Gece Çalışmaları | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Gece Çalışmaları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında carnivora tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. carnivora

  carnivora TÜİSAG Üyesi  bir inşaat şantiyesinde gece çalışması yapan işçiler için ayrıca bir bildirim yapmamıza gerek var mı? veya gece çalışması yapan işçiler için ATİ sağlık raporu dışında ayrı bir rapor almak gerekli mi? Yardımcı olursanız sevinirim.


   
 2. turkerates

  turkerates TÜİSAG Üyesi

  gece çalışan işçilerin isim listeleriyle birlikte sağlık raporlarını çalışma bölge müdürlüğüne bildirmeniz gerekiyor.mesai için düşünüyorsanız 11 saati aşmadığı sürece sorun yok.işe başlamadan alınana ati raporunda gece çalışması uygundur diye kaşe basar hekim bu yeterlidir başka bir rapora gerek yok.

   
  res_hes(Bora) bu yazıya teşekkür etti.
 3. carnivora

  carnivora TÜİSAG Üyesi

  çok teşekkürler.

     

   
 4. sbostancı

  sbostancı TÜİSAG Üyesi

  yanılmıyorsam ağır ve tehlikeli işlerde yedibuçuk saatten fazla çalışılamaz ve mesai yaptırmanız mümkün değildir belirtmekte yarar var.

   
 5. turkerates

  turkerates TÜİSAG Üyesi

  konunun başına dikkat ederseniz inşaat şantiyesinden bahsediyoruz.tam olarak konuya hakim değilsiniz sanırım. yanlış yönlendirmemekte fayda var.

     

   
 6. sbostancı

  sbostancı TÜİSAG Üyesi

  başlık gece çalışması oldugundan gece calışmasında fazla mesai yaptırılamaz şeklinde yazmam gerekiyordu.gece çalışmasında 11 saat çalışılması söz konusu değildir.

   
 7. turkerates

  turkerates TÜİSAG Üyesi

  bakın sadece başlığa bakıp yorum yapıyorsunuz.Yazışmayı takip ederseniz görürsünüz yazdığım seyleri açıklamak zorunda kalıyorum.
  konuşma içinde diyorumki ''mesai için düşünüyorsanız 11 saati aşmadığı sürece sorun yok''
  yani;
  gündüz çalışmaya başladı fakat fazla çalışma yapılması için geken koşullar mevcut ve bu çalışma süresi gece diye tabir edilen saatlere denk geliyor örneğin 20.00 suları budurumlar için yazılmış bir cümle.

  ayrıca konumuz şantiyeler için geçerliydi ağır ve tehlikeli işlerde yedi buçuk saatten fazla çalıştırlamaz ve fazla mesai yapılamaz demişsiniz.
  7.5 saatten fazlada çalıştırılır,mesaide yapılır.Ağır ve tehlikeli işler geniş kapsamlıdır, içindeki iş kollarında farklılıklar gösterir(yaş,cinsiyet,çalışma saati gibi) genelleme yapılamaz.
   
 8. msezgin

  msezgin TÜİSAG Üyesi

  Gece çalışması akşam 20:00 ile sabah 06:00 arasında yapılan çalışmalardır. Ağır ve tehlikeli işlerde bu saatlere raslayan dilimde fazla mesai (yasaya göre) yapılamaz.   
 9. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  gündüz başlayan çalışmanın yarıdan sonrası gece saatlerine ( 20:00-06:00 ) denk geliyorsa gece çalışması sayılır

     

   
 10. msezgin

  msezgin TÜİSAG Üyesi

  Sn. Ersin,
  gündüz başlayan ve geceye sarkan çalışmaya örnek verirmisiniz. Vardiya esasına göre 08-16; 16-24; 24-08 gibi bölümlemeler yapılır. Hangi çalışma normal saatte başlayıp da gece "fazla mesai "olarak devam eder? Ben de merak ettim.   
 11. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  yönetmelikte bu şekilde yazmaktadır.Yönetmeliği hazırlayanlara sorun.   
 12. turkerates

  turkerates TÜİSAG Üyesi

  Ezberle olmuyor uygulama görmeden yorum yapmak yanıltıcı olabiliyor.

   
 13. msezgin

  msezgin TÜİSAG Üyesi

  Yine yazmak zorunda kalıyorum. Genç arkadaşlarım çok ısrarcı. Gündüz başlayıp gece devam eden "Fazla Mesai" olmaz, telafi çalışması veya tamamlama mesaisi olabilir , bu da istisnai durumdur. Fazla çalışma sürekli bir durumu gösterir ve belirli prosedürlere uyulması sonrası yapılır.
  İş Kanununa göre:
  Gece süresi ve gece çalışmaları
  MADDE 69. -
  Çalışma hayatında "gece" en geç saat 20.00'de başlayarak en erken saat 06.00'ya kadar geçen ve her halde en fazla onbir saat süren dönemdir.


  Bazı işlerin niteliğine ve gereğine göre yahut yurdun bazı bölgelerinin özellikleri bakımından, çalışma hayatına ilişkin "gece" başlangıcının daha geriye alınması veya yaz ve kış saatlerinin ayarlanması, yahut gün döneminin başlama ve bitme saatlerinin belirtilmesi suretiyle birinci fıkradaki hükmün uygulama şekillerini tespit etmek yahut bazı gece çalışmalarına herhangi bir oranda fazla ücret ödenmesi usulünü koymak veyahut gece işletilmelerinde ekonomik bir zorunluluk bulunmayan işyerlerinde işçilerin gece çalışmalarını yasak etmek üzere yönetmelikler çıkartılabilir.

  İşçilerin gece çalışmaları yedibuçuk saati geçemez. Der.
  Sonuç olarak "gece 7,5 saatten fazla çalışma yapılamaz...
   
 14. serkan şahiner

  serkan şahiner TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Gece Çalışma izin formu olan arkadaşımız varsa, örnek olması adına paylaşabilirmi?

   
 15. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  EKTE   

  Ekli Dosyalar:

  Melb, Ahmet AKKO, Erman Polat ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. serkan şahiner

  serkan şahiner TÜİSAG Üyesi

  Teşekkür ederim Ersin Bey. Yukarıda konuşmaları birdaha okudum farklı bildiğimi anladım. Kafamdaki karışıklığı gidermek adına daha net bir şekilde bir soru yöneltmek istiyorum hem benim hemde benim gibi kafası karışanlar var ise olay netleşsin :)
  Şantiyemizde gündüz rutin bildiğimiz imalatlar yapılıyor, şantiye şehrin içerisinde olduğu için gündüz hafriyat kamyonları vs girişine izin verilmiyor, hafriyat alımı ve beton işleri gece yapılmakta, bunun için işveren olarak gece sahaya bakacak saha teknikeri aldık, taşeronlarında gece işe bakan şefleri var, ayrıca bu işlemler hergün düzenli olarak yapılmamakta yani haftada 2 -3 gün gece çalışma oluyor. Şimdi soru şu bu iş gece vardiyasınamı giriyor yoksa gece çalışmasınamı giriyor? yoksa ikiside aynı şeymidir? eğer değil ise gece vardiyasındada hergün çalışma izin formu doldurma gerekliliği varmıdır? umarım kafa karıştırmadan net olarak anlatabilmişimdir..

   
 17. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi

  Bir şey soracam.Şimdi bizim işyerinde şöyle bir sıkıntı var.Bazı personeller 17:00-08:00 saatleri arası çalışmak durumunda kalıyor.Şimdib ben bunu makul seviyeye çekmek için müdürle görüşmekteyim.Buradaki saat 17:00den 20:00 ye kadar gündüz çalışması var buna da 7.5 saat gece mesaisi eklemek uygun olur mu acaba.Sonuçta gece çalışmasını 7.5 saatten fazla yapmamış oluyor.(Benim anladığım gece yapılan 7.5 saatten sonra hiç bir çalışma yapılmayacağı ,fakat genede şeytanın avukatlığını yapıyorum.)Yoksa direk 17:00 den itibaren 7.5 saat ve yemek molası ekleyip bu süreden fazla çalışma yapılamaz mı demeliyim?

   
 18. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Akşam 17.00 den sabah 08.00 kadar toplam 15 saat yapar hadi 1 saat ara dinlenme verseniz 14 saat yapar. Çalışanlara hiçbir şekilde 11 saattten fazla çalışma yaptıramazsınız. Anlıyacağınız bu da olmadı :)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica