Soru - Gürültü Ölçüm Sonucu | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Gürültü Ölçüm Sonucu

Konu, 'Çalışma Ortamı ve Düzeni' kısmında sibeliw tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. sibeliw

  sibeliw TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar çağrı merkezinde yapılan gürültü ölçüm sonuçları 90 dB üzeri çıkmış. bunu önlemek için karşıt etken olarak müzik düşünülmüş. bu mümkün müdür? neler yapılabilir?


   
 2. savasci

  savasci TÜİSAG Üyesi

  Hayır düşürmez artırabilir aksine :) en iyisi kulaklık kullanmak

   
  Noberi bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  gürültü için duvarlara özel sesi emen yalıtımlar yaptırılabilir

     

   
 4. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Kulak koruyucu kullanılması gereken bir ortamda, çalışanlar kulaklıkla müzik dinliyor. Buna ne dersiniz ? Kulaklıkla saatlerce müzik dinlemek de işitme kaybına yol açmaz mı ?

   
 5. sibeliw

  sibeliw TÜİSAG Üyesi

  duvar yalıtımı ya da tavan yalıtımı bana uygun olabilir gibi geldi. bunun haricinde saydam cam yada plastik malzemeden yapılmış yüksekliği de biraz fazla olan paravan sistemi kullanılabilir diye düşünmekteyim. tabiki bunların hepsi maliyet :) bir de çift perde sistemi diye birşey var duydunuz mu bilmiyorum. sesi bir nebze olsun izole ettiği söylenmekte.. denenebilir...

     

   
 6. savasci

  savasci TÜİSAG Üyesi

  Duyduk uygulanan bir yöntem :))

   
 7. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Call centerdaki bayanların aralarında dedikodu veya tartışma yapmasını engelleyin otomatikman önlem almış olursunuz başka önleme gerek kalmaz :) Bayan üyelerimiz kızacak ama yapcak bişey yok en etkili çözüm bu bence :)
   
  odasdemir bu yazıya teşekkür etti.
 8. tugceklc

  tugceklc TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba,

  Gürültü maruziyet düzeti80-85 arası olan çalışma bölgelerinde örn:83 db çıktığında kulak koryucu kullanım zorunluluğu mu var yoksa kulak koruyucu bulundurma zorunluluğu mu var? Bu konuya net bir sonuç bağlayamıyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.   
 9. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  Ölçüm sonucuna göre 80-85 dB arası çıkmışsa sadece bulundurursun. Ama ben rahatsız oluyorum diyen çalışan çıkarsa verebilirsin. 85 dB üstündeyse çalışanlar kullanmak zorundadır.

     

   
  darkcircle ve tugceklc bu yazıya teşekkür etti.
 10. huso055

  huso055 TÜİSAG Üyesi

  bence kişileri ses izolasyonu bölmeler e almak mantıklı gibi. tabii bu seferde termal konfor söz konusu belki 5 li grupalar halinde odalara payşalaştırılabilir.bu seferde iklimleindeimre sorunu olacaktır nacizane önerim !!
  .çağrı merkezinde zaten herkezde kulalık var.   
 11. Atika

  Atika TÜİSAG Üyesi

  Şunda bir çelişki yokmu ? Tüzükte (resmi gazete 14765 md-22) max gürültü derecesi 95dB olabilir ancak bu taktirde KKD kullanılır der. Oysaki Yönetmelikte (resmi gazete 28721 md-5) 87dB aşamaz der. Gelde çık işin içinden.   
 12. Atika

  Atika TÜİSAG Üyesi

  Şunda bir çelişki yokmu ? Tüzükte (resmi gazete 14765 md-22) max gürültü derecesi 95dB olabilir ancak bu taktirde KKD kullanılır der. Oysaki Yönetmelikte (resmi gazete 28721 md-5) 87dB aşamaz der. Gelde çık işin içinden.

   
 13. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar iş müfettişleri tüzüğü geçersiz sayıyorlar. 2 işletmem farklı iş müfettişlerince denetlendi. her iki ekipte aynı şeyi söylediler. En basit örneği ile kaldırma araçlarının periyodik muayenesini yılda bir istiyorlar.
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica