Haber Gıda Üretiminde Çalışanların Hijyen Eğitimi Alması Zorunlu - Kayseri

Konu, 'Eğitim Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Gıda Üretiminde Çalışanların Hijyen Eğitimi Alması Zorunlu

  1.jpg

  Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, hijyen eğitim yönetmeliği kapsamında birçok iş yerinde çalışanların eğitim almak zorunda olduğunu söyledi. Hiçyılmaz, "Gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler ile komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları başlıklarında yer alan iş yerlerinde çalışan tüm personelin bu eğitimi alması zorunludur." dedi.

  KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Hijyen Eğitimi Yönetmeliği gereğince başlatılan eğitim çalışmaları hakkında açıklamada bulundu. Hiçyılmaz, 28698 sayılı resmi gazete’de yayımlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği gereğince, KTO üyesi firmalarda çalışanların da zorunlu eğitim kapsamında olduklarını ve bu eğitim faaliyetleriyle ilgili daha önce protokol yapıldığını hatırlattı. Hiçyılmaz, "Kayseri Ticaret Odası ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında geçtiğimiz Mayıs ayında imzalanan Hijyen Eğitim Protokolü kapsamında, Osman Kavuncu Mesleki Eğitim Merkezi ile Kayseri Lisesi bünyesinde ve çalışan sayısı 30 ve üzeri olan firmaların kendi işyerlerinde eğitim düzenlenmiştir. Bu eğitimler kapsamında 5 Temmuz 2014 tarihine kadar 250 firmanın katılımı ile 1028 kursiyer eğitim almıştır." açıklamasında bulundu.

  Gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler ile komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları başlıklarında yer alan işyerlerinde çalışan tüm personelin bu eğitimi almasının zorunlu olduğunu kaydeden Hiçyılmaz, şunları ekledi: "Yönetmeliğin 11. Maddesi gereği her iş kolunun; izin, onay, kayıt, ruhsatlandırma ve benzeri hizmetlerini yürüten Bakanlık veya mahalli idare tarafından, yönetmelikte belirtilen işyerlerinin yükümlülükleri yerine getirip getirmediği denetlenecek ve yükümlülükleri yerine getirmeyenler hakkında 1593 Sayılı Kanunun 282. maddesine göre işlem yapılacaktır."

  Kaynak: CHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica