Soru - Risk D. - Güvenlik Şirketlerinde Risk Analizi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Risk D. Güvenlik Şirketlerinde Risk Analizi

Konu, 'Destek Hizmetleri Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında zeynebim01 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. zeynebim01

  zeynebim01 TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar merhaba,
  firmalara hizmet veren özel güvenlik ve temizlik şirketlerinde risk analizi ve yükümlülüğü nasıl olmaktadır? elinde bu konularla ilgili döküman olan varsa paylaşabilir mi? teşekkürler


   
  hülya özayvaz bu yazıya teşekkür etti.
 2. zeynebim01

  zeynebim01 TÜİSAG Üyesi   
 3. zeynebim01

  zeynebim01 TÜİSAG Üyesi


  Volkan bey, bu güvenlik ve temizlik firmaları alt işveren pozisyonunda olup görev aldıkları şirketlerde hizmet vermekteler. yani hizmet verdikleri şirketin risklerine tabiler. bu durumda alt işveren pozisyonunda olan bu firmalar asıl işverenin sorumluluğunda olmuyorlar mı? kafam karıştı biraz da:)

     

   
 4. Artvinli

  Artvinli TÜİSAG Üyesi

  evet dogru ama ne oluyrsa olsun bzımde rısk analızlarını yapmamız gerekıryor ..calısanlar bızde sıgortalı gozukuyor 1 kısı daha olsa rısk analızı yapmamız sart..alt ısverende olsak temızlık ve guvenlık calısanalrın rısklerını belırtmemız gerekıyor

   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 5. deryayran

  deryayran TÜİSAG Üyesi

  Peki, bir sorum olucak; özel güvenlik firmasının iş güvenliği uzmanlığını üstlenirsek, çalışma alanının sınırları nasıl belirlenir? Sonuç da firma, sadece hizmet vermektedir. Asıl işveren, bina sahipleri.. Risk değerlendirmesin de kafam karıştı.

     

   
 6. Artvinli

  Artvinli TÜİSAG Üyesi

  risk degerlendırmesını nasıl yapcam bende tam bılmıyorum ogrenınce haber verırım sızde verın ama ok :)

   
 7. Artvinli

  Artvinli TÜİSAG Üyesi

  derya hanım benım gonderdıgım ornek avm nın rısk analızı bız guvenlık ve temızlık elemanı saglıyoruz yanı benım yapmam gereken guvenlık ve temızlık elemanlarının rısk analızı gonderdıgım rısk analızını o skeıdle cevırıp yapıyorum sızde o sekılde duzenlersınız
   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 8. deryayran

  deryayran TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler, Volkan Bey..
  Bir güvenlik firmasının tam zamanlı uzmanlığına başlayacağım. Alan olarak, alt işveren yine sorumlu olduğu için.. 90 noktaya çalışma yapılıyor. Nasıl bir şekilde, hakkından geleceğini kestiremedim. Cevabınız için, tekrar teşekkürler..
  İyi çalışmalar..   
 9. Artvinli

  Artvinli TÜİSAG Üyesi

  şuan guvenlık elemanlarının rıskelrını yapmaya calısıyorum genel rıskelrı yazıyorum sonra gorusmeye gıdıp claısanlarlar gorusup dıger rısklerı teslım edcem belgeler cok onemlı sılah kullanan varsa egıtımler cok onemlı onlara dıkkat edın bıtınce ornegını gonderırım

     

   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 10. deryayran

  deryayran TÜİSAG Üyesi

  Volkan Bey;
  Alt işveren sorumluluğu ile 5811 sayılı Özel Güvenlik yasasından yararlanarak, risk değerlendirmelerini belirteceğim.. Analizi o şekilde hazırlamayı düşünüyorum. Öncelik, eğitim vericem. Bende, hazırladıkça paylaşımda bulunurum. Hoşça kalın..
  İyi Çalışmalar..   
 11. Artvinli

  Artvinli TÜİSAG Üyesi

  EVET O YASAYA GORE YAPILCAK YASA SUAN ONUMDE BENIMDE:) paylasımlarınızızı beklıyorum kolay gelsın   
 12. Asmodian

  Asmodian TÜİSAG Üyesi

  volkan bey ve derya hanım 2 nizinde çalışmasını 4 gözle bekliyorum

   
 13. eylul.uc

  eylul.uc TÜİSAG Üyesi

  merhaba,
  benim bir sorum olacak ; mesela güvenlik şirketinin 15 farklı yerde çalışanı var, biz bu 15 yere gidip inceleyip 15 ayrı risk analizi mi yapacağız bilgisi olan var mı acaba?
   
 14. GÖKMEN_0421

  GÖKMEN_0421 TÜİSAG Üyesi

  merhaba sayın nesekuplay evet bencede aynen öyle olması gerekiyor ama yinede diğere arkadaşların çalışmalarını beklemek gerekir bende çok bekliyorum benimde ihtiyacım olacak umarım yapan olursa özelden ulaşırız birbirimize kolay gelsin hepimize

   
 15. Artvinli

  Artvinli TÜİSAG Üyesi

  merhba sorunu okudum evet 15 ayrı yerde varsa 15 ayrı yer ıcınde yapacagız sızın 15 benım 70 yerde var :)   
 16. Ayhan MİLLİ

  Ayhan MİLLİ TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar
  Yaklaşık 5 ayrı form ve isg sitelerinden takip ettim.Fakat böyle bir bilgi kimsede ya yok veya vermek istenmiyor bu sebepten 2 gündür firma teftişini ve literatür bilgilerini epey kurcaladım yaklaşık 1 haftaya tamamlanır.
  Lakin burada sormak istediğim br soru vardır, her proje için ayrı risk değerlendirmesini yapılacaktır?
  Her proje derken a okulu b alış veriş merkezi c site güvenliği gibi,
  Ve bu projelerde dima değişken personeller bulunmaktadır buda risk analizini etkiler mi?

   

 17. Volkan bey,
  Yapmış olduğunuz çalışmayı diğer üyelerle paylaşmanız güzel bir davranış. İncelediğim kadarıyla bahsetmek istediğim birkaç nokta var.
  • Hazırladığınız değerlendirmedeki amaç bölümünde; İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ gereği yapılanbu değerlendirme demişsiniz. Ancak mezkur yönetmeliğin en can alıcı olgusu olan "RİSK DEĞERLENDİRME EKİBİ" ni ben şahsen göremedim. Zira, risk değerlendirmeleri hiçbir şartta tek 1 kişi tarafından hazırlanmamalı.
  • Hazırlayan ve de onaylayan kişilerin aynı kişi olması bence manidar,
  • Zeminin kayganlığı sonucunda, düşme riskini ölümle, yetersiz aydınlatmada-gürültüde-kötü havalandırma ve sıcaklıkta çalışanları öldürüyor olmanız, hele de bunların her gün olabilme ihtimalini biraz abartılı buldum,
  • risk değerlendirme çalışmanız spesifik olmaktan çok genel olarak kaldığı kanaatindeyim. Zemin,Aydınlatma,havalandırma,eğitim,v.b. konulardan başka çalışanın hangi faaliyeti yürütürken hangi tehlikelerle karşı karşıya kaldığı ve bu karşılaşma sonucunda olası risklerin ne olduğuna dair detaylandırmalar daha iyi bir sonuç elde edilebilmesine yardımcı olabilir.
  • Mesela Elektrik çarpması bir tehlike değildir, her türlü hatalı elektriksel unsur bir tehlikedir, elektrik çarpması ise bir risktir. Ayrıca da eksiktir, yani elektrik çarpması sonucu travma, ölüm daha doğru bir tanımlama olacaktır. Ayrıca bu tehlikenin bir de yangın riski vardır....
  • Risk değerlendirmesi yapıldıktan sonra gereken aksiyonlar yapılmadığı takdirde ben, önlem alındıktan sonraki risk analizin yapılmasını çok doğru bulmuyorum şahsen. Öncelik önlemleri almak üzere aksiyon planlarının yapılması, sonrasında da bu önlemlerin alınmasındadır. Tüm önlemler alındıktan sonra risk analizini tekrar yapmak çok daha doğru olabilecektir. Ayrıca önlem sonrası analizde şiddet değerinin düşürülmesini de çok doğru bulmuyorum.
  Umarım işaret ettiğim noktalar değerlendirmelerinize yardımcı olur.
  Saygı ve sevgilerimle

   
  Hande5, experience ve deryayran bu yazıya teşekkür etti.

 18. Ayhan bey,
  Her çalışma alanında farklı tehlikeler ve bunlara bağlı riskler olabileceğinden, çalışanların görev aldıkları veya alabilecekleri her lokasyon için ayrı bir değerlendirme yapmanız gerekecektir.
  Örneğin; AVM, hastahane, dershane, okul, inşaat, ev, v.b. yerler için ayrı ayrı değerlendirmeler yapmanız lazım.
  Personelin sürekli değişkenlik göstermesi zaten başlı başına bir tehlike unsurudur ki buna ayrıca tüm risk değerlendirmeleriniz içinde yer vermeniz gerekecektir.
  Unutmamamız gereken en önemli ve başlıca 2 unsuru da hatırlatmak isterim;
  1-Risk değerlendirmeleri mutlaka ve her zaman bir risk değerlendirme ekibi tarafından yapılmalıdır,
  2-Bizim ana amacımız; Çalışanların ruhen ve bedenen arızaya uğramamalarını sağlamak olduğundan, tüm değerlendirmelerimizi bu çerçevede yapmak durumundayız.

  Saygı ve sevgilerimle

   
  experience, deryayran ve Ayhan MİLLİ bu yazıya teşekkür etti.
 19. ozdence

  ozdence TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  Bende konuyu teyit etme adına farklı bir örnekle soru sormak istiyorum, konuyu bilen hakim olan arkadaşlara.

  Arkadaşlar C sınıfı Uzman çok tehlikeli sınıfta olan kamu kurumunun temizlik ya da güvenlik hizmetini veren bir firmaya ( 50 den fazla çalışanı) risk analizi yaparken,çalışanların kullandıkları tehlike olabilecek her yer için çalışma yapacağız değil mi? Kısacası yaptığımız çalışma bir anlamda C sınıfı uzman bakışıyla A sınıfı uzman değerlendirmesi olacak değil mi.Hatta iş veren kamu kurumu da olsa , biz kusurları tespit etmeliyiz.Ahvalim budur, saygılar.

   
 20. Ömer GÜLTEKİN

  Ömer GÜLTEKİN TÜİSAG Üyesi

  merhabalar
  ben özel güvenlik şireketine risk analizi yaptım
  öncelikle özel güvenlik peronellerinin en çok şikayetçi olduğu konu
  kendi işlerinden başka işlerde çalıştırılması.
  güvenlik ne iş yapar mantığı ile.
  genel olanları buradan yazayım onun dışında kulübede binada şirket içerisinde (kamuya iat yerle gibi)
  veya avm gibi bir çok yere göre (devriyeli) silahlı silahsız vs değişkenlik göstyerir.  Göreve ve sorumluluk dışı işler sonucu meydana gelecek durumlar Yetkin olmadığı işlerde çalışmalarında kazalar Yaralanmalar, Ölümler kişi gün kayıpları, Maddi Hasar Olasılık Şiddet Risk Puanı
  5 4 20

  Mevcut yada Yapılması Planlanacak Olan Faaliyetler
  1-İş yeri güvenlik personeli için hazırlanan talimatlar, görev ve sorumlulukları dışında herhangi bir işle uğraşmaması. Personele görev ve sorumluluklarının anlatılması talimatların ve görev tanımlarının görev yerlerinde bulundurulması.


  Rol çatışması, Uykusuzluk, Monoton Çalıma, Görev Dışındaki İşlerde Çalışma Dalgınlık Dikkatsizlik, İletişimden Doğan çatışmalar, Sosyal ilişki Zayıflığı Yaralanmalar, Kişi Gün Kayıpları Olasılık Şiddet Risk Puanı
  4 4 16

  Mevcut yada Yapılması Planlanacak Olan Faaliyetler
  1-Güvenlik personelinin psikososyal risklere karşı; etkili iletişim, problem çözme, öfke kontrolü eğitimlerinin verilmesi.
  2-Güvenlik personeli görev tanımlarının görev yapmakta olduğu şirket yetkilisi ve çalışanları tarafından bilgilendirilmesi, sorumlulukları dışındaki işlerde çalıştırılmaması.
  3-Güvenlik personeli çalışma çizelgesi aylık olarak yazılı tebliğ edilmesi, çalışma saatleri ve vardiya değişim saatlerine riayet edilmesi konusunda bilgilendirilmesi.

   

  Ekli Dosyalar:

  SERKAN BAS, orçunkurtar, erkanersoy ve 10 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica