Soru Forklift Operatörü Baret Takmalı Mı?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. NUNUK

  NUNUK TÜİSAG Üyesi  Yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal dedirtecek bu tartışmaya son verme durumu gelmiş gözüküyor.Seçim siz değerli isg uzmanlarının kararına kalmış,bazı önlemler vardır ki,neticesinde hem olumlu sonuç doğurur,hemde olumsuzluk meydana getirir.Buda onlardan birisi,tıpkı baret çene bandını takan birinin,yüksekten düştükten sonra,bilincini kaybedip,bandın boğazına düğümlenmesiyle yaşamını kaybetmesi,farklı bir işçinin ise çene bandını takmayarak,düşmesi sonucu, bareti kafadan fırlayıp,yaşamını kaybetmesi gibi....Kısacası dostlarım,karar sizin.Taktıracak olan arkadaşlara dip not:fabrika içerisindeki araç park yerlerinde ve servis içerisin dede taktırsınlar çünkü aynı muhabbet orası içinde geçerli(cisim düşmesi,aracın devrilmesi vs),yoksa kendileri ile çelişkiye düşmüş olurlar:) gider ayak safımı belli ettim galiba:))


   
 2. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  :) safımız belli zaten insan sağlığı :) :)
  bu konuyu tartışıp dediğiniz gibi notaladığımıza göre, asıl soruya gelelim:

  NASIL TAKTIRACAĞIZ

  :) :) :)

   
 3. environmentu2

  environmentu2 TÜİSAG Üyesi

  Kişisel koruyucu önlemlerin kültür ile alakası yok bana kalırsa,

  Önce teknik iyileştirme sonra KKE bizde olay tersten gidiyor önce KKE sonra kök-neden ve teknik iyileştirme eee sonra risk analizi yok adam KKE kullanmaya devam ediyor,

  Bazen bakıyorum cisim düşmesi olmayacak, çarpma olmayan bir alanda bile baret kullananlar var böylece baret de anlamını yitiriyor.

     

   
 4. sas

  sas TÜİSAG Üyesi

  Baret ters takılması uygun değil. (Baret üreticileri olabilir diyor ama bunu bütün personele anlatmak epey zor. Bir bakmışsınız ki sizi tiye almak için bile bareti ters takabilirler.) Ön siperliği olmayan baretlerde mevcut ve baretler kafaya göre ayarlanabilir, sağlam kafaya oturmuş baret kafadan da düşmez. Baret denince hep üst taraftan düşecek bir cisme karşı koruma olduğu algılanıyor. Eğer katlı raf sistemi veya salınımlı hareketler veya zeminden dolayı devrilme riski var ise mutlaka baret takılmalı. Açık boş saha, zemin düzgün ve istif yüksekliği yok ise takmasına gerek yok diye düşünüyorum. İşin durumuna ve riskine göre forkliftçinin baret takması iş güvenliği uzmanının değerlendirilmesi ile uygun kararı vereceğine inanıyorum.

   
 5. alpbey

  alpbey TÜİSAG Üyesi

  merhabalar,

  kişisel koruyucu donanımların kullanılması hakkındaki yönetmeliği ek 3 göre kaldırma araçların da kullanılması gerekiyor..

  en iyisi bunu gerekçe gösterebiliriz.

     

   
  Burak Yeşilyurt, mustafademir2002 ve Mehmet D bu yazıya teşekkür etti.
 6. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Bir soruda çıkmıştı. Forklift operatörünün baret takmaması yönünde idi doğru yanıt. Ben de önce yadırgamıştım. Sonra operatör kabininin malzeme düşmelerine karşı koruyucu özelliğini düşündüğümde sürücünün yükleme sırasında baret takmamasını olağan karşıladım. Kalın sağlıcakla.

   
 7. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bizim de forklift operatörlerimize baret taktırıyoruz hatta takmadığı için işten çıkış yaptığımız personelimiz bile oldu ancak önce bizim özümsememiz gerekiyor olayı ki karşıdaki insana(eğitim seviyesini de düşünerek) daha sağlıklı anlatabilelim.Şimdi forklift devrildi ve şahıs yere düştü başını yere çarpmasında baret engel olacaktır veya ani durdu başını forkliftin ön bölgesine çarpmasına baret engel olacaktır gibi nedenler sunarsak karşı tarafta ikna olacaktır.
   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 8. morıtan yavuz

  morıtan yavuz TÜİSAG Üyesi

  parke üretimi bir firmaya hizmet veriyorum, burda yetkili kişiye burdakiler baret kullanmıyor , alalım kullansınlar dedim , yetki burda baret e gerek yok dedi ????   
 9. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Bana Göre Forklift Operatörlerinin Baret takması gerekliliği konusunda yanlış bir olgu söz konusu. Yönetmelik Kaldırma araçları diyor ama bu forklift araçlarını kapsamıyor bence. İnşaat işlerinde kullanılan kaldırma araçlarını kastettiğini düşünüyorum. Sonra Forkliftlerin Tavanlarının sağlam yapıda olması gerekliliği belirtilmektedir. Bu yüzden de barete ihtiyaç olmamaktadır.

     

   
 10. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  KKD lerle ilgili yönetmelikte hangi KKD'nin hangi işlerde kullanılması gerektiği yazıyor. İtiraz eden işverenin gözüne dayarsanız, hala tınmazsa bilinçli taksire olayı sokarsınız. Bir iki uyarıdan sonrada değişen olmazsa artık bu kasıttır. Bu şekilde anlatırsanız durum farklı olur.   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 11. Halit Çiçek

  Halit Çiçek TÜİSAG Üyesi

  faydası olur, zararı olmaz...   
 12. Salih TAŞCİ

  Salih TAŞCİ TÜİSAG Üyesi

  mermer sektöründe çalışıyorum. Forklift operatörü artıkları( mermer artıklarını) çöp sahasında boşaltırken kovanın içinde kalan bir parça , indirme sırasında geri sıçrayarak kafasına çarptı. Çok şükür revirde baltığımızda ciddi olmadığını gördük. Gelen taş daha büyük olsa ciddi yaralanmalar meydana gelecekti. Dolayısıyla risklere göre sürekli takması gerekiyorsa takmalıdır. Hiçbirinin takmasına gerek yok demek yanlış olur.

   
 13. Salih TAŞCİ

  Salih TAŞCİ TÜİSAG Üyesi

  Granitlerin taşındığı sırada , palet üzerinden taşların düşmesi ile forklift aniden sarsıldı ve operatörün kafası kabinin sert bölümüne çarptı. Ciddi olmayan bir sonuç ile olayı atlattık. Kazalarda koruyucu olduğu açıktır..
   
  Last edited by a moderator: 20 Mart 2014
 14. Ş.ERIŞIK

  Ş.ERIŞIK TÜİSAG Üyesi

  Forklift operatörü mutlaka baretini,çelik burunlu ayakkabısını,iş elbisesini giymeli,gerektiğinde ilaveten işin durumuna göre toz maskesini ve koruyucu gözlüğünü takarak çalışma yapmalıdır.

   
 15. AHMETYİLDİZ81

  AHMETYİLDİZ81 TÜİSAG Üyesi

  kültürün oluştuğu ülkelerde fabrika müdürüne “İşçilerinizden birisi baret takmasa ne olur?” diye sorduğunuzda, müdür anlayamıyor, algılayamıyor. “Ne demek istediğinizi anlayamıyorum” diyor. Israrla soruyorsunuz, “İşçi çalışırken baret takmazsa ne olur? Fabrikada baret takmak mecburi ama takmadığında ne yapıyorsunuz?” diye. O kültürün müdürü düşünüyor ve cevaplıyor: “Neden baret takmasın ki işçimiz?” Kısacası baret takmamayı anlatamıyorsunuz, çünkü kültüründe öyle bir şey yok.

  1980’li yıllarda teftişlerimden birinde, bir fabrika müdürü: “işçi neden baret taksın ki, gökten taş mı yağacak?” demişti bana. Kültür farkı bu işte. Biz böyle bir sıkıntılı ortamdayız. Olması gereken kültür “iş güvenliği tedbiri almadan çalışamazsınız” derken biz “Ben üretimime bakarım, iş güvenliği ardından gelir” diyorsak daha katedilecek çok yolumuz var demektir. Biz bunlarla mücadele etmek zorundayız, işimiz zor ve zaman alacak. Ama ben inanıyorum ki biz bu azimle çalıştıktan sonra gelecek nesil bu olması gereken kültür ile yetişecek.   
  m_ocak bu yazıya teşekkür etti.
 16. melihgalip

  melihgalip TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim çalıştığım yerde forklift operatörü baret takmıyordu ağır yükü yukarıda taşırken öne düşürdü forklifin arkası kalktı ve yük düşünce forklift arka tekerin üzerine şiddetle düştü operatörde kafasını yukarıdaki panele çarptı ve travma geçirdi neyseki hafifti yani forkliftlerde baret takılması bencede gereklidir.

   
  alibey bu yazıya teşekkür etti.
 17. Gökhan Gökmen

  Gökhan Gökmen TÜİSAG Üyesi

  Forklift operatörleri için bi kaza anında zaten hiç bir koruculuğu olmuyor baretin

   
 18. K.Onur

  K.Onur TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Dokümanı jpg uzantılı kaydetmişsiniz.Eğer herhangi bir mahsuru yoksavideo olarak gönderebilir misiniz?

   
 19. m_ocak

  m_ocak TÜİSAG Üyesi

  Bence de kültür bu İSG çok önemli. Fakat ülkemizde bu kültürün doğuştan yerleşmesi gerektiği görülüyor. Bir kuşak sonrası için bu kültür oturur inşallah.

   
 20. YFŞ

  YFŞ TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Acaba şöyle düşünebilir miyiz;
  1-) İşletmede herkes baretini takıyor ise forklift operatörü de işletme içinde baret takmak zorundadır. Neticede işletme içinde forklifti kullanmadığı zaman da bulunmaktadır.
  2-) KKD ler işletme içinde kullanılması zorunlu olduğu için kullanıldığından forklift operatörü, oluşabilecek forklift kazalarından değil işletme kurallarından dolayı baretini takmaktadır. Nitekim koruyucu burunlu bot yada ayakkabısını da forklift operatörü, forklift üzerindeyken takmaması baretini takmaması ile aynı anlama gelmektedir
  diyebilir miyiz? :)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica