, bir risk analizi ekibi ile karşılaşabilcekleri tehlikelerde, kullandıkları ekipman ( X ray ışınlarını unutmayın.. ) Çevresel olarak da, ortak kullanım alanları.. Örneğin hastane de, amelyathane ya da tıbbi atıklar bizi bağlamıyor. Ya da, alışveriş merkezi nde mağazaların elektrik aksamları vb.. Ayrıca şiddet her zaman sabittir. Ancak, ortamda tehlike oluşturan unsurun tecriti ile şiddet değişir.. Sadece, önlemler ile olasılığı indirgeyebiliriz..


   
 2. Derya Hanım,
  ben elektrik tehlike değildir demedim, elektrik çarpması bir tehlike değildir dedim ve de gelinmesi gereken nokta, tehlike değil ise nedir. Elektrik çarpması bir risktir.
  Ayrıca personelin görevli olduğu hastahane ise, buradaki risk değerlendirmesinin tamamı bizi ilgilendirmeyebilir. Ben şu an orada, güvenlik hizmeti veren personelin nelere maruz kalabileceğine sizin kadar vakıf olmam. Ancak, az çok hastane ziyaretlerimde ve de hastahanede yatmam gerektiğinde güvenlik görevlilerinin de tıbbi atıklara bizzat ve yakinen maruz kaldıklarına şahsen şahit oldum. Bu maruziyetler önemli midir, risk değerlendirmelerinizde yer almalı mıdır bilemiyorum. Zaten mesajımda bu konulara da yer vermemiştim.
  Tehlike oluşturan unsurun tecriti ile şiddet değişmez. Böyle bir durum akla ve mantığa da terstir. Yangın bir tehlikedir, riski ölüm ise ölümdür; değişmez. Elektrik bir tehlikedir, çarparsa ölürsünüz.
  Ancak alacağınız önlemlerle bu risklerin ortaya çıkma olasılığını minimuma indirebilirsiniz. Zaten konuştuğumuz analiz metodu L tipi 5*5 matris yöntemi ise, olasılığı 1'e düşürün siz, şiddet en yüksekte 5 te kalsın. sonuç 5 olur. Yani dikkate değer olmayan risk. O yüzden 3 veya 5 fark etmez. Siz önlemlerle lütfen olasılığı düşürmeye çalışın. Şiddet aslında bir doğa kanunudur. Yani elektrik birisini çarparsa ölür. Çarparsa diyorum, lütfen dikkat edin. Yani Ayağında ve/veya elinde/başında KKD olan bir çalışan veya elektrikçinin elektrik ile temasında ölmeyebilir. Neden? Çünkü onu elektrik çarpmaz :)
  Bu örnekler daha da çoğaltılabilir. Ancak esas konu, doğru risk değerlendirmesidir. Her yönüyle. Doğru tehlike tespiti, doğru risk tespiti ve de doğru önlem. risk analizi ise kişiden kişiye değişebilir. Ben 5*5 yaparım, başkası Kinney yapar, başkası FMA yapar, v.b. Sonunda tespit edilen önlemler alınmaz ise, yani aksiyon gerçekleşmez ise yapılan risk analizi ile sakız çiğneme arasında çok bir fark yoktur.
  Burada benim amacım da; hepimiz beraber doğru yolu bulalımdır. Yoksa ben kırık not veren bir "Hoca" değilim :)

  Sevgi ve saygılarımla

   
  guleryavuz, şenol57, experience ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. deryayran

  deryayran TÜİSAG Üyesi

  Mustafa Bey, mesajınıza teşekkür içeren bir mesaj belirtttim. Bir de, analizler için bir kaç yorumum mevcuttur. Mesaj da onları da belirttim. Hepimizin, amacı aynı.. Umarım, güzel sonuçlar elde ederek ilerleriz.. Hoşça kalın..
  Sevgiler..

     

   
  Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
 4. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Mustafa Bey eline sağlık arkadaşların sorularına ben de cevap yazacaktım ama seninkileri okuyunca zaten gerek kalmadığını düşünüyorum.Buradan tekrar risk analizi yapacak arkadaşlara hatırlatmada bulunmak istiyorum.ANALİZ kelimesi çok önemli bir kelimedir ve bu iş için özellikle mühendislerin ve analitik düşünme yeteneğine sahip meslek mensuplarının seçilmesi de bundandır.Çalışanın maruz kalabileceği her türlü tehlike ve riskleri analiz etmek uzun bir takip,izleme ve araştırma süreci gerektirir.Elemanlarınızın çalıştıkları işyerlerini lütfen günlerce dolaşın ve gözlemleyin.Mesela AVM ise oradaki diğer işyerlerine girerek yöneticileriyle konuşun,AVM nin yöneticileriyle konuşun,oradaki her türlü faaliyet sonuçta sizin personelinizi de etkileyecektir.Oradaki kazan dairesinin,asansörünün bakımlarından tutun, acil durum planlarının ve tatbikatlarının durumları,hatta avm deki işyerlerinde çalışan personelin güvenlik kültürünün yoksunluğunun dahi sizin elemanlarınızın yaptıkları görevde olumsuz yansımaları olacaktır.Ben kaç tane hastanede gördüm,doktor rica ediyor hatta ne ricası emrediyor güvenlik görevlisine,şurda biraz dur da kapıdan içeri zırt prt kimse girmesin,ben isim okuyunca sırayla içeri al diyor.Orada yaklaşık 70-80 tane doktor var ama burdaki doktor arkadaş şunu düşünmüyor ki bu adamın görevi bu olsa her kapıya bir güvenlikçi koyulması lazım.O doktor diyer doktorlardan gözü açık ya oradaki bir taşeron elemanını kendisi için bir süre çalıştırmış oluyor.Taşeron elemanı da napsın kimseyle ters düşmek istemez sonuçta hastane yönetiminin bir yazısıyla şirket onu hemen kapıya koyar.Benim çalıştığım yerde bir memur güvenlikçiği müdüre şikayet etmişti,efendim geçen gün aramızda şöyle bir diyalog geçti,bu haddini bilmez adamı gönderin.Müdür de hiç güvenlikçiye sorma zahmetinde bulunmadı bile yazısını yazdı firmaya, firma da işten çıkardı.Halbuki o müdürün görev yaptığı yerde işten atılmayı 100 kez hakeden o kadar çok memur var ki hayatında bir tane bile memurun işten atılmasına vesile olmuş mudur?Alın size taşeron elemanının üzerindeki psikolojik baskı unsurlarından birisini söyleyelim.İşten atılma korkusu sebebiyel işyerindeki diğer amir,yönetici veya çalışanların baskısı ile güvenliği tehlikeye düşürecek bir talimatı yerine getirmek.

   
  ay_iz, Hande5 ve deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 5. Akif BARKIN

  Akif BARKIN TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar elinde özel güvenlik için risk analizi olan varmı??

     

   
 6. Hande5

  Hande5 TÜİSAG Üyesi

 7. Artvinli

  Artvinli TÜİSAG Üyesi

  İŞVEREN
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
  İŞYERİ HEKİMİ
  DESTEK ELEMANI
  ÇALIŞANLAR
  Sayfa 1 / 2
  ben degerlendırme ekıbıne bunları yazdım ne kadar cok kısı yazarsak o kadar ıyı olur
   
  Hande5 bu yazıya teşekkür etti.
 8. risk değerlendirme ekibi, iş yerinde çalışanlar arasından kurulur. Koordinatörü işveren veya işverenin belirleyeceği bir yönetici olur... Eğer iş yerinde var ise İSG uzmanları ( uzman ve hekim ), yoksa dışarıdan destek elemanı olacak uzman ve/veya hekim, çalışan temsilcisi ve de iş yerinin farklı bölümlerinden çalışanlardan (mümkünse en tecrübelilerinden) oluşur.   
  Hande5 bu yazıya teşekkür etti.
 9. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,
  Bazı yorumlara katılmıyorum. Güvenlik görevlisi de olsa çalıştığı ortam bir başkasının dahi olsa, çalışanın orada maruz kalabileceği herhangi bir risk var ise "bu bizi bağlamıyor" diyemezsiniz. Allah korusun, hastanede tıbbi atıkla ilgili iş kazası oldu ve çalışanınız yaralandı, "bizi bağlamıyordu" diyebilir misiniz? Risk değerlendirmesini yaparken iş sağlığı ve iş güvenliğinin hedefi doğrultusunda yer mekan neresi olursa olsun, tüm olası riskleri kayıt altına alıp risk değerlendirmesinin gereklerini yapmak gerekir. Çalışana ve hatta gerekiyorsa asıl işverene alınması gereken önlemlerle ilgili tebliğ yapmanız ve bunu risk değerlendirmesinde de belirtmeniz gerekmektedir.

  Selamlar.

     

   
  ay_iz, deryayran ve Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
 10. alpayterzioz

  alpayterzioz TÜİSAG Üyesi

  aynen öyle ben öyle yapıyorum ama işte neyini inceleyecez ki zaten 5180 güvenlik yasası var ona uygun hareket ediyolar güvenlik kameraları mevcut vardiya çizelgesi falan tutuyorlar, iş güvenliği olarak ektra neye bakabiliriz ki?   
 11. alpayterzioz

  alpayterzioz TÜİSAG Üyesi

  pardon yasa 5811 olması gerek. Düzltiyorum.   
 12. tuncay

  tuncay TÜİSAG Üyesi

  BEn sizin yerinizde olsam güvenlik firmasında çalışmam.HErbir proje için risk analizi,acil durum planı,Temel iş güv.eğitimi,ayrı ayrı gidip oralarda bulunmak,vardiya düzeni ve eleman sürkülasyonu işin içine giriyor.Bir kere görüştüm bana 1500 tl teklif ettiler 150 kişi çalışıyor dedi..Ondan sonrasını hiç dinlemedim...Bence kendinize başka iş bulun eminim çok da para vermiyorlardır.O paraya başka iş bulursunuz.

   
 13. alpayterzioz

  alpayterzioz TÜİSAG Üyesi

  OSGB üzerinden, direk güvenlikte çalışmıyorum ama :)
   
 14. baycibin

  baycibin TÜİSAG Üyesi


  Sizden ricam mail olarak paylaşabilir misiniz?
  ......... mail adresim
  Teşekkür ederim

   
 15. Tubaer

  Tubaer TÜİSAG Üyesi

  Özel güvenlik içinbanada örnek laxım arkadaşlar lütfen paylaşırmısınızzzz   
 16. alpayterzioz

  alpayterzioz TÜİSAG Üyesi

  elimde şöyle örnekler var paylaşıyorum. Burada bazı hatalar var, tehlike olmayan şeyler tehlikeymiş gibi risk analizine yazılmış bunların olması yanlış tabi ki.

   

  Ekli Dosyalar:

  alibey, Tubaer ve erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 17. alpayterzioz

  alpayterzioz TÜİSAG Üyesi

  birtanede bu

   

  Ekli Dosyalar:

  alibey, Tubaer ve erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 18. intersio

  intersio TÜİSAG Üyesi

  merhabalar bende özel güvenlik risk analizi istiyorum .yaptığınız özel güvenlik risk analizini banada gönderirseniz sevinirim şimdiden tşkkrler

   
 19. Nuran20d

  Nuran20d TÜİSAG Üyesi   
 20. Onur17

  Onur17 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,öncelikle tüm mesajları okudum.Bende OSGB üzerinden özel güvenlik personeline hizmet veriyorum ve yaklaşık 35 tane proje var elimde.Bu 35 projenin hepsine tek tek gittim ve risk analizi için bilgi topladım ve fotoğraf çektim.Ne gibi tehlikeler var öncelikle onlardan bahsetmek istiyorum.
  a-Kulübe
  b-Devriye sırasında olabilecek tehlikeler
  c-Güvenlik kamera sistemi
  d-İşletme içine giriyorlarsa depolama-istifleme etkileri,acil çıkış işaretleri
  e-Genel elektrik tehlikeleri (açıkta bağlantı noktaları,topraklama,kaçak akım rolesi vs.)
  f-Yangın söndürücüler ( tüpler,hortumlar,dolaplar,yangın uyarı butonları)
  g-araçlı devriye varsa bununla ilgili tehlikeler (kask olmaması,bu konuda eğitim vs )
  h-KKD sağlanması ve kullanılması
  ı- Haberleşme
  j-Ergonomi
  k-Psikolojik ve psikososyal etkenler

  Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Acil durum eylem planına gelince;alt işveren olduğumuz için zaten özel güvenlik personelleri hizmet verdikleri işletmelerde acil durum ekiplerinde (haberleşme,kurtarma,ilkyardım) görev almaktadırlar.O yüzden bizim ayrıca bir acil durum eylem planı hazırlamamıza gerek yoktur.Düzenli olarak eğitimler verilmeli ve yıllık eğitim planı hazırlanmalıdır.

   
  GÖKMEN_0421 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica