Form Numarası Vermek? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Form Numarası Vermek?

Konu, 'ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Hakkında' kısmında Esat ÜN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar İso 9001 sistemi ile ilgili küçük bir soru sormak istiyorum kusura bakmazsanız.

  Örnek olması için bir dosya yükledim.Ekteki gibi bir formda, alt kısımda kırmızı ok ile gösterdiğim LB.FR.009 yazıyor, sanırım bu formun kod adını gösteriyor.

  ancak

  üst kısımda yeşil ile gösteridiğim dok.no kısmı var. bu ne demek? buraya da aynı şekilde formun adı LB.FR.009 yazılmayacak mı? yoksa farklı birşey mi bu dok.no?

  bir de şöyle bir konu var; diyelim ekteki formu ben hergün kullanacağım, her gün bir adet kullanıyorum. formların birbirine karışmaması için "yeşil ile gösterdiğim dok.no: kısmına mı numara vermek gerekiyor. yani bugun yazdım dokno:1 ertesi gün, dokno:2 sonrası 3,4,5... yani sıra numarası mı olacak, her bir formun?

  ki benim anladığım dok.no yazan yere LB.FR.009 gelmesi gerekir. Ancak öyle ise neden formda alt bilgi olarak yazılmış ki?

  biliyorum iso sistemini bilenler için kolay bir konu ancak, benim gibi sisteme yeni adapte olmaya çalışanlar ve yardım alamayanlar için tam bir kabus.


   

  Ekli Dosyalar:

  Derviş Tanak ve erkan aktaş bu yazıya teşekkür etti.
 2. isgisg

  isgisg TÜİSAG Üyesi

  ISO 9001 dökümana ve forma ayrı ayrı numara verilir yani.

  Diyelim sizin bir talimatınız var bu talimatı yazdığınız form numarası 100 FRM 001 bu formu tüm talimatlarda kullanırsınız.

  fakat talimat adları içinde bir kod vermeniz gerekir. mesela:
  100 TAL 001 İŞ GÜVENLİĞİ EL ALETLERİ KULLANMA
  100 TAL 002 BİLEME MAKİNESİ KULLANMA

  Her ikiside 100 FRM 001 tasalğına yazılı. En basit anlatımıyla budur.

  umarım yadımcı olmuşumur.

   
 3. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Dok. No'nun ne anlama geldiğini öğrenmek için Kalite El Kitabına veya Dokümantasyonla ilgili prosedüre bakmak lazım. Orada mutlaka açıklıyordur. Tahminim, bu prosedür numarası olabilir. Prosedür içinde pek çok Form olabilir. Formlara numara vererek de çalışılabilir, tarih vererek de. Formun burada tasarımı önemli. Form nasıl tasarlanmış acaba? Bir gün, bir hafta, bir vadiya vbg.

     

   
  Derviş Tanak bu yazıya teşekkür etti.
 4. pnryldrm

  pnryldrm TÜİSAG Üyesi

  esat1903 dok no o dökümanın numarası anlamındadır gönderdiğin dosyada yazanLB.FR.009 bu dökümanın dök. nosu olur.Ama genelde formlarda üst satırdaki dök no revizyon yayın tarihi gibi kısımlar olmaz bunlar çoğunlukla talimat ve prosedürlerde kullanılır.

   
 5. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  Merhaba, bu numaralandırma sistemi için 9001 de olması zorunlu olan 'dokümanların kontrolü prosedürü'nde belirtilmiştir. Prosedür dışı bir işlem sistemde uygunsuzluğa neden olur.

     

   
 6. okko

  okko TÜİSAG Üyesi

  Bu arada dokümanlara verdiğiniz numarayı bir doküman listesi oluşturatrak belirtirsiniz. Daha sonra bu liste üzerinde isterseniz revizyonları dağıtımın hangi bölümlere ypaıldığını gibi bilgileri girebilirsiniz.

  Dokümanlara neye göre numaralandırdığınızıa doküman kayıt kontrol prosedüründe belirtirsiniz.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica