Görevden Alınan Uzmanın Sorumluluğu Ne Kadar Sürer | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Görevden Alınan Uzmanın Sorumluluğu Ne Kadar Sürer

Konu, 'Güncel Duyurular, Tartışmalar, Forum Hakkında' kısmında ygtr hoca tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ygtr hoca

  ygtr hoca TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
  Görevlendirme belgesi ve sözleşme
  MADDE 14 – (Değişik:RG-18/12/2014-29209)
  (9) Bu maddede belirtilen sözleşme veya görevlendirme belgeleri ile bu belgelerin fesih veya başka bir nedenle geçerliliğini yitirmesi halinde durum çalışanlar arasından işyerinde görevlendirme yapılmış olması halinde işveren tarafından; işyeri dışından hizmet alınmış olması halinde OSGB tarafından beş iş günü içinde Genel Müdürlüğe İSG-KATİP üzerinden bildirilir.
  (10) İSGB ve OSGB’lerde görevlendirme zorunluluğu bulunanların görevlerinden ayrılması durumunda yerine 30 gün içerisinde aranan niteliklere sahip personel görevlendirilir ve Genel Müdürlüğe bildirilir.

  Bu yönetmeliği okuyunca en az 5 gün, hatta OSGBde çalışıyorsa ise 30 gün sorumluluk sürecek gibi görünüyor.
  Ayrıldığımız tarihte öneri defterine iş yerindeki sağlık güvenlik durumunu rapor halinde yazmak, özel dikkat gereken muhtemel tehlikeleri de yazmak iyi olacak. Ama bu konuda hassas olmak, doğruları yazmak, olumlu yada olumsuz abartmamak önemli.
  Ya da ayrılma tarihi önceden belli ise
  "Görevi bırakacağım xx/xx/201X tarihinde, bir uzmanın mutlaka boşluk bırakmadan, görevi devralmasını öneririm." yazmak ta uygun olabilir.


  Daha önce Madenlerde Teknik Nezaretçi istifa ettiğinde ya da azledildiğinde yeni atama için 15 günlük bir süre yani boşluk vardı.
  Daha sonra bu boşluğun kısmen de olsa giderilmesi için Maden İşleri Genel Müdürlüğü Teknik Nezaretçiden TERK RAPORU istedi. Bu raporun en büyük özelliği ayrılan mühendis iş yerindeki sağlık ve güvenlikle ilgili son durumu ve eksikleri de yazıyordu.
  Yeni sorumlu ataması için verilen süredeki "boşluk" ayrılan kişinin zor duruma düşmesine neden olabilir.
  Sadece sözleşmenin feshedilmesi yeterli olmayabilir. İş yerinden ayrıldığı andaki son durumun da tespit edilmesi akıllıca bir davranış olur.

  Boşluktaki günlerde olacak bir kaza da soruşturmaya son uzman da dahil edilebilir. Bu suçlu olduğu anlamına gelmez, ama kendini savunmak zorunda kalabilir. (Bunlar yaşanmış olaylardır.)
  Bu durumda ayrıldığımız anda işverene uyarıları da içeren bir terk raporu uygun ve yerinde bir davranış olacaktır.
  (Görüş yazacak arkadaşların dayanak olan kaynakları da yazmalarını rica ederim)   
  Last edited: 16 Ekim 2017
  Begüm Himmetli, İşGüvUzman ve Genco bu yazıya teşekkür etti.
 2. muratts

  muratts TÜİSAG Üyesi

  hiç sürmez..ayrıldığın gün biter sorumluluğun..o süreler sanırım yeni atamalar için verilen süreler

   
 3. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Çok göreceli bir konu başlığı olmuş. Lakin ben bu duruma başka pencereden bakacağım. Çalışan İSG profesyoneli malum üzere İş sözleşmesine bağlı olarak çalışmaktadır. İhbar süreleri dikkate alınarak işverene yeterli reaksiyon bırakılmalıdır. Bu süre zarfında da boşluksuz hizmetin yürütümü devam edecektir. İş sözleşmesiz atama marifeti ile hizmet devam ediyorsa; gene de işveren tarafına yeterli süre tanınmalıdır.

  Özellikle OSGB marifeti dış atamalarla yönlendirilmelerde; İSG uzmanının diyelim ki göreve başladığı gün bir olay olsun. Bu olayda yargı ''Sayın İSG profesyonelim, siz yeni başladınız, biz sizi muaf tutalım'' demeyecektir. Ya da yeni görevli eski görevli için ''eski personel ihmal etmiş, ben yeterli zaman bulamadım. Zamanım olsaydı, ben halledecektim'' de diyemez. Bunlar hep tecrübe edilmiş başlıklardır.

  Kısadan hisse olay anında kim görevliyse balon o kişinin başına patlar. Görev alacağınız vakitte; öncelikle işyerinin gezilerek/araştırılarak fikirler edinilmesini, kafada kabulün peşine, resmi sözleşmelere devam edilmesini öneririm.

  Son olarak eski görevlilerin sorumluluğu da olayın büyüklüğüne göre bir müddet daha sorgulanmaya devam edecektir. Bu süre için net bir ibare konulamaz. Örneğin yılda bir yapılması gerekli tatbikat yapılmadıysa ve senesi geçmişse bu kişinin sorumlu olacağı aşikardır. Her hangi bir idari yaptırımda rücu kapısı açıktır.Bu gibi durumlar haricinde eski görevlinin sorumluluğu kalmayacaktır.

  Görev değişimlerinde asıl olan boşluksuz devir teslim olmalıdır.

     

   
  GÜNEŞ SARPKAYA bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica