Gelir Testi Nedir Ve Kimlerin Gelir Testi Yaptırmak Zorundadır?

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
26 Şub 2012
Mesajlar
937
Tepki puanı
5,509
Meslek
Uzman (B)
Gelir Testi Nedir?
Gelir Testi Nedir Ve Kimlerin Gelir Testi Yaptırmak Zorundadır? Konusu Hakkında : Ailelerin genel sağlık sigortası primlerinin kim tarafından ödeneceği ve ne kadar olacağını belirlemeye yönelik yapılan gelir testi kanunda belirtilen kişiler dışındaki herkesin sosyal yardımlaşma vakfına giderek yaptırması gereken bir testtir. Gelir testi nedir ve kimlerin geir testi yaptırması gerekir sorusu detaylı olarak cevaplanmalıdır. Gelir Testi Nedir Ve Kimlerin Gelir Testi Yaptırmak Zorundadır?

Sosyal güvencesi olmayan, 18 yaşını doldurmuş olan herkes ve yeşil kartlıları doğrudan ilgilendiren bu test, sigortalılar gibi yasayla belirlenmiş kişileri ilgilendirmemektedir. Genel sağlık sigortası kapsamında ödemelerinizin miktarını yapmaya başlamanızı sağlamak amacıyla yapılır. Sigorta prim borcunun ailenin maddi durumuna göre belirlendiği sigorta uygulamasının zorunlu tutuluyor olması, gelir testinin yapılması gerekliliğini de beraberinde getirmektedir. Aynı çatı altında yaşamakta olduğunuz kişilerin aylık gelirlerinin toplanarak, aile içindeki bireylere eşit bölünmesiyle belirlenen aylık gelirinize göre prim borçlarınızın belirlendiği bu test sonrasında sigortaya kaydınızı yaptırıp sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlarsınız.

Kimler Gelir Testi Yaptırmak Zorundadır?
Gelir Testi yaptırması zorunlu olan kişiler ve de olmayanları da düzenleyen kanun maddesine göre testi yaptırması zorunlu olanlar; hiçbir sosyal güvencesi olmayanlar, kısmi süreli (part-time) çalışanlar ve zorunlu sigortası sona erenlerdir. Gelir testi nedir ve kimler tarafından yaptırılması gerekir sorusunun cevabını daha da detaylandırmak gerekir. Zorunlu sigortası sona erdikten sonra gelir testi yaptırmanız gerekmektedir ancak işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneğinden faydalandırıldığınız dönem de gelir testi yaptırma zorunluluğunuz olmamaktadır. Hiçbir sosyal güvenliği olmayan kişilerin gelir testi yaptırdıktan sonra test sonucunda belirlenen miktar kadar prim ödemesi yapmaya başlaması, bu ödemeyi yapamayacak durumda olmasının belirlenmesi halinde genel sağlık sigortası priminin devlet tarafından ödenmesi kararlaştırılmıştır.

Yeşil kartlıların, vize süreleri dolana kadar sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edebilecekleri, yenileme zamanı geldiğinde tekrar gelir testi yaptırarak durum ve koşulları gerektiriyorsa, yeşil kartın sağladığı imkanlardan faydalanmaya devam edebilecekleri belirtilmektedir. Çalışma gün sayısının 30 olarak belirlendiği bir ay içerisinde kısmi zamanlı çalışanlarınsa ay sonuna kadar eksik çalıştıkları gün sayısının belirlenmesi ve çalışmadıkları gün sayısı kadar genel sağlık sigortası primini yatırmaları gerekmekte olduğundan bu kişiler de gelir testine tabi olacaklardır. Emekli olup kısmi zamanlı çalışmaya devam eden kişilerin sigortalılık durumları iptal edilmediğinden gelir testi yaptırmalarına gerek olmayacaktır. GSS SORGULAMA.

Kanunda yer alan 18 yaşını doldurmuş ifadesi sebebiyle yine kanunda belirtilen koşullar kapsamında genel sağlık sigortası yaptırmak zorunda olan kişilere yukarıda değinilmiştir. Öğrenci olup olmadığına bakılmaksızın koşulları gerektiren herkesin gelir testi yaptırması bir zorunluluk olarak gözükmektedir. Detaylı bilgiye www.sgk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
 
Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları
Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.