Günün Konusu - Gelmiş Geçmiş Batıl İnançlar (09.06.2016) | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Günün Konusu Gelmiş Geçmiş Batıl İnançlar (09.06.2016)

Konu, 'Günün Konusu' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Merhaba arkadaşlar byee
    Epeydir günün konusunda makara yapmıyorduk sizlerle. Össsledim yahu ;)

Gelelim bugünün konusuna: Batıl İnançlar

Bildiğiniz bir batıl inancı ve bununla ilgili bir anınız var ise bizimle paylaşır mısınız?

KübraHemşire bu yazıya teşekkür etti.
  2. Gamze

İlki benden gelsin...

Kafanıza kuş pislemesi :D :D

Bu durum muhtemelen şanssızlığınızın son noktasında olduğunuza ve bu olaydan sonra şansınızın döneceği fikrinden kaynaklanıyor.

1.jpg

Genco, KübraHemşire ve YFŞ bu yazıya teşekkür etti.
  3. Zeyynep

Zeyynep TÜİSAG Üyesi

Küçükken kahve içme kararırsin, akşam sakız çiğnenemez ölü çiğnersin gibi büyüklerimizin yorumları vardı. birde iş yerindeki arkadaşım yemeklerde ne zman bıçak kullanmak gerekse ve istesem bıçağa tükürüp başka biryere kor ordan almamı ister yoksa kavga edermişiz :D Not: tükürme olayı dediysem öyle düşündüğünüz gibi değil :D

Genco, KübraHemşire, YFŞ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. KübraHemşire

KübraHemşire TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle kara kedi.ne zaman araba kullanırken önümden geçse 3 bilemediniz 4 gün içinde kaza yapıyorum.Bir kere yolda kara kedi koşmaya başlamıştı araba ile gaza bastım ondan önce geçmek için az kalsın kediyi eziyordum:)geçende geçti araba ile daracık yoldan 20 manevra ile geri döndüm sırf önümden geçmiş olmasın diye, arkada kaldı :) onunla durumumuz bu kadar vahim bir türlü yıldızımız barışmadı.:)

Genco, Zeyynep, YFŞ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  5. YFŞ

YFŞ TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

"Baykuş bir evin çatısında ötüyorsa o evden kötü haber çıkar" diye garibim kuşları hep hor görmüşlerdir.

Genco, Zeyynep, KübraHemşire ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. Gamze

13 sayısının uğursuzluğu

13 sayısının uğursuz olduğuna dair inanç bir çeşit korku hastalığı olarak kabul edilmiş olup adı 'triskaidekaphobia'dır. Bu inancın kökleri mitolojik tanrıların yaşadığına inanılan çağlara, İskandinavya topraklarına kadar gider. Işık ve güzellik tanrısı Balder'in verdiği ziyafete 12 kişi davetli iken, yalanların ve hilelerin tanrısı Loki, davetli olmadığı halde, zorla 13. kişi olarak katılmak ister. Çıkan tartışmada Loki Balder'i öldürür.

1.jpg

İskandinavya'dan Avrupa'nın güneyine kadar yayılan bu mit, Hıristiyan din adamları tarafından Hz. İsa'nın son yemeğine uyarlanır. Bu uyarlamada Balder'in yerini Hz. İsa, Loki'nin yerini de Judas alır. Bu yemekten 24 saat sonra Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürüldüğü için Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır. 13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenler de vardır.

YFŞ bu yazıya teşekkür etti.
  7. Genco

Genco TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Annem de bıçak olayını yapar, almaz elimden :) bir de makas olayı var, ayrı düşermişiz :)

KübraHemşire, YFŞ ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  8. Gamze

Ayna kırmanın yıllarca uğursuzluk getirmesi

Bu batıl inanç yüzünden hep bir ayna kıracağım diye korkmuşumdur. Fobim oldu resmen :kirbac:

19_d.jpg

KübraHemşire, Genco ve YFŞ bu yazıya teşekkür etti.
  9. Yeliz Çelik

Yeliz Çelik TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Dört yapraklı yoncanın uğur getireceğini inanmak :)

KübraHemşire, Genco, YFŞ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. H.Ece SÜRMEN

H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

Ben önümden kara kedi geçince hemen saçımı çekerim nerden vardım bu kanıya nasıl yer etti beynimde bilmiorm ama ondan önce saçını çekersen uğursuzluk olmazmış :) dene istersen ;)

KübraHemşire, Genco, YFŞ ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. Damla.Duru

Damla.Duru TÜİSAG Üyesi

cama güvercin konuyorsa iyi haber gelecektir :D

KübraHemşire, Genco ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  12. KübraHemşire

KübraHemşire TÜİSAG Üyesi

Aynen elimden bir ayna veya bardak,tabak,bilimum cam eşya düşsün ve kırılmasın alıp mutlaka kırarım:)çok çılgınca

YFŞ ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica