Haber - Gürkan: “iş Sağlığı Ve Güvenliği, Eğitim Müfredatlarına Alınmalı” | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Gürkan: “iş Sağlığı Ve Güvenliği, Eğitim Müfredatlarına Alınmalı”

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Gürkan: “iş Sağlığı Ve Güvenliği, Eğitim Müfredatlarına Alınmalı”
  Makina Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan, iş sağlığı ve güvenliği konusunun eğitim müfredatlarına alınması gerektiğini söyledi.
  [​IMG]

  Makina Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan, iş sağlığı ve güvenliği konusunun eğitim müfredatlarına alınması gerektiğini söyledi.

  MMO Samsun Şubesi, bir firma çalışanlarına yönelik “Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi. Makina Mühendisleri Odası Kurs Eğitmeni C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Mak. Müh. Mete Bahadır tarafından verilen eğitimde katılımcılara “İş Sağlığı ve İş Güvenliği Temel Eğitimin Amacı, İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?, İş Kazası ve Meslek Hastalığı Nedir?, İş Kazası İstatistikleri, İş Kazası Nedenleri?, İş Kazalarını Önlemek için Nelere Dikkat Edilmeli?, Tehlike Kaynakları ve Zararları, Yasal Hak ve Sorumluluklar” başlıklarında eğitim verildi.

  Düzenlenen eğitimle ilgili açıklama yapan MMO Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan, iş sağlığı ve güvenliği konusunun Türkiye’nin öncelikli çözüm bekleyen konularının başında geldiğini, dünyada her gün bir milyon iş kazasının meydana geldiğini, her yıl 2,3 milyon insanın iş kazaları ve meslek hastalıklarından dolayı hayatını kaybettiğini söyledi. Bu verinin de dakikada 4 çalışana denk geldiğini, Türkiye’de her gün ortalama 172 iş kazasının meydana geldiğini, 4 ölüm ve 6 sürekli iş göremezlik durumu oluştuğunu belirten Gürkan, iş kazaları ve meslek hastalıkları neticesinde tespit edilen mali kayıpların 7.7 milyar TL civarında olduğunu, iş kazalarının ülke genelinde 18.3'ünün metalden eşya üretiminde, yüzde 14.4'ünün madende, yüzde 10.2'sinin ise inşaat sektöründe yaşandığını kaydetti.

  İş sağlığı ve güvenliği açısından bilincin artırılabilmesi için ilk ve orta eğitim müfredatına iş sağlığı ve güvenliği dersinin konulmasının günümüzün bir gereği olduğunu hatırlatan Gürkan, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca çalışanlara yönelik Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi düzenlediklerini, iş yerlerinin risk analizlerini yaptıklarını, iş makinesi ve ekipmanlarının yıllık periyodik kontrol hizmetlerini verdiklerini sözlerine ekledi.

  Kaynak: http://www.haberyurdum.com/gurkan-i...i-egitim-mufredatlarina-alinmali-238329h.html


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica