Hukuki : Gürültü Zararlarının Meslek Hastalığı Sayılabilmesi İçin Maruziyet Süresi

sinan kılıçaslan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaşlar,
Tam zamanlı çalıştığım işletmede belirli bir alanda yeni eklenen ve sürekli çalan siren sesinin 94 dB(A)'e kadar çıktığını tespit ettim. Fakat gerekli bildirimleri yapmama rağmen şu an maalesef çok önemsenmedi. Bu kez ilgili üst yöneticilere detaylı olarak mevzuata aykırılığı ve riskler tekrar iletmek istiyorum. Araştırma yaptığımda aşağıdaki cümleye bir çok yerde denk geldim.
"Gürültü zararlarının meslek hastalığı sayılabilmesi için gürültü işte en az iki yıl, gürültü şiddetli olarak 85 desibelin üstünde olan işlerde en az 30 gün çalışmış olması gerekir." Bunun tam olarak hangi yasa / yönetmelikte yazdığını bilen arkadaşlarımız varsa yardımlarını rica ediyorum.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/550808ef-d2ec-4836-a2d3-d907817d05d0/S

style='font-size:8.0pt'>(I - Gürültü zararlarının meslek hastalığı sayılabilmesi için gürültülü işte
style='font-size:8.0pt'> en az iki yıl, gürültü şiddeti sürekli olarak 85 desibelin üstünde olan
style='font-size:8.0pt'> işlerde en az 30 gün çalışılmış olmak gereklidir.
style='font-size:8.0pt'>II - Kesin tam için:
style='font-size:8.0pt'> 1 - Bilateral eşit odiogramı Yapılmalıdır. Değerlendirme sırasında 40 ya-
style='font-size:8.0pt'> şından sonra her yaş için yarım desibellik düşme fizyolojik azalma olarak
style='font-size:8.0pt'> hesaplanmalıdır.
style='font-size:8.0pt'> 2 - Odiometre, konuşma ve ton odiometresi olarak yapılmalıdır, fısıltı se-
style='font-size:8.0pt'> si ile yapılan konuşma odiometrisinin değeri yoktur.
style='font-size:8.0pt'> 3 - İş yerinde sağlığa zarar verecek derecede gürültü bulunduğu saptanma-
style='font-size:8.0pt'> lıdır.
style='font-size:8.0pt'> 4 - Varsa işe girişte ve periodik kontrol muayenelerinde çekilmiş odiog-
style='font-size:8.0pt'> ramlardan da yararlanılmalıdır.
style='font-size:8.0pt'> 5 - İşitme zararına yol açan travmatik, toksit, medikamentöz ve dejenera-
style='font-size:8.0pt'> tif diğer etken ve nedenler giderilmelidir.)

Ekli dosyalar

• Sosyal+Sigortalar+Sağlık+İşlemleri+Tüzüğü.doc
    1.9 MB · Görüntüleme: 18
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.