Forklift Operatör Ehliyeti

Konu, 'İş Ekipmanlarında Emniyet' kısmında volkan aydemir tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. volkan aydemir

    volkan aydemir TÜİSAG Üyesi



    Değerli Arkadaşlar,
    2008 yılından sonra MMO tarafından verilen forklift operatör belgeleri geçersiz mi? Bu konu hakkıda bir yönetmelik var mı?


     
  2. Uzman Özlem

    Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi



    Evet, geçersiz. MMO tarafından verilen belgelerin hepsinin güncellenmesi gerekmektedir. MMO 'dan alınmış olan belgelerin MEB onayı yok, o yüzden de sıkıntı teşkil ediyor ve geçersiz sayılıyor. Aralarında bir protokol yok diye biliyorum.

    İlgili Mevzuat: 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu - Madde 42; Beşinci ve altıncı fıkralarda belirtilen sertifika, bu fıkralarda belirtilenler dışında kimseye verilmez.
    İş makinesi sürücülerinin eğitimleri ve sınavda başarılı olanların belgeleri Millî Eğitim Bakanlığınca veya Millî Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen kurumlarca verilir. Bu kurumların işleyişine ilişkin usul ve esaslar ile uygulanacak öğretim programları Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenir.
    sınav sonucunda başarı gösterenlerin sürücü belgelerinin düzenlenmesi, kişiselleştirilmesi, kişiselleştirilen belgelerin basımı ve ilgililerine teslimi işlemleri sertifikalarında bulunan veya Millî Eğitim Bakanlığından elektronik ortamda alınan bilgiler esas alınmak suretiyle Emniyet Genel Müdürlüğü veya bağlı trafik tescil kuruluşlarınca yapılır. Kişiselleştirilen sürücü belgelerinin ilgililerine teslimi, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen kamu kurum veya kuruluşları ile özel hukuk tüzel kişilerine de yaptırılabilir.
    Evet, geçersiz. MMO tarafından verilen belgelerin hepsinin güncellenmesi gerekmektedir. MMO 'dan alınmış olan belgelerin MEB onayı yok, o yüzden de sıkıntı teşkil ediyor ve geçersiz sayılıyor. Aralarında bir protokol yok diye biliyorum.

    İlgili Mevzuat: 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu - Madde 42; Beşinci ve altıncı fıkralarda belirtilen sertifika, bu fıkralarda belirtilenler dışında kimseye verilmez.
    İş makinesi sürücülerinin eğitimleri ve sınavda başarılı olanların belgeleri Millî Eğitim Bakanlığınca veya Millî Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen kurumlarca verilir. Bu kurumların işleyişine ilişkin usul ve esaslar ile uygulanacak öğretim programları Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenir.
    sınav sonucunda başarı gösterenlerin sürücü belgelerinin düzenlenmesi, kişiselleştirilmesi, kişiselleştirilen belgelerin basımı ve ilgililerine teslimi işlemleri sertifikalarında bulunan veya Millî Eğitim Bakanlığından elektronik ortamda alınan bilgiler esas alınmak suretiyle Emniyet Genel Müdürlüğü veya bağlı trafik tescil kuruluşlarınca yapılır. Kişiselleştirilen sürücü belgelerinin ilgililerine teslimi, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen kamu kurum veya kuruluşları ile özel hukuk tüzel kişilerine de yaptırılabilir.

     
    alix, Onur17 ve volkan aydemir bu yazıya teşekkür etti.
  3. volkan aydemir

    volkan aydemir TÜİSAG Üyesi

    2008 öncesinde de MMO dan aldığımız belgeler var. Bunları da MEB onaylı olarak yenilesek mi acaba.

       

     
  4. Egemen_01

    Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

    Burada dikkat edilmesi gereken husus şu. İş makinesi sadece işyeri sınırları içerisinde kullanılacak ise yani trafiğe çıkmayacak ise onun adı iş makinesi değil iş ekipmanı oluyor. Dolayısı ile bizi bağlayan yönetmelik " iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği" oluyor. Sonuç itibari ile iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğinin 10. Maddesi gereği yapılarak operatörlerin işveren tarafından eğitilmesi yeterli oluyor. işveren ister ise bu eğitimi dışarıdan da aldırabilir tabi. Dediğim gibi dikkat edilmesi gereken husus trafiğe çıkıp çıkmama meselesi ;) Özlem hanımın bahsetmiş olduğu yönetmelik adından da anlaşılacağı üzere Trafik Kanunu yani trafikte geçerli olan sertifikadan bahsediyor özlem hanım. Saygılarımla.

     
    volkan aydemir bu yazıya teşekkür etti.
  5. trapezuslu

    trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

    Eğer sadece sınırlandırılmış karayoluna çıkma ihtimali olmayan alanlarda çalışacaksa aşağıdaki maddeler,
    İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ
    .....
    Çalışanların eğitimi
    MADDE 11 – (1) İşverence iş ekipmanını kullanmakla görevli çalışanlara, bunların kullanımından kaynaklanabilecek
    riskler ve bunlardan kaçınma yollarına ilişkin eğitim almaları sağlanır. Ayrıca 8 inci maddenin birinci fıkrasının (b)
    bendinde belirtilen, iş ekipmanının tamiri, tadili, kontrol ve bakımı konularında çalışanlara işverenlerce yeterli özel
    eğitim verilir.
    ......
    Ek2
    .......
    2.1. Kendinden hareketli iş ekipmanları, bu ekipmanların güvenli kullanımı ile ilgili uygun eğitim almış çalışanlar
    tarafından kullanılır.

    Karayoluna da çıkacaksa (geçiş dahi olsa);
    KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU (2918)
    .....
    Madde 40
    .....
    İş makinesi sürücülerinin eğitimleri ve sınavda başarılı olanların belgeleri Millî Eğitim Bakanlığınca veya Millî
    Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen kurumlarca verilir. Bu kurumların işleyişine ilişkin usul ve esaslar ile uygulanacak
    öğretim programları Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenir.

    Benim bildiklerim bunlar, karayoluna çıkmayacaksa sanki herhangi biri bu eğitimi verebilir gibi dursa da işin pratiği böyle değil. Hem yetkinlik hemde sorumluluk açısından ben bu eğitimi verebilecek bir uzman değilim, meslektaşlarımın da olmadığını düşünüyorum.
    Bunun dışında gelen müfettiş eğitim kaydı değil sertifika istiyor. İş güvenliği uzmanlarının da bu konuda sertifika verme yetkisi yok.
    6331' e göre sertifika sadece ve yalnız iş güvenliği eğitimlerini OSGB ve/veya yetkili bir başka kurum veriyorsa sertifika düzenler diyor. Bunun dışında bir sertifikasyon yok.


       

     
  6. Egemen_01

    Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

    Ne kaybediyorsak şu ezbere konuşma hevesimiz yüzünden kaybediyoruz zaten. " 6331' e göre sertifika sadece ve yalnız iş güvenliği eğitimlerini OSGB ve/veya yetkili bir başka kurum veriyorsa sertifika düzenler diyor. Bunun dışında bir sertifikasyon yok." Bu cümleniz tamamen varsayımdan ibaret. 6331 sayılı kanunda sertifika kelimesi sadece Geçici Madde 5 de yer alır. o maddede de İş Güvenliği uzmanlarının, işyeri hekimlerinin, işyeri hemşirelerinin eğitimleri ile ilgili maddedir. Ayrıca sertifika denilen kelimenin neden bu kadar abartıldığını da hiç anlamam. Sertifikanın kelime anlamı diğer bir tabir ile eş anlamlısı "Katılım belgesidir veya Öğrenim belgesidir" :) (bu kadar basit miymiş dediğinizi duyar gibiyim) Anlıyacağınız eğitim katılım belgesi veya katılım belgesi veya sertifika aynı şeydir ve mevzuat gereği kimlerin eğitim verme yetkisi var ise katılım belgesini de ( Sertifikayıda :) o kişi veya kurum düzenler.

     
  7. trapezuslu

    trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

    6331 denildiğinde salt kanundan ibaret, onu tamamlayan herhangi bir yönetmelik, tebliğ yok zannediyorsunuz herhalde.
    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK 15. madde, 2. fıkrayı okuyun :)




     
  8. uzmancan

    uzmancan TÜİSAG Üyesi

    CEVAP:
    Operatör belgesi MEB onaylı olacak, (Yetkili firma veya Meb halk eğitim),
    İş makinesi veya forklift.....,
    İşyeri sorumluluk sahası içinde kullanılırsa bu belge yeterlidir.(sürücü ehliyeti olmasına bile gerek yoktur.)
    Ancak, Araç ile TRAFİĞE çıkılacak ise, Emniyet Müdürlüğünün ilgili birimince , sürücü ehliyetine işletilmesi gerekmektedir.



     
    zeyno06 bu yazıya teşekkür etti.
  9. Orhan Nazlı

    Orhan Nazlı TÜİSAG Üyesi

    Eğitimlerin belgelendirilmesi

    MADDE 15 –(1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.

    (2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır.

    MEB hangi cümlede ?

       

     
    6666 bu yazıya teşekkür etti.
  10. İşGüvUzman

    İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

    Resmî Gazete : 30.12.2008/27096
    MESLEKÎ YETERLİLİK, sınav VE BELGELENDİRME YÖNETMELİĞİ
    MADDE 50 – (1) Eğitim ve öğretim kuruluşlarının akreditasyonunda esas alınacak değerlendirme ölçütleri, MEB, YÖK, eğitim akreditasyon kuruluşları ve işçi, işveren ve meslek kuruluşlarının görüşleri alınarak Yönetim Kurulu tarafından belirlenir. Bu ölçütler Kurumun internet sitesinde yayınlanır.
    -------
    Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) kurulmadan evvel sanırım 2008 yılı başlarında Başbakanlık bir genelge yayımlamıştır. Bu genelge sonucunda MEB bir yapılanmaya gitmiş, kendi içerisinde mesleki açık öğretim, hayat boyu öğrenme vb. bölümleri hayata geçirmiştir (Tarihlerde yanılabilirim). Bu yapılanmalar ve genelge ışığında zamanın yöneticileri ekteki yönetmeliği yayımlayarak hayata geçirmiştir. Bu işlemden sonra özellikle halk eğitim merkezleri aracılığı ile kısa programlar (40 saatlik) hazırlanmış ve mesleki eğitimin hızlanmasına öncülük edilmiştir. Bu aşamada da MEB ile yapıldığı için tüm protokoller, belgelendirilen her sertifikanın MEB logolu olması benimsenmişti. Şimdiki zamanda ise bu düzenleme ihtiyaca yanıt vermemektedir. Bu sebeple artık MEB onaylı belge yerine MYK onaylı sertifikalar hayat geçmiştir. Dilimin döndüğünce ifade etmeye çalıştım. Düşüncem o dur ki yakın zamanda 4857 ve 6331 sayılı kanunlarda revizyona gidilecek olup bu konudaki kafa karışıklığı sonlandırılacaktır.
    Kolaylıklar dilerim.



     
    Orhan Nazlı bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica