Gürültü Ölçümünde Akreditasyon

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Ölçüm Cihazları' kısmında tolga07 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. tolga07

  tolga07 TÜİSAG Üyesi  merhabalar;

  kişisel maruziyet veya ortam gürültü ölçümleri hususnda ölçümü yapacak firmanın Türkak tarfından akredite olması zorunlu mudur? Eğer öyle ise bunun geçtiği herhangi bir doküman var mıdır? bilgisi olanlar iletebilirse çok sevinirim..

  kazasız günler..


   
 2. M. Emin ÇELİK

  M. Emin ÇELİK TÜİSAG Üyesi

  MADDE 5 – (1) İşveren, işyerinde bulunan, kullanılan veya herhangi bir şekilde işlem gören maddelerin veçalışma ortam koşullarının tehlikelerinden, zararlı etkilerinden çalışanları korumak zorundadır. Güvenli bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla çalışma ortamındaki kişisel maruziyetlere veya çalışma ortamına yönelik fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenlere yönelik ölçüm, test, analiz ve değerlendirmeleri, ön yeterlik veya yeterlik belgesini haizlaboratuvarlara yaptırmakla yükümlüdür.


  İş hijyeni ölçme test yönetmeliği

   
  Real ve tolga07 bu yazıya teşekkür etti.
 3. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba,
  gürültü ölçümünde iç ve dış, gece ve gündüz olarak ikişer kez ayrı ayrı mı yaptırmalıyız?

     

   
 4. Ayazz

  Ayazz TÜİSAG Üyesi

  Hayır zorunlu değildir. Bakanlık yeterlilik ve turkak akreditasyonun dan gecmış bır lab. olsa yeterlidir. Ama akredite olan rapor sizin için daha iyi olur.

  Ki gürültü den akredite olan bir lab. türkiye de zaten yok...
  Gürültü Maruziyet den çogu lab. akredite dir zaten...

   
 5. Ayazz

  Ayazz TÜİSAG Üyesi

  Bu sizin işyerinize göre değişir. Şartlar ne gerektiriyorsa o yapılır zaten lablar bu konuda sizi bilgilendirir. İç ortam gürültü ve Dış ortam gürültü farklıdır faaliyetinize göre her ikiside gerekliyse yapılmalıdır.

     

   
 6. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi

  peki hangi TS ISO standardına göre yapılmalı?
  mesela gelen tekliflerde biri TS9315 ıso1996-1 olarak ölçüm yaparken, diğerinin standardı EN ISO 11200, 11201, 11204 . ve fiyat farkı çok fazla oluyor. nasıl değerlendireceğimi bilemedim???

   
 7. Ayazz

  Ayazz TÜİSAG Üyesi

  27 Eylül 2005 tarihli TS 9315 ISO 1996-1 “Akustik – Çevre gürültüsünün tarifi, ölçülmesi ve değerlendirilmesi - Bölüm 1: Temel büyüklükler ve değerlendirme işlemleri”

  TS EN ISO 11202 – Akustik – Makine ve donanımdan yayılan gürültü – Bir iş istasyonundaki ve benzer çevresel düzeltmeler uygulanmış belirtilen diğer konumlardaki emisyon ses basınç seviyelerinin tayini

  TS 9315 çevresel gürültü
  EN ISO 11202 Makina gürültüsüdür.
  Bunların haricinde bir de İç ortam Gürültü vardır.

  Aralarında fiyat farkı vardır. Makina gürültüsü en fazla fiyatı olandır.
   
 8. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi

  fabrika içinde ve dışında ölçüm yaptıracağım, içinde makine kaynaklı, dışında da araçlar var. hangi standarda göre ölçüm yaptırmalıyım şimdi, hangisi geçerli? olacak   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica