Haber Girne'de Iş Kazası - Kıbrıs

Konu, 'Dünyadan İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Girne'de İş Kazası

  Ot temizliği sırasında meydana gelen iş kazasında bir işçi gözünden yaralandı.

  1.jpg

  Girne Belediyesi'ne bağlı Bel-Paz isimli şirkette çalışan 24 yaşındaki Mert Piroğlu, önceki gün geçirdiği bir iş kazası sonucu gözünden yaralandı. Hastane'ye kaldırılan Mert Pirğolu ameliyat edildi. Piroğlu'nun gözünü kaybetme riskinin olduğu ifade edildi.

  Girne Belediyesi Başkanı Sümer Aygın, iş kazasını “talihsizlik” olarak nitelendirirken, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Uğur Ergün, işverenlerin çalışanının güvenliğini sağlamada yetersiz kaldığını savundu.

  Aygın: Gözlüğü çıkarınca cisim fırladı

  Aygın, yaşanan talihsiz olayın ardından çok üzgün olduklarını söyledi. Aygın, doktordan elde ettikleri bilgiye göre, Piroğlu'nun gözünün görme olasılığının binde bir olduğunu, o nedenle umutla iyileşmesini beklediklerini ifade etti.

  Aygın, belediye ve Bel-Paz'da çalışanların koruyucu iş giysilerinin eksiksiz olduğunu belirterek, yaşanan üzücü olayı anlattı. Aygın, “ot temizliği sırasında yüzü terleyen Mert Piroğlu, yzündeki koruyucu gözlüğü çıkardı. O esnada yan tarafta çalışan ot biçme makinesinden fırlayan taş olduğuna inandığımız bir cisim, Piroğlu'nun gözüne geldi” dedi.

  Ergün: “Çalışanlar eğitimden geçirilmeli”

  İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Uğur Ergün, 35/2008 İş Sağlığı Güvenlik Yasası'na göre işverenlerin, bir iş yapılırken alınması gereken önlemler ve olay meydana geldikten sonra yapılacak olan eylem planlarını içeren risk değerlendirme planı hazırlaması gerektiğini söyledi. Uğur Ergün, işverenlerin çalışanları iş sağlığı konusunda eğitmesi gerektiğini savunarak, kazaların ancak bu şekilde önlenebileceğini dile getirdi.

  Ergün, işverenlerin çalışanları sürekli denetlemesi gerektiğini belirterek, çalışanları kurallara uyması konusunda uyarması gerektiğini vurguladı. Ergün, işverenin olduğu kadar çalışanın da kendi üzerine üşden sorumlulukları bulunduğunu unutmaması gerektiğini anlatarak, “kaza geliyorum der. O nedenle herkes üzerine düşen görevi yerine getirmeli” diye konuştu.

  Kaynak: http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/86/news/133444/PageName/GIRNE


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica