gaz ölçümü

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında cananseylan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. cananseylan

  cananseylan TÜİSAG Üyesi  gaz ölçümü değerleri olan VOC ve LEL hakkında bilgisi olan varmı


   
 2. Ulaş Devrim YURDABAL

  Ulaş Devrim YURDABAL TÜİSAG Üyesi

  VOC=Kimyasalların organik buharlarının atmosferdeki konsantrasyonunu vermektedir.
  LEL=(Lower Explosive Limit ) Herhangi bir kimyasal'ın bulunduğu ortamdaki konsantrasyonunun Alt Patlama Limitini vermektedir.

  Özellikle kimyasal elleçleme,depolama,tahliye/tahmil işlemlerinde çalışma ortamında yapılacak çalışmanın niteliğine göre elinizde bulununa çok amaçlı explosivemetre yani dedektörler ile ortamın VOC,LEL,UEL,O2 ve Hidrojensülfür değerlerini görerek çalışmayı yönetebilir kontro altına alabilrisiniz.

  VOC değeri genelde %50 üzeri ise yarımyüz tip dediğimiz organik buharları fitre eden KKD maske kullandırılmalıdır.Ancak ortamda 0KSİJEN yeterliliği olmalıdır.Eğer oksijen yeterliliği yok ise kapalı devre SCBA dediğimiz kişisel hava solunum cihazı veya hortumla sistemden beslenen hava solunum sistemleri kullandırılmalıdır.

  Genelde dedektörler kimyasalın LEL değerinin %10 una set edilmiştir.Yani dedektör LEL alarmı veriyorsa bu ön alarmdır.Yani LEL değerinin henüz %10 unu gördüğünde alarm verir ve kesinlikle %1 bile LEL değeri görülse tercihen ısıl işlemlere sıcak çalışmalara müsaade edilememelidir.

  Konunun önemi dikkate alınarak daha geniş ve sağlıklı bilgi ilgili kaynaklardan edinilmelidir.

  Saygılarımla,

   
  esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 3. cananseylan

  cananseylan TÜİSAG Üyesi

  çok teşekkürler

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica