Günde Ancak 7,5 Saat Çalışılması Gereken Işler

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında msinay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. msinay

  msinay TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar Otomotiv yan sanayisine çalışan bir firmanın Preshane (Kesme, Şekillendirme, Sıvama) bölümünde yapılan işler "Sağlık Kuralları Bakımından Günde Ancak yedibuçuk saat veya daha az çalışılması gereken işler hakkında yönetmelik" 'in aşağıdaki maddesi kapsamında düşünülebilir mi? Eğer aşağıdaki madde kapsamında düşünülecek olursa pres makinesi olan bütün firmaların çalışanlarını 7,5 saat çalıştırması mı gerekiyor? Aşağıdaki madde tam olarak neleri kapsıyor yardımcı olur musunuz...

  ğ) Demir ve çelik sanayii işleri.
  6) Demir ve çelik presleme makinelerinde yapılan işlerle bu makinelerin sıcak demir veya çelikle beslenmesi ve yapılan sıcak parçaların kaldırılma veya taşınması işleri.   
 2. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

  Bir kaç soru soracağım, sorularıma cevap verirsen bende senin soruna cevap veririm.
  1- Preshanenizde gürültü düzeyi nedir?
  2-8 saat yerine kanun koyucu niçin 7,5 saat koşulu getirmiştir. Yarım saat çok mu önemlidir? (Bana göre çok bir önemi yok9
  3-Preshanenizde; preste çalışan işçiler nasıl çalışmaktadır. (oturarak, ayakta vb.)
  4-İş yeriniz ağır ve tehlikeli (yeni tabiriyle çok tehlikeli bir iş yeri midir?
  5- Monoton iş ne demektir?
  6- Preste çalışacak işçiyi işe başlamadan önce eğitiyor musunuz? Veriyorsanız niye veriyorsunuz
  7- Hiç preste çalıştınız mı? Lütfen bunu mesleki tecrübeniz (İSG konusunda değil) yok ise ve Makina Mühendisi değilseniz denemeyiniz

  Bu sorulara cevap verirsen, bende senin soruna cevap veririm. Veya cevap vermeme gerek kalmaz sen zaten cevabı bulursun?

   
 3. msinay

  msinay TÜİSAG Üyesi

  Mete bey,

  Sorular sorarak çok bilinmeyenli denklem oluşturmaya gerek yok. Eğer bu işte ehil kişiler diyebileceğimiz kişiler yardım etmek konusunda kaçınıyorsa ve yönetmeliklerde de her şey tam açık ve net değilse bunları öğrenmeye çalışmaktan sorular sormaktan daha doğal ne olabilir diye düşünüyorum.

  İşin özeti şudur ki; Çalıştığım firmanın sadece preshane bölümünde gürültü kişisel maruziyet eylem değeri 85 dB çıkmıştır. Ben bölümde işverene gerekli iyileştirmeleri yaptırarak (50-60 bin Euro gibi bir tespit var) gürültü düzeyini düşürttüğüm takdirde 7,5 saat çalışma zorunluluğu kalkar mı kalkmaz mı?

  Ne yapıyorsak çalışanlar için yapmaya çalışıyoruz.

     

   
 4. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi


  Kızmana gerek yok, sadece cevabı senin bulmanı istedim. Yoksa preslerde 7,5 saatten fazla çalışılmaz demek çok kolay.

  1- Genelde preshanelerde gürültü düzeti 90-110 dB olduğu için zaten 7,5 saat üzerinde çalışma yapılmaz
  2- Preste çalışma (oturarak veya ayakta) monoton bir iştir ve ergonomik değildir.
  3- Preste çalışma aşırı dikkat gerektiren bir iştir.

  Türkiye'de uzuv kayıplı işlerin büyük bir kısmı pres kaynaklıdır vb nedenlerle 7,5 saatten fazla çalışma yaptırılmaz, tabi bu mevzuatın istediği bir zorunluluk; siz bu süreyi daha da kısaltabilirsiniz.

   
  Zafer B. bu yazıya teşekkür etti.
 5. msinay

  msinay TÜİSAG Üyesi

  Mete Bey cevabınız için teşekkür ederim.

  İşyerinde,
  1- Ortam Gürültü ölçümleri 90-115 dB arası
  2-Çalışanların En yüksek Kişisel Gürültü Maruziyet Eylem değeri (8h) ise 85dB-90dB arası ölçülmüştür.
  3-Bazı çalışanlar ayakta, bazı çalışanlar ise oturarak çalışmakta
  4-İşyeri, Tehlikeli Sınıfta yer almaktadır.
  5-Preslerin hepsinde çift el kumanda, Fotosel tertibatı bulunmakta. Ayrıca operasyon noktaları (Presin ön ve arka tarafları) pleksiglas kapaklar ile kapatılmıştır. Yine bazı preslerde koçbaşı aşağı inmeye başlamadan öndeki pleksiglass aşağı inerek operasyon noktasına yetkisiz erişimi engellemektedir.
  6- Bazı presler otomatik olup personel start verdikten sonra malzeme bitene kadar prese elini sürmüyor. Ve her yeri kapalı bulunmakta.
  7-

  Yukarıdaki ölçüm sonuçlarına göre çalışanların 7,5 saatten fazla çalıştırılmaması gerekiyor.

  (“Sağlık Kuralları Bakımından Günde azami 7,5 saat veya daha az çalışılması gereken işler hakkında yönetmeliğin” 4.maddesinin P.1 fıkrası gereği Gürültü düzeyi en yüksek maruziyet etkin değerini (8h=85 dB(A)) aşan işler de çalışanlar azami 7,5 saat çalışabilir)

  Ben yukarıdaki ölçüm sonuçlarını aşağı değerler çeksem, Gürültü emici yalıtım perdeleri vb akustik önlemler aldırsam ve ayrıca dinlenme aralarını uzun tutarak En yüksek maruziyet eylem değerini 85 dB altına indirmiş olsam, işverenin önünde azami 7,5 saat çalıştırmayla ilgili olarak yukarıdaki maddenin dışında başka bir engel kalıyor mu? Ayakta veya oturarak sürekli monoton yapılan işler ile çok dikkat gerektiren işlerde azami 7,5 saat çalışılması gerektiğini belirten veya direk preslere atıfta bulunan böyle bir yönetmelik maddesi var mı? Varsa Hangi yönetmelikte geçmektedir.

     

   
 6. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

  Aslında çözümü bulmuşsun, "ayrıca dinlenme aralarını uzun tutarak"

  Yazdıklarımdan şöyle bir sonuç çıkarma; gürültüyü normale indirirsem preslerde 7,5 saatten fazla çalışma yaptırabilirim diye. İki birbirinden bağımsız şart.

  Yani;
  1-Gürültü 85 dB'den fazla ise 7,5 saatten fazla çalışma yapılamaz
  2-Preslerde 7,5 saatten fazla çalışma yapılamaz.

  bununda en basit çözümü, seninde dediğin gibi çalışma süresini kısaltmak (ara dinlenmesi vermek)

  Diğer soruna gelirsek, bu konuda başka bir yönetmelik yok. Zaten olmasına da gerek yok; açık açık yazmış "Preslerde 7,5 saatten fazla çalışma yapılamaz, ayrıca sıcak mamul işleniyorsa bu mamulleri taşıyanlarda 7,5 saatten fazla çalışamaz" diye...

   
 7. msinay

  msinay TÜİSAG Üyesi

  Mete bey sorularıma bir tek siz cevap verdiğiniz için bütün sorularımı ne yazık ki size yöneltiyorum. Verdiğiniz cevabın ilgili maddesi yanılmıyorsam aşağıdaki maddedir.

  ğ) Demir ve çelik sanayii işleri.

  6) Demir ve çelik presleme makinelerinde yapılan işlerle bu makinelerin sıcak demir veya çelikle beslenmesi ve yapılan sıcak parçaların kaldırılma veya taşınması işleri.


  Ancak bu madde Demir-Çelik Sektöründen mi (Nace Kodu ile 24 ile başlayan) bahsediyor yoksa Metal İşleme Sanayisini de (Nace Kodu 25.50.01) kapsıyor mu?
   
 8. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

  Presleme genel olarak imalatta (25 kodlu) kullanılır.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica