Galvaniz Çalışmasında Risk Analizi

Konu, 'Prosedür, Talimat, Form vb. Hakkında' kısmında HKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. HKA

  HKA TÜİSAG Üyesi  İyi günler arkadaşlar.
  Galvaniz çalışmalarındaki tehlikeler nelerdir. Çinkoya batırma sırasında açığa çıkan zehirleyici midir. Genel olarak kısaca bilgi verebilecek arkadaşlar olursa sevinirim.


   
 2. onuryas

  onuryas TÜİSAG Üyesi

  metal buharları ve tozları vardır. bu toz ve buharlar meslek hastalığına neden olabilir. radyan ısı etkisi vardır. ayrıca ergimiş haldeki çinkoya diğer metalin batırılması esnasında sıçramalar olur. bu nedenle batırma işleri siperlikli koyu renkli ısıya ve fiziki darbelere dayanıklı bölmelerden yönetilmelidir. ilk aklıma gelenler bunlar.

   
 3. onuryas

  onuryas TÜİSAG Üyesi

  bölmelerin gözetleme camları koyu renkli ve fiziki etkilere dayanacak şekilde olmalı

     

   
 4. HKA

  HKA TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler sayın onuryas. Açığa çıkan gazların zehirli olup olmadığımı sormamın nedeni buralarda gaz maskesi kullanımının şart olup olmamasını öğrenmek içindi. Teşekkürler.

   
 5. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Alttan ve üstten havalandırma kanallarının yanında cebri havalandırma ile zehirli tahriş edici ve toksit etkisi olan buhar ve tozları dışarı atabilirsiniz. Metal tozları patlama ve yanma konsantrasyonunda tehlikelidir. Solunum maskesi ve gözlük ve kimyasallara dayanklı korucuyucu önlük kullandırınız.İlgili msdsleri kimyasalların yanına asarak calısanları saglık ve güvenlik konularında gerekli bilgilendirmeleri yapın. Kimyasaların deplanma matrisini kullanın. Lambaların etanj olmasına dikkat ediniz. Operasyonlara yakın bölgelerde göz duşları oluşturun. Çalısanlara 3 aylık periyotlarla özellike kan ve idrar testleri yaptırın. Akma sızıntı ve dökülmeleri engelleyin. Kimyasalların altlarına dökülme esnasında sızıntı ve dökülmeleri önleyecek şekilde ve 1/4 oranında alacak sekilde tavalar kullanın, zemin düz sızıntı ve dokülmelerin olabilecegi dusuncesiyle kör logarlar yaptırın. ( kapalı kanal).

  detaylı bilgi edinmek için takıldıgınız yerleri sorabilirsiniz.

     

   
  Seylan Aygün, korkmazyasin ve Cem AKBULAK bu yazıya teşekkür etti.
 6. HKA

  HKA TÜİSAG Üyesi

  Sayın alix detaylı cevabınız için teşekkür ederim. Fazlasıyla yanıtlamışsınız. Şöyleki fabrika çelik parça üretimi yapan bir işletleme. Galvanizleme ise küçük bir kısmında yapılıyor. Metal önce asit sonra su sonra flux a daldırıldıktan sonra galvaniz ocağında erimiş çinkoya daldırılıyor. Sizin anlattıklarınız sanırım fazlasıyla burayı karşılıyor. Tedbir olarak banyo havuzu maddelerinin üstlerine yazılması, alt kısımlarına 1/4 olacak şekilde tava kullanımı ve solunum maskesi vs kkd önerilerim olmuştu. Yazınızdan eklemem gereken şeyleride öğrenmiş oldum teşekkürler tekrar.

   
 7. HKA

  HKA TÜİSAG Üyesi

  Bu arada bildiğim kadarıyla alt ve üst havalandırması yok. Çıkışa yakın bir yerde. Lokal havalandırma yapılmalı demiştim. Banyo havuzları da dışarıda bulunmakta.
   
 8. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  sakın kimyasallarla çalışmalarda üstten havalandırmayı önermeyiniz..menfezler, çalışanın baş seviyesinin altında kalmalı mutlaka..   
  M. İlhan Çala bu yazıya teşekkür etti.
 9. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Cem bey bazı toz ve ucucuların yogunlukları yuksek bazıları dusuk oldugu ıcın zemin seviyesinde oldukları gıbı yuksek kotlarda da partiküller bulunmaktadır. Üst havalandırma ıle hava verilerek agır partiküller dibe cokturulerek hafif yogunluktakı partikullerle alt havaladırmadan ( zemin seviyesinde olmayan) dısarı atılacaktır. Üstten hava akımı ile dısardan temiz hava da gelmektedır.

     

   
 10. HKA

  HKA TÜİSAG Üyesi

  İlgi ve yardımlarınız için hepinize teşşekkür ediyorum arkadaşlar.   
 11. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  üstten emiş yapmamalı demek istedim..evet üstten emiş olmamalı ama alta doğru üfleme olabilir...   
 12. gurolcay

  gurolcay TÜİSAG Üyesi

  ben çinko kaplama firmasında çalışıyorum. kalite ve iş güvenliği sorumlusu olarak. çinko kaplamada buhara asit ve çinko karışır. çinko vücuttan atılabilen bir metaldir. asitte solunum yollarını tahriş eder. personelin yıllık sağlık kontrolleri sırasında kandaki çinko miktarına da muhakkak baktır. havalandırma yeterli ise maskeye falan gerek yok. ama banyolara ilave sırasında sıçrama ve buhar çıkışı için kkd kullandırman gerekir.

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 13. Hasan Egemen

  Hasan Egemen TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar; bende yeni bir galvaniz firmasında isg uzmanı olarak çalışmaya başladım. isg uzmanı olarak sektörde yeniyim. Elinizde hazır bir risk analizi varsa paylaşmanız mümkün mü? Çünkü ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
   
 14. seçil mm

  seçil mm TÜİSAG Üyesi

  sanırım galvaniz işlemini iki şekilde gerçekleştiren cihazlar var
  ısıtma yapılmadan
  sadece elektroliz işlemi ile küçük metallerin kaplanması esnasında oluşabilecek risklerle ilgili görüşleriniz nelerdir?
  paylaşır mısınız

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica