Haber Genç Bilişimci'den ''akilli Baret'' Sistemi

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında AKIN ÇOBN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. AKIN ÇOBN

  AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi  Trakya Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Enes Ekim, ’Akıllı Baret Sistemi’ geliştirdi. Bu sitem ile bir işyerinde iş güvenliğinin sağlanması için işçilerin takması zorunlu olan bareti çıkarttıklarında yetkililere anında rapor edilecek böylece bu buluş ile iş güvenliği ihlallerinin önüne geçilmiş olacak.

  Genç Bilişimci Enes Ekim, Akıllı Baret Kontrol Sistemi prototipi geliştirerek, iş güvenliğinde dev bir buluşa imza attı. Türk Patent Enstitüsü’ne yaptığı başvuru kabul edilen ’Akıllı Baret Sistem’ ile baretin gerekli alan ve zamanlarda kullanılıp kullanılmadığı yetkililere anında iletilecek. Geliştirdiği inovasyonun ülkeye büyük bir katma değer sağlayacağını söyleyen Enes Ekim, kişisel blog hesabından bilgi amaçlı yaptığı yazılı açıklamada şu cümlelere yer verdi:

  ''Kişisel koruyucuların arasında en çok kullanılan baret üzerine geliştirilen Akıllı Baret Kontrol Sistemi ile işletme yetkilileri ve iş güvenliği uzmanları işçilerin baretlerini kullanıp kullanmadıklarını mobil,web ve masaüstü programları ile anlık olarak raporlanabiliyor.Bu sistem sayesinde işletmelerde oto kontrol mekanizması oluşuyor ve iş güvenliği sağlanırken işçi sağlığı da korunuyor.''

  Kişisel koruyucuların kullanılıp kullanılmadıklarının takibi için Akıllı Baret Kontrol Sistemi
  Baret'in kullanım zorunluluğu olan kişisel koruyucu vurgulan Enes Ekim, ''2015 yılı için açıklanan resmi pazar payı 33 milyon dolar. Geliştirdiğim Akıllı Baret Kontrol Sistemini, baretin gerekli alanlarda ve gerekli zamanlarda kullanılıp kullanılmadığı raporlanarak iş güvenliği uzmanları ya da şirket yetkilileri tarafından anlık olarak masaüstü, web ve mobil ortamlarda görüntülenebiliyor. Bu sayede fabrika ve madencilik gibi alanlarda oto kontrol mekanizması oluşarak, iş güvenliği ve işçi sağlığı da korunacak. İlk prototipini üreterek Türk Patent Enstitüsü’ne geçtiğimiz yıl Kasım ayında patent başvurumu yaptım. Artık patent tescilini bekliyorum.Aynı zamanda Bakanlıklar ve sektörün ileri gelen firmaları ile görüşmelere devam ediyorum. Amacım yeni bir istihdam sağlamak ve ülkemize teknoloji alanında bir katma değer yaratmak." şeklinde konuştu.

  Kaynak: OSGB Rehberi


   
  Ayça KOSOVA bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica