Konya - Gel Ne Olursan Ol Yine Gel...( Mevlana ) | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Konya Gel Ne Olursan Ol Yine Gel...( Mevlana )

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi Gezi Rehberi' kısmında Gülşen ÇETİN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gülşen ÇETİN

  Gülşen ÇETİN TÜİSAG Üyesi  10 senedir yaşadığım ve 2. memleketim olarak gördüğüm Konya'yı size tanıtmak istedim. Bilgiler alıntıdır fakat fotoğraflar kendi çekimimdir ;)

  İnsanlık tarihinin ilk yerleşim yerlerinden biri olan ve tarih akışı içerisinde birçok medeniyetin izlerini bağrında taşıyan Konya, adeta bir müze şehir hüviyetindedir.

  Sayısız tarih, kültür ve doğal zenginliklerine sahip olan Konya yetiştirdiği İslam büyükleri ile de tanınmaktadır. Konya tarih boyunca belli başlı yollar üzerinde yer almıştır. Tarihi İpek Yolu’nun en önemli ticaret ve konaklama merkezlerinden birisi olmuştur.

  Konya’da ve çevresinde yerleşik düzen Prehistorik (tarih öncesi) çağdan başlar.Konya daha sonra Hitit , Frig , Lidya , Pers , İskenderun , Bergama , Roma , Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

  1071 tarihindeki Malazgirt Meydan savaşından sonra Konya Selçukluların eline geçen şehir 1097 tarihinden 1277 tarihine kadar aralıksız Anadolu Selçuklularının başşehri olmuştur. Konya Selçuklulardan sonra Karamanoğulları ve Osmanlı dönemlerini yaşamıştır.

  Mevlana Müzesinden Başlıyalım...
  Bu gün müze olarak kullanılmakta olan Mevlana Dergâhının yeri, Selçuklu Sarayının gül bahçesi iken bahçe, Sultan Alâeddin Keykubat tarafından Mevlana'nın babası Sultanü'l Ulema Bahaeddin Veled'e hediye edilmiştir. Sultan’ül Ulema 12 ocak 1231 yılında vefat edince türbedeki bugünkü yerine defnedilmiştir. Bu defin gül bahçesinde yapılan ilk defindir. Sultan'ül Ulama’nın ölümünden sonra kendisini sevenler Mevlana'ya müracaat ederek babasının mezarının üzerine bir türbe yaptırmak istediklerini söylemişlerse de Mevlana "Gök Kubbe'den daha iyi türbe mi olur? Diyerek bu isteği reddetmiştir. Ancak kendisi 17 Aralık 1273 yılında vefat edince Mevlânâ'nın oğlu Sultan Veled Mevlana’nın mezarının üstünde türbe yaptırmak isteyenlerin isteklerini kabul etmiştir. "Kubbe-i Hadra" Yeşil Türbe denilen türbe dört fil ayağı (Kalın sütun) üzerine 130.000 Selçuki Dirhemine mimar Tebrizli Bedreddin'e yaptırılmıştır. Bu tarihten sonra inşaat faaliyetleri hiç bitmemiş, 19.y.y. ın sonuna kadar devam etmiştir. Mevlevi Dergâhı ve türbe 1926 yılında "Konya Asar-ı Atıka Müzesi" adı altında müze olarak hizmete başlamıştır 1954 yılında ise müzenin teşhir tanzimi yeniden elden geçilmiş ve müzeni adı "Mevlana Müzesi olarak değiştirilmiştir. Müze alanı bahçesi ile birlikte 65000 m2. İken, yeni istimlak edilerek Gül bahçesi olarak düzenlenen bölümlerle birlikte 18.000 m2. ye ulaşmıştır. Müzenin avlusuna "Dervişan Kapısı"ndan girilir. Avlunun Kuzey ve Batı yönü boyunca Derviş hücreleri yer almaktadır. Güney yönü, Matbah ve Hürrem Paşa Türbesinden sonra, Üçler Mezarlığına açılan Hamuşun (Susmuşlar) kapısı ile son bulur. Avlunun doğusunda ise Sinan Paşa, Fatma Hatun ve Hasan Paşa Türbeleri yanında Semahane ve Mescit bölümleri ile Mevlana ve aile fertlerinin mezarlarının da içerisinde bulunduğu ana bina yer alır. Avluya Yavuz Sultan Selim'in 1512 yılında yaptırdığı üzeri kapalı Şadırvan ile Şeb-i Aruz (Düğün Gecesi) havuzu ve avlunun kuzey yönünde yer alan selsebil adı verilen çeşme, ayrı bir renk katmaktadır.

  DSC_1694 (1072 x 712).jpg

  DSC_1207 (1072 x 712).jpg


  DSC_1175 (1072 x 712).jpg

  Yolunuz Konya ya düşerse ve Mevlana Müzesine gelirseniz, civarda ki dükkanlarda mevlana şekerini almayı unutmayın. Aslında bütün dinlenme tesislerinde bulursunuz ama Konya da almak ayrı maneviyat duygusu oluyor :) Ben on senedir hala memlekete gittiğimde kendim bıkarak ama annemin bıkmadan istediği mevlana şekerlerini alır giderim :) Ayrıca antika satan dükkanları da bulursunuz. Süsler, halılar ve mevlana figüeleri...

  DSC_1690 (712 x 1072).jpg

  Konya Mevlana Demek...Mevlana deyince de akla Şems-i Tebrizi'de gelsin. Belki de bir çoğumuzun Konya ya gelipte uğramadığı da olmuştur. Kendisinin ve Mevlana arasında olan diyaloğunu en iyi anlatan Elif Şafak-Aşk kitabını okumanızı öneririm. Kitabı okuduktan sonra yaptığım ilk iş ziyaret etmek olmuştur...

  DSC_9604 (712 x 1072).jpg

  Şeb-i Arus...

  Bilindiği gibi, Mevlâna (hicrî 672) miladî 17 Aralık 1273′de Pazar günü akşam üstü güneş gözden kaybolup, Konya ufuklarını kızıla boyarken bu âlemden can ve bekâ âlemine göç etmiştir. Mevlânâ ölümünü gerdek gecesi “Şeb-i Arûs” “Sevgiliye kavuşma” günü olarak kabullenmişti. Şeb-i Arûs, fedakârlıkla başlar, ölüm boyunca devam eder, öbür âleme kavuşmakla tamamlanır.

  Mevlânâ’nın ölüm gününün hatırası olarak yapılan merasim hakkında kullanılan bir tabir. İkindi vaktinden sonra Kur’an okumak ve Aynü’l-Cem’ yapılmak sûretiyle icra edilen bu merasimin gecesine aynı zamanda “Leyletü’l-Arûs” da denilir. Şeb, Farsça; Leyle, Arapça “gece” demek olduğu için tabirlerin ikisi de aynı manâya delâlet etmektedir.


  Şebi-i Arus Törenleri her sene 7-17 Aralık arasında yapılır. Gelip görmenizi o manviyatı tatmanızı tavsiye ederim. Eğer o tarih aralığında denk getiremezseniz, her cumartesi Mevlana Kültür Merkezinde gelen yerli ve yabancı turistlere semazen gösterileri yapılır...

  DSC_9587 (1072 x 712).jpg

  DSC_9644 (712 x 1072).jpg

  Untitled_Panorama1 (3209 x 712).jpg


  Mevlana Müzesini, Çarşısını, Şems-i Tebrizi ve Semazenleri gördükten sonra Aladdin Tepesinde Mola vermek gerek :) Aladdin tepesinde otururken bi yandan Selçuklularda kalma bir köşk, Aladdin Camisi ve Karşıda İnce minareyei görebilirsiniz. İlk bahar da laleler kaplar, kışın karların yağmasıyla bembeyaz bir tepecik olur ve çocuklar için iyi bir kayak merkezi olur :)

  DSC_4045 (712 x 1072).jpg

  DSC_4033 (1072 x 712).jpg

  DSC_8094 (1072 x 712).jpg

  DSC_7839 (712 x 1072).jpg


  Konyayı anlatmaya, Mevlana ve çevresinde görebileceğiniz yerlerden başladım ve kendi çektiğim fotoğraflarla anlatmaya çalıştım. Tabi bunun devamı gelecek...umarım beğenirsiniz...   
  Last edited by a moderator: 17 Nisan 2014
  Emine Deniz, Gamze, SemihaY. ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. gülşen hanım konya'yı içten yaşarcasına anlatmanız çok güzel olmuş ayrıca fotoğraflarda ayrı bi güzel ;)

   
 3. Gülşen ÇETİN

  Gülşen ÇETİN TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler özlem hanim :)

     

   
 4. Yeliz Çelik

  Yeliz Çelik TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  mevlana

  IMG_3280.JPGIMG_3281.JPGIMG_3282.JPGIMG_3283.JPGIMG_3284.JPGIMG_3285.JPGIMG_3286.JPGIMG_3287.JPGIMG_3288.JPGIMG_3289.JPGIMG_3290.JPGIMG_3291.JPG

   
  Gülşen ÇETİN ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica