Soru : Günde Azami Yedi Buçuk Saat Çalışılabilecek İşler Hk.

MSAM

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sağlık Kuralları Bakımından Günde Azami Yedi Buçuk Saat Veya Daha Az Çalışılması Gereken İşler Hakkında Yönetmelik' in 4'üncü maddesinde.
Günde azami yedi buçuk saat çalışılabilecek işler
p) Gürültülü işler:
" Gürültü düzeyi en yüksek maruziyet etkin değerini (8h=85 dB(A)) aşan işler" hükmü yer almaktadır.
Örneğin: 8h=86 dB(A) gürültü ölçülen bir yerde çalışan personele, kulak koruyucusu verildiğinde, kulak koruyucusuyla çalışan personel 7,5 saatten daha fazla çalıştırılabilir mi ? Çalıştırılamaz mı?

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
Çalışanların Gürültü ile İlgili Risklerden Korunmalarına Dair Yönetmeliğin 5. maddesinin 3. bendine baktığımızda
(3) Maruziyet eylem değerlerinde kulak koruyucularının etkisi dikkate alınmaz.
demektedir.

Yani çalışan 85dB gürültüde kulak koruyucular ile çalıştırılsa dahi bahsettiğiniz yönetmelik uyarınca günde 7,5 saatten fazla çalıştırılamazlar.

MSAM

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar gürültü yönetmeliğinde 5.maddesinin 3.bendini okudum fakat bir şey anlamadım. Konuyu alo170 sordum aşağıda 7,5 saat yönetmeliğinde bulunan maddeye istinaden bağlı bulunduğumuz ildeki çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne başvurarak bilgi talep etmemiz gerekiyormuş.

İtirazlar

MADDE 9 –(1) İşyerlerinde yapılan işlerin 4 ve 5 inci maddelerde sayılan işlerden olup olmadığına ilişkin itirazlar ile 4 ve 5 inci maddelerde yer almayan işlere ilişkin başvurular, kullanılan maddelerin özellikleri, uygulanan teknoloji ve alınan teknik ve idari toplu koruma önlemleri de göz önünde bulundurulmak ve Sağlık Bakanlığının görüşü alınmak suretiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından karara bağlanır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.