Kayseri Gesi Bağları Ve Kapuzbaşı Şelaleleri

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Katılım
17 Eki 2012
Mesajlar
11,285
Tepki puanı
10,154
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
KAYSERİ'YE HOŞ GELDİNİZ... BU SAYFALARDA SİZİ KAYSERİ'NİN İKİ AYRI BÖLGESİNE GÖTÜRECEĞİM. İLK ZİYARETİMİZ, TÜRKÜLERE KONU OLAN GESİ'YE DOĞRU. DAHA SONRA DÜNYANIN SAYILI ŞELALELERİNDEN BİRİNİN BULUNDUĞU KAPUZBAŞI'NA DOĞRU YOL ALACAĞIZ. ŞİMDİ KOLTUKLARA YASLANIN VE BU GÜZELİM YERLERİ BİRLİKTE GEZELİM.

Orta Anadolu'nun merkezinde ve tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Kayseri, tarihi boyunca doğu ve batı vilayetlerini birbirine bağlamış. Eski ismi "Kasseria" olarak bilinen şehirdeki en canlı tarihi izler; Selçuklulardan kalma pek çok esere rastladığımız merkez ile merkeze yakın yerleşimler Tavlusun, Talaş ve Gesi'de karşımıza çıkıyor.

'GESİ BAĞLARINDA ÜÇ TOP GÜLÜM VAR"
"Gesi Bağları", Muzaffer Sarısözen'in derlediği, önce Kayserili sanatçı Ahmet Gazi Ayhan, daha sonra Selda Bağcan, 1980'li yıllarda da Barış Manço'nun sesleriyle hafızalarımıza kazınan anonim bir türkü. Ana metninin 100 dize olduğu bilinen türkünün geçmişinin 1890'li yıllara uzandığı söyleniyor. Bu hüzünlü türküye konu olan Gesi ise sekiz bin yıllık bir geçmişe sahip. Kayseri merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan, Melikgazi İlçesine bağlı bu belde, vadi içine yerleşmiş konumu, alabildiğine yeşil örtüsü ve elbette bağlarıyla Kayserinin huzur diyarı. İsmini de zamanında bölgede yaşayan bir ağanın kızından almış. Bu eski yerleşimdeki tarihi taş yapılar, mübadele öncesinden kalan kiliseler ve çan kulesi, yamaçlara yayılan mağaralar ve kuşluklar varlıklarını korumaya devam ediyor. Su yataklarında ve serin yerlerde kendiliğinden oluşan, suyunun böbrek hastalıklarına iyi geldiği düşünülen girabolu meyvesi ve adına festival düzenlenen cevizi ise Gesi'nin "doğal" ünlüleri.

KADİM MAHALLE KAYABAĞ (DARSİYAK)
Gesi'nin zarif ve bakımlı mahallesinin eski adı Darsiyak. Bugünün Kayabağ Mahallesinde sizi eski taş evler karşılıyor. Yörenin geleneksel taş işçiliği, bezemelerin zarafetinde ve zenginliğinde kendini gösteriyor. Evler tek ya da iki katlı, üst katları cumbalı, tavanların üstünde toprakla örtülü düz damlar. Mahallede bulunan tek katlı taş mektep ise sizi yine geçmişe götürüyor. Mahallenin içinden geçen derenin iki yanındaki parkta her yıl "Hasan Efengi Pilav Şenliği" düzenleniyor. Gurbetteki Kayabağlılar da yurdun dört bir yanından buraya akın ediyor.

Yazının devamı aşağıda yer almaktadır...

@Genco

GLOBER_20160701_128.jpg GLOBER_20160701_129.jpg GLOBER_20160701_130.jpg GLOBER_20160701_132.jpg GLOBER_20160701_134.jpg GLOBER_20160701_136.jpg GLOBER_20160701_138.jpg
 
Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları
Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.