Haber G A Ü N'de " Iş Sağlığı Ve Güvenliğinde Güncel Gelişmeler " Paneli - Gaziantep

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  GAÜN'de "İş Sağlığı ve Güvenliğinde Güncel Gelişmeler" Paneli

  22.jpg

  1.jpg

  Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi iş biriliğiyle “İş Sağlığı ve Güvenliğinde Güncel Gelişmeler” konulu panel düzenledi.

  Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen panelin açılışı, GAÜN Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi, SBS İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç.Dr. Lider Bal moderatörlüğünde gerçekleşti.

  3.jpg

  Panelde açıklama bulunan GAÜN Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun iş sağlığı ve güvenliğinin önemine değinerek, “Bu hafta ‘iş sağlığı ve güvenliği haftası’ olması nedeniyle Hasan Kalyoncu Üniversitesi'yle birlikte bu paneli düzenledik. Gelinen noktada eğer gelişmişlik sadece ekonomik göstergelerin yukarıya taşınması olarak algılanmıyorsa öyle demek değilse çünkü baktığınız zaman bir çok ülkede kişi başına düşen milli gelirler son derece yukarıda olmasına rağmen Birleşik Arap emirliklerinden tutunda bir çok ülkenin ama bunlar gelişmiş ülkeler kategorisinde akdedilmemektedir. Bir takım sosyal gelişmişlik ve hayata dair diğer bazı öğelerde de ülkeyi yukarı taşımanız gerekir. İş sağlığı, iş güvenliğine sadece iş hayatına istihdam veya işsizlik oranları rakamlarıyla bakmak alışkanlık olmuş. Ama bugün gelinen noktada bunun içeriğinin düzenlenmesi ona dair işte güvenlik, sağlık son derece önemli konular ve son derece ciddi konular. Zaten gerekli mevzuat düzenlemeleri de yapılmış ve halen de yeni düzenlemeler eklenmektedir. Bu artık kaçınılmaz olarak bizim hayatımızın bir parçası sadece iş aleminin de parçası değil resmi bir çok kurumlarında mutlaka kanunen, mevzuat olarak zorunlu olarak üzerlerine eğilmeleri gereken bir şey bu süreçte herkesin bilgi sahibi olması ve bu konuya dair uzmanlar yetiştirmesi bu konuya dair çalışma yapması kaçınılmaz” dedi.

  4.jpg

  HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ise, “Yasal bir zorunluluktan değil insani bir görevimiz olduğu için can ve güvenliğiyle ilgilenmemiz gerekiyor. Üniversitenin hem teknik bir konusu hem de sosyal sorumluluğumuz gereği bunu yapmamız gerekiyor. Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak biz sertifika programı düzeyin de iş sağlığı güvenliği ile ilgili çalışma başlattık. İnşallah bir yüksek lisans programı açmayı düşünüyoruz. Zaten bildiğim kadarıyla Gaziantep Üniversitesi de oldukça bu konuda etkin. İş birlikteliğimizin artarak devam etmesini diliyorum” diye konuştu.

  5.jpg

  Yapılan açıklamaların ardından panel GAÜN Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi, SBS İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç.dr. Lider Bal moderatörlügünde devam etti.

  Panelistlerden Em. İş Başmüfettişi, İşyeri Hekimi Ve İş Güvenliği Uzmanı Eğitimcisi Mehmet Recep Yazgan, “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve Yasal Mevzuata Göre, İş Sağlığı ve Güvenliği ilkeleri ve İş Veren Yükümlülükleri” konusunu anlattı.

  6.jpg

  Panele GAÜN Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, öğrenciler ve panelistler Em. İş Başmüfettişi, İşyeri Hekimi Ve İş Güvenliği Uzmanı Eğitimcisi Mehmet Recep Yazgan, İşyeri Hekimi Ve İş Güvenliği Uzmanı Eğitimcisi Dr. Nazım Ağaoğlu, GAÜN Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Başyiğit, GAÜN Teknik Bilimler MYO Öğr. Gör. Seyfettin Bozbaş, Endüstri Mühendisi İHİG Eğitici İş Güvenliği Uzmanı Yaşar Ede katıldı.

  7.jpg


  Kaynak: IHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica