Gaz, Toz, Gürültü Vs. Ölçümleri

Emre YA

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar,

Mobilya atölyesinde bu ölçümleri yaptırmaya gerek var mı?
Neye göre karar vereceğiz. Yorumlarınız, tecrübeleriniz nelerdir. Teşekkürler.

İbrahim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
mutlaka yaptırılması gerekmekte. görünüşte herşeyin uygun olduğunu düşünebilirsiniz fakat bir denetleme raporunda "değerlerin uygun olduğuna dair belge bulunamamıştır" yazdığını gördüm. bu konuda çalışma yapan firmalar ile görüşürseniz size daha detaylı bilgiler verebilirler.

Emre YA

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için.

fazıl esmer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bende bir madeni yağ fabrikasında çalışıyorum. Çalışanların sağlığı için risk oluşturabilecek kimyasal maddelerin ortam havasındaki gaz ve buharları ile ilgili ölçüm yaptırmak istiyoruz. İstanbul'da bu konuda tecrübeli, nitelikli firmalar arıyoruz.

okyanus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
toz ölçümü sonucunda çıkan sonuçlar şöyle;
1) PM 10= 467,5 PM2.5=64,49 PM1=11,05 Sınır Değer=5 Durum Uygun
2) PM 10=>6.527,9 PM2.5=57,23 PM1=9,61 Sınır Değer=5 Durum Uygun Değil

Ben test sonucunu çözemedim yanlış yorumluyorum galiba. Bilgi verebilecek olan var mı?

Gülşen ÇETİN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bu toz ölçümünü hangi metoda gore yapmışlar . Raporda belirtmiş olmaları lazım??? Ayrica neden üc ayrı filtre kullanmışlar ?

Gülşen ÇETİN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Hani bizde bu işi yapiyoruz gercekten anlam veremedim. Bizde toz da mdhs 14/3 standardini kullaniyoruz ki ÇSGB kabul ettigi bi standart. Ayrica nıosh 500 ve nıosh 600 standartlari da var. Eger ki TS 2361 standardini kullaniyorlarsa bu kabul gören bi standard degil.

glsn sçkn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar benim danışmanlık yaptığım bir firmada ortam ölçümü yaptırdım ve rapor yeni elime geçti. Rapora göre gürültü ile ilgili olarak sınır değer 85 dB(A) iken ölçülen değerler 84,6 - 77,1 - 83,1 bulunmuştur. Bu ölçüme göre çalışanlara kulaklık kullanılmasını zorunlu tutmalı mıyım? Ve de ne tip ir kulaklık önermeliyim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar benim danışmanlık yaptığım bir firmada ortam ölçümü yaptırdım ve rapor yeni elime geçti. Rapora göre gürültü ile ilgili olarak sınır değer 85 dB(A) iken ölçülen değerler 84,6 - 77,1 - 83,1 bulunmuştur. Bu ölçüme göre çalışanlara kulaklık kullanılmasını zorunlu tutmalı mıyım? Ve de ne tip ir kulaklık önermeliyim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Hekiminize danışabilirsiniz. Benzer durum benim bir işletmemde var, hekim arkadaşım 80-85 dB aralığı için takılırsa uygun olur diye görüş bildirdi. Biz insanları zorlamıyoruz ama biz takıyoruz, bizi görenler de takıyorlar (Bunların bir bildiği vardır herhalde diye düşünüyorlar galiba :))

FEİ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Kulak tıkaçları aldırın. Ölçüm noktaları farklı bölümlerde ise bölüm bölüm kulak tıkacı kullanımını zorunlu hale getirebilirsiniz.(Ki bence 77 hariç diğerlerinde kullandırın.)

Neşe Y.

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,
İnşaat alanında duvarda olan demirleri kesme işlemi acaba kaç desibellik gürültü çıkarmakta? bununla ilgili çalışma yapan var mı?
Yada gürültü ölçümünü nasıl yaptırabilirim? Kolay gelsin.

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
80 de hazır et 85 de taktır prensibi vardır. Sizin değerlerleriniz sınırda görnüyor orta ve uzun vadeli planlamanızda binnıızn fiziki durumu, üretim yoğunlugu ve diğer saşrtları dikkate aldıgınızda sınıra yaklasan degerler iyileştirme yapmadığınız sürece sınır degerlerin üzerine cıkacaktır. Taktırmanızı öneririm.

Neşe hanım ortamın fiziki şartlarına göre değişiklik arzeder. Yapının gürültü dalglarını absorbe atmesi, yapı yoğunlu vs etkenlere göre değişir. İşlem yoğunluğunun pik noktasında ölçüm yaptırın. Gercek deger ortaya cıkacaktır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.