Soru - Geçici Görevlendirme | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Geçici Görevlendirme

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Hüseyin KORKMAZ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi  A şantiyesinde yer alan işçi mi B şantiyesinde görevlendireceğim 2-3 günlüğüne. Sigorta girişi ise A şantiyesine yapılmış durumda.

  Bildiğim kadarıyla; ki aradım taradım bulamadım henüz, işçi B şantiyesine geçici olarak görevlendirilemez. Yanlız Sigorta girişi B şantiyesine yapıldığında ve uygun koşullar sağlandığında çalışmasında bir sakınca yoktur.

  Sizden ricam yanlış mı biliyorum? Doğru da biliyorsam bu bilginin yasal dayanağına ulaşmamda yardımcı olur musunuz ? :)


   
 2. turkerates

  turkerates TÜİSAG Üyesi

  iş kanuna göre personelin rızası alınırsa yada iş sözleşmesinde geçici görevle görevlendirilme hakkında madde varsa 6 ayı geçmemek koşuluyla yapabilirsiniz.

  Biz bu sistemle çalışıyoruz şantiyeler arası geçici görevlendirmelerde herhangi bir sorun yaşanmadı.

   
  Musa Kıransoy ve Oskijen41 bu yazıya teşekkür etti.
 3. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Bizde de yapılıyor bu uygulama sıkıntı yok.... Ama bir şantiyede kabul edilmemişti, izin veremeyiz sigorta girişini yapın denilmişti, (rahatsızlanan bir arkadaşın yerine, 3-4 günlük bir görevlendirmeydi) karşı tarafı rica minnet razı ettik :(
  Geçici görevlendirme 6 ayı geçmemek üzere gerektiğinde en fazla 2 kere yenilenebiliyor, kanunda geçen bu.....(toplamda 18 ay)

     

   
 4. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  Nurdan hanım, hangi kanunun hangi maddesi olduğunuda söylerseniz çok sevinirim.

   
 5. Oskijen41

  Oskijen41 TÜİSAG Üyesi

  Türker bey uygulamada yaptıklarınızla diğer iş güvenliği ile ilgilenen arkadaşlara yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyoruum size.
  kazasız günler.

     

   
 6. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  İŞ KANUNU
  GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ
  Madde 7 - İşveren, devir sırasında yazılı rızasını almak suretiyle bir işçiyi; holding bünyesi içinde veya aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir işyerinde veya yapmakta olduğu işe benzer işlerde çalıştırılması koşuluyla başka bir işverene iş görme edimini yerine getirmek üzere geçici olarak devrettiğinde geçici iş ilişkisi gerçekleşmiş olur. Bu halde iş sözleşmesi devam etmekle beraber, işçi bu sözleşmeye göre üstlendiği işin görülmesini, iş sözleşmesine geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı yerine getirmekle yükümlü olur. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren işçiye talimat verme hakkına sahip olup, işçiye sağlık ve güvenlik risklerine karşı gerekli eğitimi vermekle yükümlüdür.
  Geçici iş ilişkisi altı ayı geçmemek üzere yazılı olarak yapılır, gerektiğinde en fazla iki defa yenilenebilir.
  İşverenin, ücreti ödeme yükümlülüğü devam eder. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, işçinin kendisinde çalıştığı sürede ödenmeyen ücretinden, işçiyi gözetme borcundan ve sosyal sigorta primlerinden işveren ile birlikte sorumludur.
  İşçi, işyerine ve işe ilişkin olup kusuru ile sebep olduğu zarardan geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı sorumludur. İşçinin geçici sözleşmesinden aksi anlaşılmıyorsa, işçinin diğer hak ve yükümlülüklerine ilişkin bu Kanundaki düzenlemeler geçici iş ilişkisi kurulan işverenle olan ilişkisine de uygulanır

   
  ugrplt, Esin Aydoğdu, Musa Kıransoy ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. hknnzn

  hknnzn TÜİSAG Üyesi

  Nurdan hanım sizin geçici görevlendirme diye açmış olduğunuz konu var ya .Bu konuyu nasıl açtınız nereden açılıyor sitede bir türlü bulanmadım. Bende bir gariplik var kesin
   
 8. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  bizim de iş yerimizde bir işçiyi başka bir işletmeye görevlendireceğiz..ama ilerde olabilecek itiraz gibi durumlarda rızasını almalıyız bunun için belli bir format var mıdır elinizde??   
 9. serkan şahiner

  serkan şahiner TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar :
  A Firmasının şantiyesinde, sigorta açılışı yapmış olan taşeron B firması var. bu B firması başka bir şantiyesinde çalışan fakat B firması üzerinden sigortalı olan bir işçişini getirip geçici görev ile A firmasının şantiyesinde çalıştırıyor bunda sıkıntı yok. peki bu B firması başka bir C firmasınca sigortalı işçiyi A firmasında geçici görev ile çalıştırabilirmi? çalıştırabilirse şartlar ne olmalıdır? ( alt taşeron sözleşmesi vs.)

     

   
 10. Seyit Ahmet Düzen

  Seyit Ahmet Düzen TÜİSAG Üyesi

  Değerli Uzman Arkadaşlar;
  4857 Sayılı İş Kanunun 7.Maddesi açık ve net şekilde görevlendirme yapılabileceğini söylemiştir.
  Fakat bu maddeyi irdeleyelim:
  Burada bahsedilen geçiçi iş ilişkisi işveren ait başka bir işyeri, yahut 3. şahısa ait bir işyerinden bahsediyor.
  5510 Sayılı yasa ve 4857 Sayılı yasa kapsamında işverene ait başka bir işyerinin SGK nace kodu farklıdır.
  Dolayısıyla buraya sigortalının nakli yapılması gerekmektedir.
  İşin özü:Burada bahsedilen görevlendirme yapıldığında, şahsın sigortasının da çalışacağı işyerin de gösterilmesi gerekmektedir.
  Lütfen bu hataya kapılmayın.
  Saygılarımla
  Seyit Ahmet Düzen   
  Esin Aydoğdu bu yazıya teşekkür etti.
 11. kenan.1234

  kenan.1234 TÜİSAG Üyesi

  peki şantiyeye günbirlik herhangi bir iş için gelen çalışan için ( mobil vinç, beton pompa operatörü, kaynakçı vs.) nasıl bir yol izliyorsunuz?   
 12. Ediz U.

  Ediz U. TÜİSAG Üyesi

  Dışardan gelen Alt işverenlerle mutlaka sözleşme yapın... Ayrıca işveren , alt işverenlerin yaptığı Risk Değerlendirmesi , aldığı İSG önlemlerini denetlemekle ve katkıda bulunmakla yükümlüdür. Dışarıdan gelen tek kişi bir firmaya bağlıdır herhalde?

   
 13. kenan.1234

  kenan.1234 TÜİSAG Üyesi

  Çalışanlar konusunda pek problem yok aslında fakat günübirlik gelecek iş ekipmanları ile ilgili nasıl bir tasarrufta bulunuluyor?
   
 14. mt_nihat

  mt_nihat TÜİSAG Üyesi


  Şantiyeye gelen Kilma Teknik personeli hiç bir evrak olmadan içeriye alınıp klimalara bakım yaptırılıyor. Ben sürekli Geçici Görevlendirme yazısı ve SGK işe giriş bildirgesi İle gelmeleri gerektiğini söyleyip uyarıyorum.
  Klima Teknik Servis personellerinin şantiye klimalarına bakım yapmaları için nasıl bir prosedür izlemeliyim.
  Teknik servislerin çalışma şekillerinde bir farklılık var mıdır?

   
 15. Ediz U.

  Ediz U. TÜİSAG Üyesi

  Sizin aldığınız hizmet dışarıdan bakım işidir. Klima Teknik Servis firmasıyla sözleşme yapın. Zaten uygun olan prosedür de budur. Farklı bir firma ile iş yapıyorsanız elinizde yazılı bir evrak olması gerekir. Gelen servis de İş güvenliği kurallarına uymak zorunda. Uymuyorlarsa , tehlikeli bir çalışma varsa , bakım hizmetlerini yaptırmayın.   
 16. glcn dgn

  glcn dgn TÜİSAG Üyesi

  geçici görevlendirme kağıdı belgesi var mı acaba

   
 17. ömer gökdemir

  ömer gökdemir TÜİSAG Üyesi

  geçici görevlendirme denilen zatı muhterem özel sektörde pek işlemiyor ama form isteyen arkadaşlar için gokdemiromer@hotmail.com adresine mail atın göndereyim

   
 18. mert doyran

  mert doyran TÜİSAG Üyesi

  bulundugum şantiyede çelik işi yapiyoruz çelik fırmasının istanbul bölgesindekı santıyesındekı çalişanlar boşa çıktıkları ıcın bızım santıyemıze yonlendırıldı yanı olay su bu gelecek arkadasların sıgortaları istanbulda kı santıye uzerıne yanı bır gecıcı görevle bu ısı halledebilirmiyiz yoksa dıger calısanlar gıbı elımızde evrakları bulundurmalımıyız?yardımcı olacak bırılerı varsa sevınırım ıyı calısmalar

   
 19. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Ana şantiye dışında başka bir noktada aynı işi yapmak üzere, personelinizi geçici görevlendirme ile çalıştırabilirsiniz. Çalışanların özlük dosyalarındaki asıl belgeler ana şantiyede kalmak üzere, belgelerin birer kopyasını gideceğiniz yeni şantiyede arşivleyiniz. Hizmet verdiğiniz firma yetkililerine bunları sunun. Burada tek problem şu olacaktır. Eğer ki ana şantiye bir OSGB' den hizmet alıyorsa ve bulunduğunuz şehir dışında yeni bir şantiye açmışsanız. O zaman sıkıntı başlıyor işte. Zira OSGB' ler sadece sınır illere hizmet verebiliyor. Başka bir şehire gittiğinizde o şehirdeki OSGB' den hizmet almanız gerekecektir. Bunu yapmazsanız, problem yaşarsınız. Yeni OSGB den hizmet aldıktan sonra ise, şantiye alanınıza özgü Risk değerlendirmesi, Acil eylem planı dosyanız hazırlanmalı. Sağlık Güvenlik Planınız mutlaka olmalı. Destek elemanı, çalışan temsilcisi ve diğer atamalar mutlaka yapılmalıdır. Şantiyenizde taşeronlar dahil 50 kişiyi geçecekseniz o zaman İSG kurulunuzu da yapmanız gerekecektir. Şantiyedekiler için ise geçici görevlendirmeyi en fazla 6 ay olacak şekilde yapınız. Başlangıç tarihi, bitiş tarihi ve yapacağı iş görevlendirme kağıdında mutlaka olsun. Ve görevlendirme kağıdında mutlaka tebliğ eden-tebellüğ eden imzaları olsun. Son olarak şantiyede işe başlamadan evvel mutlaka İSG eğitimini veriniz.
  Özetle anlatacaklarım bunlar. Umarım yardımcı olmuşumdur.

   
 20. Engin Korkut

  Engin Korkut TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba,
  Büyük bir fabrika şantiyesinde İş Güvenliği Uzmanlığı yapıyorum, Geçici görevlendirmeler aslında büyük bir sorun bizler için. Firma yetkilileri bu konuda hiçbir bilgiye sahip değiller. Şantiyede herhangi bir arıza durumunda bakım için sanayiden kafalarına göre adam getirebiliyorlar.
  Biz burada geçici görevlendirme ile ilgili aşağıdaki gibi işlemleri uyguluyoruz;
  Öncelikle bütün firmalara Geçici Görevlendirme hakkında mail atıldı neler yapılması ve hangi evrakların istenmesi anlamında,
  İstenilen evraklar;
  =Çalışacak olan kişinin Geçici Görevlendirme belgesi ( Kendi firması tarafından ve talep eden firma tarafından onaylanmış şekilde )
  =Çalışacak olan kişinin Sigorta Giriş bildirgesi ( Çalışanın o firmada çalıştığının ispatıdır )
  =Çalışacak olan kişinin firmasının İSG KATİP Hekim ve Uzman Sözleşmeleri
  =Temel İSG Eğitimi ve Talimatları ( Talimatlar yaptığı işe uygun olmalı, Eğer Az Tehlikeli sınıfta ise OSGB den aldırmasını istediğimiz Eğitim ve talimatların belgesi)
  =Varsa Mesleki eğitim belgeleri
  =Çalışacak olan kişinin EK 2 belgeleri ( Yönetmeliğin İstediği Sağlık Evrakları ve Tetkikleri)
  =Son olarak içeriye girerken ORYANTASYON EĞİTİMİ
  Bu evraklar tamamlanmadığı sürece şantiye sahası içerisine çalışanları alamıyoruz. Eğer Çalışanların İSG ile hiçbir alakası yoksa zaten bu belgeleri almaları yada toparlamaları uzun sürüyor ve maddi anlamda gelen kişi için gereksiz oluyor. Böyle olduğu zamanlarda İSG ile uzaktan yakından ilgisi olmayan kişiler şantiyeye giremiyor ve çekip gidiyor, bir daha gelmemek üzere. bu İş Sağlığı ve Güvenliği açısından iyi birşeydir, çünkü ufak işletmelere bu sayede büyük işlere girememektedir. Buda onları İSG anlamında "evet bizim bunu yapmamız gerek" anlamına getirmektedir. Böylece firmayı ve İSG yi birçok şeyden kurtarmış oluruz.
  Birde arkadaşlar Geçici Görevlendirme işlemlerinde yönetmelikte geçmiyor faka şuna dikkat etmemiz gerekmektedir. Çalışmaya gelecek olan kişi yada kişilerin yaptıkları işin içeride yapan birinin olmaması gerekmektedir. Yani Şantiye sahasında Alt Taşeron bir firma var çalışan sayısı 45 ve çelik montaj işi yapıyor (kaynak, montaj vb.) firmanın sahada ortalama 3 ay işi var 3 ay içinde bitirmek zorunda faka çalışan sayısı yetersiz, Firma hesap yapıyor eğer ben 10 adam daha alırsam hem İSG anlamında fiyat artacak hem KURUL vs olacak hemde SGK vb birsürü şey çıkacak diyor ve kaynak yapan yada buna benzer bi firma ile anlaşıyor 10 tane adam istiyor 2 aylığına, Bu yaptığı işlem adam İSG anlamında ve maddi anlamda artıya çıkartıyor ama OSGB yada İSG bu konuda sıkıntıya giriyor. Bakıldığında hem 10 tane adamın sorumluğu uzmana yüklenmiş oluyor hemde maddi yönden hiçbir faydası olmuyor. ayrıca evrak kontr. ve oryantasyon eğitimi de cabası. Geçici Görevlendirmede eğer ki firmada o işi yapan birisi yoksa yada firma o işle alakalı birşey yapmıyorsa (örnek olarak kaynak ve montajcılar kaldırma işi yapamıyorsa adam dışarıdan vinç ve operatör getirebilir g.g ile ) Geçici Görevlendirmenin o zaman yapılması uygundur. Dediğim gibi bu istisnai bir durum yönetmelikte geçen bir şey yok. Uygulatmak sizlerin elinde olan birşey

   
  frdrn bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. görevlendirme süresi en fazla ne kadar

  ,
 2. bir şantiyeden başka şantiyeye girme

  ,
 3. işçi görevlendirme yönetmeliği 2017

Yandex.Metrica