Forklift Ölümleri /ölümlü Forklift Kazalari Hakkında Iş Başı Konuşması | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Forklift Ölümleri /ölümlü Forklift Kazalari Hakkında Iş Başı Konuşması

Konu, 'İş Başı Konuşmaları' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  [SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][B][FONT=Times New Roman]-56- FORKLİFT ÖLÜMLERİ /ÖLÜMLÜ FORKLİFT KAZALARI[/FONT][/B][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]

  OSHA tahminlerine göre, forkliftler, yılda yaklaşık 85 ölümlü, 34.900 ciddi yaralanmalı ve 61.800 ciddi olmayan olarak sınıflandırılan kazalara neden olmaktadır. Endüstriyel Kamyon Derneği (EKD)’ne göre, ABD’de yaklaşık 855.900 forklift bulunmaktadır. Bu yüzden, tüm forkliftlerin %11’inden fazlası her yıl bir takım kazalara karışacaktır (her forkliftin bir kaza yaptığı kabulü ile).
  EKD, kaldırma kamyonlarının faydalı ömrünün 8 yıl olduğunu bildirmektedir. Bu, tüm forkliftlerin hemen hemen %90’ının faydalı ömürleri boyunca bir takım kazalara karışacağı anlamına gelmektedir (yine her forkliftin bir kaza yaptığı kabul edilmiştir). Eğer bu ekipmanı kullanıyorsanız,
  sizin meslek hayatınız boyunca herhangi bir bir noktada bir kazanızın olma olasılığı vardır. Yaralanma olasılığının azaltılması için kazanın nerede ve nasıl oluştuğunu anlamak önemlidir.
  Ölümlü forklift kazalarının sebepleri ve nerede meydana geldikleri:
  tablo.png
  Bu kazaları önleme:
  Araştırmalar göstermiştir ki kazaların birçoğu iyi bir eğitim ile önlenebilmektedir. Hiç kimse doğuştan gelen bilgi, beceri ve yeteneklerle güvenli forklift kullanmaya başlamaz. OSHA’nın gerektirdiği gibi, sürücüler bunun için düzenli olarak eğitilmiş olmalıdır. Alınması gereken ders şudur ki;
  eğitimsiz olarak forklift kullanmak tehlikelidir, senin ya da sahadaki diğer çalışanlar için ölümcül bile olabilir.
  Eğitim, istikrarlı olarak yukarı kaldırılmış yük ile hareket etmeye bağlı olan bir kazayı önleyebilir ya da kazanın şiddetini azaltabilir. Aracın kararlılığını artırmak ve devrilme kazalarını önlemek için yükü mümkün olduğunca düşük tutun. Sürücü bu kuralı önemsemese ve forklift devrilse bile eğer sürücü atlamak yerine araç içinde kalırsa yaralanmalar genellikle küçük seviyede olur. Normal eğilim, kişinin aşağı atlaması yönündedir ve sürücü genellikle, doğruca baş üstü koruma yolundan yere iner.
  En sık görülen sonuç, baş üstü korumanın çalışana çarptığı yerler olan baş, boyun ve sırt bölgelerinde görülen ezilmelerdir.
  Ölümlü forklift kazalarının yüzde kırk ikisine, bir yana eğilmiş araçtan atlamaya çalışan operatörler neden olmaktadır. Bunun sizin başınıza gelmemesi için, yükü mümkün olduğunca düşük tutmayı ve araç eğilirse içinde kalmanız gerektiğini her zaman hatırlayın. Emniyet kemerinizi takmak en iyi güvenlik önlemidir.
  --------------------------------------------------------------------
  FORKLIFT FATALITIES

  OSHA estimates forklifts cause about 85 fatal accidents per year; 34,900 accidents result in serious injury; and 61,800 are classified as non-serious. According to the Industrial Truck Association, there are about 855,900 forklifts in the U.S. Therefore, over 11% of all forklifts will be involved in some type of accident each year (assuming only one accident per forklift).
  The ITA also reports that the useful life of a lift truck is about 8 years. This means that about 90% of all forklifts will be involved in some type of accident during their useful life--again assuming only one accident per forklift. If you operate this equipment, there is a possibility that you may have an accident at some point during your career. To help reduce the possibility of being injured, it's important to understand where and how these accidents occur.
  Fatal forklift accident causes and where they occur:
  Preventing these accidents:
  Studies show that many of these accidents could have been prevented by better training. No one starts out with the innate knowledge, skills, and abilities to safely operate a forklift. As OSHA requires, drivers must be properly trained to do so. The lesson to be learned is, operating a forklift without training is dangerous and can even be fatal to you or other employees working in the area..
  Training can also prevent or reduce the severity of an accident related to the stability of a lift truck traveling with an elevated load. Keep the load as low as possible to increase vehicle stability and to help prevent tip-over accidents. Even if drivers ignore this rule, and the vehicle tips over, injuries are usually minor if they stay with the vehicle instead of jumping off. The normal tendency is for a person to jump downward, so the driver lands on the floor or ground--usually directly into the path of the overhead guard. The most common result is a crushing injury to the head, neck, or back where the overhead guard strikes the employee.
  Forty-two percent of forklift fatalities are caused by the operator trying to jump from a tipping vehicle. To keep this from happening to you, always remember to keep the load as low as possible and stay with the vehicle if it tips over. Wearing your seat belt is the best safety measure!

  KAYNAK:http://www.toolboxtopics.com/Audio%20Topics/Vol%201%20disk%202/19%20What%20Safety%20Means.htm
  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır. http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/


   
  6666 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica