Haber - Gıda Işletmelerinde Hijyen Eğitimi Almak Zorunlu - Kütahya | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Gıda Işletmelerinde Hijyen Eğitimi Almak Zorunlu - Kütahya

Konu, 'Eğitim Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Gıda İşletmelerinde Hijyen Eğitimi Almak Zorunlu

  1.jpg

  Gıda üretim ve perakende iş yerleri, Kaplıca, sauna, hamam, berber, masaj ve güzellik salonları, Otel ve misafirhane gibi yerler ile Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kollarına hijyen eğitimini olma zorunluluğu getirildi.

  Pazarlar İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 05 Temmuz 2013 tarih ve 28698 sayılı resmi gazete’ de yayımlanan “Hijyen Eğitimi Yönetmeliği” ne göre hijyen eğitiminin zorunlu hale geldiği belirtildi.

  Konuyla ilgili yapılan açıklamada, bu yönetmeliğe göre; Gıda üretim ve perakende iş yerleri, Kaplıca, sauna, hamam, berber, masaj ve güzellik salonları, Otel ve misafirhane gibi yerler ile Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kollarının; Hijyen Eğitim Belgesini almaları gerektiği hatırlatılarak, “İlgili yönetmeliğe göre bu işletmelerin 5 Temmuz 2014 tarihine kadar hijyen eğitimlerini tamamlamaları, aksi takdirde ceza-i müeyyidelerin uygulanacağı belirtiliyor. İş yeri sahipleri ve işletenleri; çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumludur. Bizzat çalışmaları durumunda iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu eğitimi almaya mecburdur. Söz konusu işletmeler, İlçe Halk Eğitimi müdürlüklerine başvurarak hijyen eğitimlerini alabilirler” denildi.

  Kaynak: IHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica