Haber Göz Hastalıkları Uzmanları Uyardı! - Prof. Dr. Reha Ersöz

Konu, 'Yaşamdan Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Göz Hastalıkları Uzmanları Uyardı!

  1.jpg


  Klimaya maruz kalmak ve lens kullanmak gözlerde ciddi tahribata neden oluyor. Ortam rutubetini azaltan klimalar ile hekim kontrolünde kullanılmayan kontak lenslerin, göz kuruluğu hastalığını tetiklediği bildirildi.

  (ÇÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reha Ersöz, yaptığı açıklamada, göz ve vücudun çeşitli bölgelerindeki hastalıkların gözyaşı salgı bezlerini etkileyebileceğini, bu durumun ağır göz kuruluklarına yol açabileceğini kaydetti.

  Klima ve lens kullanımının göz kuruluğu hastalığının en büyük etkenlerinden olduğuna dikkati çeken Ersöz, şunları söyledi: "Klima, yaşam konforunu artırdığı için hayatın vazgeçilmez parçalarından biri haline geldi. Ancak klima ortamın rutubetini azalttığı için gözyaşı kuruluğunu artırıyor. Özellikle bilgisayar karşısında yoğun çalışan meslek gruplarının ofis odalarında klima varsa, buraların yaz ve kış aylarında mümkün olduğu kadar rutubet yönünden düzenlenmesi gerekir.

  Kuru havalar, göz kuruluğunun artmasına yol açan önemli çevresel faktördür." Ersöz, göz kuruluğu şikayetiyle doktora başvuranların önemli bir kısmım da lens kullananların oluşturduğuna işaret etti. Doktor kontrolü haricinde lens kullanımının göz kuruluğuna neden olduğunu dile getiren Ersöz, "Kontaklens kullanımı, göz kuruluğu belirtilerini artırma yönünden olumsuz etki gösterir.

  Kaynak: http://www.gazetea24.com/yerel-basin-haber/goz-hastaliklari-uzmanlari-uyardi_12342491.html


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica